GS101T3>DE BEBIÖT32T. Voorts werd aan de vergadering medcdeeling gedaan, dat van beeren Gedeputeerde Stalen dezer provincie goedgekeurd is te rug ontvangen, de rekening van 1859 en de begrooling voor 1861, alsmede dat van den heer Minister van Oorlog eene missive is ingekomen, inhoudende dat de garnizoens komman' dant alhier ouder anderen is gemagligd, om bij behoorlijke acte van de gemeente kosteloos ten gebruike van het Rijk overtenemen, het lokaal genaamd het oude school en de daar aan verbondene woning, mitsgaders het gebouw genaamd hel oude weeshuis. Ten slotte werden den Voorzitter eenige inlichtingen gevraagd, in verband staande tot de plaatselijke policie en de maatregelen tot wering van den invoer van vlcesch van zieke runderen. Nadat hierop was geantwoord, werd de zitting gesloten. Naar wij vernemen zal het dramatisch gedicht: Het graf onder den Meidoorn van W. JHofdijk, dat jl. Dingsdag in de rederijkerskamer alhier is opgevoerd, op morgen (Zondag avond) door eene andere vereeuiging, genaamd Ernst en Scherts, alhier worden voorgedragen. Wij vernemen, dat de uitnoodiging tot medewerking, om in de hoofdstad des rijks een waardig standbeeld voor Joost van den Vondel oplerigten, ook hier weerklank gevonden heeft. Er heeft zich reeds eene commissie gevormd, om ook ia deze gemeente voor dat doel werkzaam te zijn. Naar wij vernemen, zal de leesbeurt op 28 December a. s. in de Nieuwstad vervuld worden door de welEerw. heer L. V. Ledebocr. Het tooneelgezclschap van den heer J. E. Duport gaf j. I. Donderdag avond alhier weder eene voorstelling, die echter tengevolge van het mingunstige weder weinig talrijk werd bezoiht. De voorstelling van het aangekondigde drama mogt evenwel zeer verdienstelijk heeten. De heer Duport spaart geene moeite, om door goede uilvoe ringen zich de gunst van het kunstminnend publiek te verwer ven. Daarom hopen wij, dat de volgende voorstelling in dit laizocu door goed weder begunstigd en dan ook druk bezocht moge worden. Op den 15den dezer, des namiddags ten 4j- ure, is op de wert van de hoeren van Evcidingeu en Evrard en Co. te Delfshaven, in tegenwoordigheid van den heer hoofdingenieur A. E. Tromp en den daarbij geslalioneerdcn opzigtcr, den heer J. Swels Azn., benevens het gemeentebestuur en eene talrijk zamengevloeide menigte, met het beste gevolg te water gelaten, de voor ééne der drooge dokken alhier bestemde ijze ren schipdeur. De heer P. van der Loo, modelmaker bij het Departe ment van Marine te 's Hage, heeft het model ecner geluidge vende ijzeren haak en reddingboei, van eene geheel nieuwe constructie uitgevonden, welke moet dienen lol uiterton voor de zeegaten. Dit model is van metaal vervaardigd op der ware grootte. De aandacht is in de laatste dagen van Italië eenigermal» afgetrokken geworden door de berigten van de overwinningen in China. In Engeland vreesde men met hel bezit van Peki» verlegen te zullen raken. In Frankrijk was men daarover min der ongerust; geen wonder: Frankrijk heeft niet reeds zulke uitgebreide, lastige en kostbare bezittingen. De zaken schijnen zich echter zeer spoedig opgelost te hebben. De keizer van het hemelsche rijk was gevlugt maar is teruggekeerd; er zijn traktaten geratificeerd, en de troepen zijn reeds bezig Pekin te ontruimen. Overigens moet de politieke toestand in China weinig beter zijn dan regeringloosheid. De troepen moeten een aanzienlijken buit behaald hebben. De togt zal intusschcn allezins merkwaardig blijven in de jaarboeken der geschiedenis. In Hongarije heeft de jeugdige Keizer van Oostenrijk alle middelen om toenadering te bewerkstelligen te vergeefs beproefd. Thans is de ridder von Schincrling tot Minister van Binnenlaudsche zaken benoemd; een man, die in 1848 in de St. Pauluskerk te Frankfort eene waardige taal sprak en het is niet onmogelijk, dat hij zal kunnen lot slandbren- geu, wat anderen ondoenlijk scheen. Een brief uil Melbourne gewaagt van een zoogenaamde» goudkoek, die uit tien ton quartz van een rif nabij Inglewood is verkregen en voor e£ 9,500 aan de bank van Nieuw Zuid- Wallis is verkocht. Dezelfde bank had nog een goudkoek, wegende ruim 500 oneen, en uit 55 ton quartz verkregen, gekocht. Men verzekert, dat hetzelfde rif gedurende vele jaren voor eene waarde van e£ 50,000 aan goud jaarlijks zal op leveren. BURGERLIJKE! STAND Van 15 22 December 1860. GEHUWD: P. Zun en E. Peeters. BEVALLEN A. Noot geb Kossen Z. C. Bakker geb. Keijiering Z. M. Felarski geb Kuit Z. T. Stuivers geb Meijer D. A. Burger geb. Quast D. B. A. Boelen geb. Crap Hellingman D M Watses geb. Veen D. M. Clots geb. Sennekes Z. A. Naastepad geb. Hoek Z. Levenloos aangegeven 2 OVERLEDEN: G. Houtkoop 43 j. J. van Waas 71 j. Te Parijs zal eene brochure in het licht worden gegeven, waarin de verkoop van Polen wordt voorgesteld. Te Me- chelen is dezer dagen hel standbeeld voor den kunstschilder Michel Coxis onthuld. Te Brussel is een wetgever in de kamer der vertegenwoordigers door eene beroerte overvallen. De inwoners van Turijn zullen hunnen dapperen koning een geschenk aanbieden, bestaande in een eiken of lauwerkrans van goud en edelgesteenten. De groote boodschap, die du president der Vcreenigde Stalen in hel parlement heeft gedaan, vindt zoowel in het noorden als in het zuiden der Unie hefti ge» tegenstand. Uil Sardinië wordt berigl, dat bij vele priesters aldaar het voornemen bestaat om de iurigting der

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2