Jtë 2. HELDERSGÜE 6 JANUARIJ. Het Jaar 1860 Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den fioekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal f 1 30 Franco per post1.50 Enkele nommers0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zotur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regeis is ƒ0.60. Voor iederen regel meer f 0 15. Zegeiregt voor e:ke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan Brieven en stukken franco aan den Uitgever. NEGENTIENDE JAARGANG. Het volgend, stukbevattende een overzigt van het vorige jaartvas bestemd voor het eerste Norntner van dezen jaargangdoch moest wegens plaatsgebrek lot heden blij ven liggen. is weer voorbijgegaan. Gemengde herinneringen leverde het voorzeker op aan allendie op den laatsten avond van dat jaar de blijdschap, die ge smaakt, of het lijden, dat geleden werd, overdachten Hoeveel wel en wee is er niet in dat tijdsverloop van 3G6 dagen ondervonden op het woelig tooneel dezer wereld, op het gebied van het staatkundig bestuur des lands, in de plaats onzer inwoning, in den kring onzer familiën, in ons eigen harte, zoo vaak; bewogen door de omstandigheden en wederwaardigheden van het levenl Dehooren ook al de beide laatste herinneringen lot een gebied, dat slechts door eigene ervaring wordt betreden, de eerste worden zeker bij het wegsterven van den ouden en het intreden van een nieuwen tijdkring niet ongepast door ons in enkele trekken herdacht en beschouwd! Wordt het menschelijk leven niet ten onregte bij eene reis vergeleken, de jaarsverwisseling is niet ongelijk aan het bereiken van een bergtop, waar de moede reiziger eenige oogenblikken verwijlt, om den blik rugwaarts zoowel als in het verschiet, dat voor hem ligt, te slaan. Komt, overzien wij dan het reispad, dat wij in dit jaar hebben afgelegdl Hoe gewigtig was dit tijdsverloop, als wij den blik vestigen op de ge beurtenissen in Italië voorgevallen! Iloe werd daar de Napolsche troon, reeds sedert lang ondermijnd, door den ontwaakten volksgeest, omverge worpen en vergruisd! Hoe werd een groot deel der bevolking van den Kerkelijken Staat ongezind om langer het wereldlijk gezag van het Hoofd der Kerkte erkennen, om zich aantesluiten bij het rijk van Viclor Emmanuel, dat welligt spoedig een onverdeeld italiaansch koningrijk zal uitmaken Moge men ook al uit staatkundige of godsdienstige overtuiging die gebeur tenissen betreuren, zeker is het, dat die feiten van groot gewigt voor het oogenblik en welligt nog meer belangrijk voor de toekomst zijn. Niet minder gewigtig waren de gebeurtenissen in het aziatisch gedeelte van het turksche rijk voorgevallen. Hier bleek het, hoe gevaarlijk voor de rust, het welzijn en het leven der menscheu dweeperij en onverdraag zaamheid kunnen zijn. De moordtoonoelen van Syrië zullen niet weinige bladzijden der geschiedenis van het verloopen jaar met bloedige letteren doen schrijven. Toonen wij ons medelijden met zoo vele ongelukkigen, die, van have en goed beroofd, in groote mate aanspraak hebben op de algemeene liefdadigheid;wijden wij een traan aan de rampzalige slagt- offers van moord- en dweepzucht; verachten wij de bedrijvers der gru welen, die het menschelijk gevoel schijnen uitgeschud te hebben; maar beseffen wij niet het minst, hoe gelukkig wij zijn te wonen in een land, waar zooveel verdraagzaamheid en liefde onder zijne zonen blijft heerschen! Niet minder gewigtig zullen wij den verloopen tijdkring achten, als wij de knjgsverrigtingen der Spanjaarden in Marokko en der verbondene En- gelschen en Franschen in China herdenken. Waarlijk, de lijd schijnt nog verre te zijn verwijderd, dat men algemeen in de wereld do ministerien van oorlog met die van den vrede verwisseld mag zien. Als op iedere bladzijde der wereldhistorie staart het oog op bloedige letteren en wordt het mensch- lievend gevoel pijnlijk gewond! Daarom ouk is de blik op u, dierbaar Vaderland! inzonderheid zoo ver blijdend, omdat hier vrede, welvaart en rust bestendig wonen, afgewisseld slechts door enkele droevige tafereelen 111 de overzecsche bezittingen. Mogten ook al de pinksterstormen veel schade hebben aangerigt, mogt ook al het ongunstige zomerweder in vele opzigten de hoop des landmatis heb ben beschaamd, wij hebben geene stormen op staatkundig gebied te be treuren en het zwaard des vijands bedreigde onze landpalen niet. Integen deel werd de welvaart des lands voor de toekomst niet weinig bevorderd door de aanneming der spoorwegwet, waardoor handel en nijverheid een nieuw tijdperk zullen intreden. Wel betrok een groot deel onzer troepen de kampementen van Waalsdorp en Millingen, maar 't was slechts om hen tegen mogelijke aanrandingen onzer onafhankelijkheid, de noodigc practisclie bekwaamheid te doen eigen maken. En terwijl de zegeningen des vredes over ons land werden uitgestort, en terwijl kunsten en wetenschappen daardoor bloeiden, werd in de tweede koopstad des lands voor den neder- landschcn dichter Tollens, die door zijne zangen zooveel tot verlevendiging van echte nationaliteit onder het volk van Nederland had bijgedragen, een waardig gedenkteeken opgerigt. Mogt ook al op het staatkundig gebied verschil van gevoelen blijven bestaan, zoodat een deel van het ministerie voor andere bewindslieden moest plaats maken en nog in de jongste dagen de begrooting van koloniën werd verworpen, 't zijn slechts bewijzen, dat onze staatslieden door de rustigheid der tijden nog geenzins zijn ingesluimerd! Zoo vinden wij, ten opzigte van het land onzer inwoning, overvloedige stof tot dankbaarheid aan den Gever alles goeds voor zoovele zegeningen, als in 'l afgeloopen jaar daarover werden uitgestort, Wij vestigen j*rftfo- V**

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1