AANBESTEDIN G.~ lijk de aandacht onzer Lozers op cngeren kring, waar wij, in enkele trekken, de geschiedenis onzer gemeente in den afgeloopen tijdkring herinneren. Gaat zij steeds vooruit in tal van bevolking, de middelen zijn haar voor de toekomst verzekerd om in bloei en welvaart niet achter- maar vooruit te streven. Immers zal de aanstaande voltooijing der drooge dokken op 's rijks werf alhier er niet weinig toe bijdragen, om dit reeds belangrijk etablissement aanmerkelijk uittebreiden Door de aanneming der spoorweg wet is onze gemeente mede in het net der spoorwegen opgenomen en 't kan alzoo niet anders, of bij de gunstige ligging en gesteldheid van onze haven, verkrijgen handel en nijverheid ook hier een nieuw leven. De verbetering en uitbreiding der vestingwerken schonken in 't afgeloopen jaar aan veler handen werk. Aan de verfraaijing der gemeente werd, door de geregelde bebouwing vau de Nieuwstad, met kracht de hand gelegd en hare inkom sten werden tot nuttige doeleinden de verbetering van den weg en van de hegiaafpluuts, om van meer andere werken te zwijgen, aangewend. Het vijfde Congres der Rederijkerskamers in Noordholland werd in deze gemeente gehouden, waardoor onze plaatsgenooten hebben getoond ook we tenschap en kunst op hoogen prijs te stellen. Zoo geeft de herinnering van het verloopen jaar, met het oog op onze gemeente, niet weinig stof tot dankbare tevredenheid! Hebben wij ons alzoo van onze taak, herinnering van het verledene, eenigzins naar behooren gekweten, heilwenschend begroeten wij u tevens, geachte lezers, die hoopvol den nieuwen tijdkring zijt ingetreden. Zij dit jaar voor U, voor deze gemeente, voor bet lieve vaderland een jaar van rijken zegen! Maar, vergeten wij het niet, zal hier volksgeluk en welvaart wonen, dan is bet onze dure pligt en roeping, ieder in zijn stand en werkkring, onder Hoogeren zegen, bestendig te streven om tot welzijn van het algemeen, zoowel als van or.s zeiven medetewerkon. Zoo alleen kunnen volk en staat bestendig bloeijen en welvaren, zoo alleen levert een jaar, dat voorbijging, aangename en streelende herinneringen op, zoo alleen kunnen wij met moed eene onzekere toekomst tegengaan Op Vrijdag den 25 Januarij 1861, des namiddags ten cén ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente Helderin het openbaar, alleen hij inschrijving, worden aanbesteed: Het bouwen eener openbare SVllOOL in die gemeente in de Nieuwstad. Het bestek en de teekeningen, waarnaar deze aanbeste ding geschiedt, liggen ter lezing en inzage aan de Secre tarie der gemeente; terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opzigter. Ibelder den 5 Januarij 1861. STAKMAN BOSSE Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. 1TIE "J TT 5 T IJ D 1IT O* E 1T. HELDER en NIEUWEDIEP 5 Jannarij 1861. De sterke wind, die er gedurende de beide laatste dagen des vorigen en op den eersten dag van het nieuwe jaar heeft ge- heerschi, was oorzaak, dal op vele plaatsen de sneeuw tot eene aanmerkelijke hoogte werd opgejaagd. Dit is vooral het geval geweest op den weg van Alkmaar naar Haarlem. Tengevolge daarvan kwamen de posten zeer laat of eigenlijk in het geheel niet aan en was liet vervoer van personen en goederen langs dien weg gestremd. Behalve het ongerief, dat door het niet ontvangen van brieven en couranten ontstond, waren onze broodhakkers door gebrek aan gist in grootc ongelegenheid ge- hragt. Gelukkig heeft het nieuwe jaar eene spoedige en gunstige verandering in het weder te weeg gebragt. Naar wij vernemen heeft Ds. D. J. van der Werp, van de Christelijke Afgescheidene gemeente alhier, vrijheid gevonden voor het op hem uilgebragt beroep naar de gemeente te Buren in Friesland te bedanken. Heden is alhier aanbesteed het inrigten van liet gebouw No. 17 op 's Rijks werf tot eene Stoomwerkpiaats, met het bouwen eener Ketelmakerij. Aannemer is de heer A. Visser Pz. te Sliedrecht voor f 50600. Naar wij vernemen zullen de Historische voordragten in de Lulhersche kerk op Donderdag 10 Jan. des avonds 7 ure worden heréat. Nog eene lezing zal worden gewijd aan den strijd tegen de Albigenzers, die gevolgd zal worden door eene reeks van voorstellingen uit het leven en den tijd van Ilalie's profeet, hervormer en matelaar, Guolanio Savauarola. De bewoner van liet huis, waarin op Maandag den 24stcn der vorige maand eene ontploffing van buskruid heeft plaats ge had, is dezer dagen aan de gevolgen van die gebeurtenis over leden. Zijne vrouw verkeert ook in zorgelijke omstandigheden. Te Breda, is gearresteerd de man en vrouw van E. waarmede voor cenigeu tijd het navolgende heeft plaats gehad. Van E. gaf voor, aan den bouwman R. een goede koop te Antwerpen te kunnen doen; ten dien einde begaven heiden zich op reis; aldaar aangekomen, kwam ook de vrouw van van E. met zekeren D. aan, voorgevende even gaarne op reis te gaan als hij; maar daar van E. vermoeden had, dat R. met zijne vrouw kennis hield, begaven van E. en D. zich vooraf op de kamer, waar R. zijn nachtverblijf zoude houden. Na hem bij zijn binnentreden overvallen te zijn, dwongen zij R., met het pistool op de horst, eene schuldbekentenis te leekenen van f 600. Men schrijft uit Leerdam, 28 Dec. Gisteren avond circa 11 ure ontdekte men brand bij A. van W. wonende kort bij deze gemeente, welke in zulk eene hevigheid toenam, dat ongeveer ten 12J ure huis en schuur waren ingestort; aan biusschen was niet te denken, zoodat geene spuiten aan wezig zijn geweest. Een gedeelte van den inboedel is gered, alsmede eene koe, een paard en twee varkens en een wagentje. Het hooi, een klein gedeelte tarwe en de paardenboonen zijn eene prooi der vlammen geworden. Huis, inboedel, hooi en koorn zijn legen brandschade verzekerd. Dezer dagen kwam met den plcizicrtrcin van Parijs naar Rijsscl een jong menscli in laatstgenoemde stad aan, die zeer goed gekleed was en er fatsoenlijk uitzag; zijn naam was Roursaut. Bij de aankomst aan het station, zocht hij naar een wegwijzer, en toen er zich ecu had aangeboden, gelastte hij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2