CrSMEXTGDE BEBI3TB1T. king tot het eiland Schokland zijn gemaakt, waardoor zij in staat zal zijn de bedenking te opperen, die daartegen, uit hel oogpunt van de veiligheid der scheepvaart, mogten beslaan. Naar wij vernemen is de alhier nieuw te maken Zcedok- sluis, op de heden te 'sGravenhage plaatsgehad hebbende aan besteding, aangenomen door de heeren A. Visser en Go. voor de som van f 206.500. Het aantal personen, die dagelijks over de Lomlon-Bridge gaan bedraagt niet minder dan 11 a 12,600,000, terwijl dage lijks in den drukken lijd 565 treinen die brug passeren, zon der nog de ledige treinen te rekenen. Het officiële dagblad uit Turijn deelt mede, dat men laatstleden Donderdag vijftien jeugdige leerlingen en den direc teur van het bisschoppelijk seminarium te Bedonia (Panna) dood in hun bed heeft gevonden. Den vorigen dag had men, om de pas gewitte muren te droogen, eene kagcbel gestookt. De twee cenige openingen van de zaal waren niet geopend, om het koolzure gas, dat zich had ontwikkeld, te doen ont snappen, en de 16 personen zijn de slagloffers van deze on achtzaamheid geweest. De Times bevat een ingezonden stuk, betreffende de Britsche oorlogs-marinc, dat Ie meer aandacht wekt, doordien het groote blad het zoodanig heeft geplaatst, dat het ieder, die de Times ter hand neemt, moet in het oog vallen. In bedoeld stuk worden inzonderheid vijl punten ontwikkeld, namelijk 1o. Desertie van de schepen komt buitengewoon dikwijls voor; 2o. De soldij is zeer gering; 5o. De hoop op pensioen is eene ijdele; 4o. De schepen worden in den regel met onge schikte matrozen bemand; 5. De vrouwen van zeelieden zijn zeer tegen de oorlogs-marine ingenomen. Men verwacht, dat dit artikel tot veel geschrijf zal aanleiding geven. Ten aanzien van de testamentaire beschikkingen van de dezer dagen overleden keizerin-weduwe van Rusland, verneemt men dat zij haren lieveling, de jongste der grootvorsten, Micbacl Nicolajewitsch, tot hoofd-erfgenaam heeft gemaakt. De nagelaten bezittingen moeten enorm zijn, o. a. zou zij al leen voor 12,000,000 roebels aan diamanten hebben nagelaten. Dit cijfer schijnt echter wel wat overdreven. Uit Londen schrijft menDe hertogin von Hamilton droeg op het bal, door haar ter eere van keizerin Eugenie gegeven (die echter niet was verschenen), onder anderen een prachtige halsketen van brillanten, ter waarde van 10,000 pd. st. BURGERLIJKE STAND Van 17 24 November '1860. GEHUWD: K. Engel eu G. Kos. J. Mens en C. Kaptein. BEVALLEN: J. Visser geb. Schouten Z J. A. Walraven geh. Hoogenbosch D. C. G. Langereis geb. Wallin Z. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDENS. W. Steehouwer 9 d. C. J. Zele 8 w. J M. S. Bruijnieel 11 w, M. Modderman 57 j. F. Beukenkamp 1 m. J. de Wit 65 j. liet Vatikaan. Het Vatikaan, op den top van een der zeven heuvelen van Rome ge bouwd, is eene verzameling of groep gebouwen, die eene ruimte beslaan van 2200 voet in de lengte en 1000 voet in de breedte. Het is gesticht op de plaats, welke vroeger werd ingenomen door de tuinen van Nero. Het is zijne grondvesting aan de bisschoppon van Rome verschuldigd, die, in het begin der zesde eeuw, op die plaats een onaanzienlijk en nederig verblijf bouwden. Paus Eugenius III herbouwde het op een grootschen schaal, omstreeks het jaar 1150. Benige jaren later stond Innocentius II het aan Peter II, koning van Arragon, als eene verblijfplaats af. In 1 305 verlegde Clemens IV, op aandrijven van den koning van Frankrijk, den pauselijken zetel van Rome naar Avignon, waardoor het Vatikaan, meer dan zeventig jaren lang, ongebruikt en verwaarloosd bleef. Spoedig echter, na de terugkomst van het pauselijk hof te Rome, eene gebeurtenis, waarom de dichter Petrarca zoo vurig gebeden had, en die in 1376 eindelijk plaats greep, werd liet Vatikaan hersteld, nog vergroot, en sedert dien tijd, als het gewone paleis en den zetel van de pausen beschouwd, die er, de een na den ander, nieuwe gebouwen bijvoegden en het allengskens met oudheden, beelden, schilderijen en boeken verrijkten, tot dat het de uitgebreidste verzamel plaats van de wereld werd. Het begin van deszelfs boekverzameling dag- teekent reeds van veertienhonderd jaar herwaarts. Zij bevat 4 0,000 ma nuscripten, waaronder van Plinius, van St. Thomas, van St Garolus Bor- romeus en verscheidene Hebreeuvvsche, Syrische, Arabische en Armenische bijbels. De uitgestrekte gebouwen, waaruit het Vatikaan bestaat, zijn allen gevuld met standbeelden, onder de ruïnen van het oude Rome gevonden; schilderstukken van de beroemdste meesters; zeldzame gedenkpenningen en oudheden van bijna elke soort. Wanneer men in het oog houdt, dat er meer dan 70,000 standbeelden uit de verwoeste tempels en paleizen van llome opgegraven zijn, kan de lezer zich een denkbeeld vormen van de schatten in het Vatikaan. Het regiment rijdende artillerie zal met p#. Mei a. s. uit Leiden vertrekken en voortaan te Arnhem garnizoen houden. Een getal van 70 onderofficieren van ons leger heeft naar den rang van tweeden luitenant gedongen; hoevelcn er gedro pen zijn is nog onbekend. Een echtpaar uit Delfzijl is door de reglbauk te Appingadam veroordeeld, wegens het koopen van goederen behoorcude tot de kleeding eu uitrusting van een militair. Men verzekert, dat de minister van Oorlog voornemens is het aanlal schildwachten bij de ingangen der ves tingen te verminderen, in het belang der militairen, die zooveel slapelooze nachten moeten doorbrengen. De Napolilaanschc geestelijkheid is op de hand van koning Viclor Einmanuel De infant Sebastiau heeft met zijne bruid, infante Christina, en vele genoodigdeu j. I. maandag hun huwelijksfeest gevierd. - De Israëlieten van Londen hebben uit hun midden cenige coropagniën vrijwilligers gevormd. Zij zijn echter des zaturdags vrij om de exercitiën hijtewouen. Gedurende de vorige maand zijn 105 van Amerikaansche havens vertrokken of derwaarts be stemde vaartuigen verongelukt. Eene waarde van ongeveer 2,800,000 dollars is daardoor verloren geraakt. LKoning Frans van Napcis, zoozeer beroemd om zijne juiste maatregelen heeft thans weer eeu nieuw bewijs gegeveu, van zijn buitenge-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2