ochtends in het sociteitsgebouw de uitdeeling plaats had van de geschenken, die de burgerij van Samarang als een aandenken wenschle aan te bieden aan de beide luitenants Hennes en Komswinckel en aan de onder-officieren en manschappen der Amboinesche compagnie van het 5de baltaillon infanterie, welke in den nacht van 17 op 11 Augususlus 1.1. den beken den opstand der Zwitsers hadden helpen onderdrukken. De geschenken voor de beide heeren officieren, die ieder eene prachtsabel zullen ontvangen, hadden uit den aard der zaak nog niet uit Holland, van waar ze reeds ontboden zijn, kunnen aankomen; de commissie verzocht dus die heeren verlof, ze hun later te mogen aanbieden, terwijl hun inmiddels een brief werd ter hand gesteld, waarin de gevoelens, zoo even geuit, nogmaals schriftelijk werden herhaald. De onderofficieren ontvingen ieder een gouden horologie. De corporaals bekwamen ieder een zilveren horologie en de man schappen elk twee gouden dukaten. Eene vrouw in de Palmstraat te Amsterdam woonachtig is op eene stoof met vuur in brand geraakt met een kind op baren schoot, met dit gevolg, dal zij aan de gevolgen overleden is, en het kind in hoogst bedenkelijker! toestand naar hel gast huis is gebragt. - Men schrijft uit Zevenaar, 8 Jan. Eergisteren had er te Westervoort een droevig ongeluk plaats kunnen vinden. Twee broeders, welke 's nachts hun verblijf in een hun toebehooreud schip hielden, hadden, om zich te verwarmen, eenige brandende turven in een aldaar staand kagchellje gelegd en de luiken ge sloten gehouden; 's ochtends waren de in de nabijheid liggende schippers zeer verwonderd niemand uit het schip te zien ver schijnen; na lang wachlcns besloot men om de luiken te openen en vond men de beide broeders in bewusleloozcn toestand in hunne bedden liggen, en het geheele schip vervuld met rook, daar de wind in de kagchelpijp geslagen was, en aldus alle rook naar binnen dreef. Door spoedig aangebragte hulp is men er ia geslaagd, beiden tot het leven terug te roepen. Men schrijft uit Maastricht, 8 Jan. Heden middag heeft alhier eeu verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. In de jenever stokerij van de heeren J. Poliszoon en Cocnegracht is eeu stoomketel gesprongen, ten gevolge van welke uitbarsting de heer Polis op de plaats dood is gebleven en twee andere per sonen zijn gekwetst. Men heeft voorloopig hel lijk overgebragt naar het nabijzijnde militair hospitaal, ten einde de weduwe en betrekkingen van den overledene van dit noodlottig voorval kennis te geven. Hel ongeluk verwekt groolc sensatie in de stad, want de heer Polis was algemeen om zijne goede hoeda nigheden, geacht en bemind. Hoewel de twee andere personen vrij erg zijn gekwetst, bestaat er echter hoop hen in het leven te behouden. Men schrijft uit Gorinchem, 10 Jan. Door het onder- loopen van den Bommelerwaard, heeft de Tielerwaard zoo als men weet eenige verligting gekregen, doch dit was maar uitstel van gevaar, doordien na het gelijkloopen van genoemden pol der, de rivier andermaal dreigend is gaan zwellen; redenen waarom dan ook duizende menschen langs den Waaldijk bezig blijven, om die door kistingen op te hoogen. De naaste toe komst blijft men angstig te gemoet zien. Voor zoo ver be kend is, zijn in den Bommelerwaard geen menschen verdronken. Overal treft men vluglelingen aan, die alles hebben achterge laten, om hun leven te redden. De gaten der doorbraken zijn door de felle vorst reeds begaanbaar, en wordt over den ijs vloer, over geheel den vloed, de communicatie op schaatsen onderhouden. Dezer dagen is door de koninklijke maréchausée van Axel naar Goes overgebragt zekere G. van de Voordeonder de gemeente Zaamslag woonachtig, beklaagd van op den eersten kersdag eeu der knechts van den landbouwer Verdurmcn op den openbaren weg aangerand en van zijn horologie en geld beroofd te hebben. In den avond van 4 dezer, omstreeks 6 ure, heeft er op het Spui op den straatweg van Neuzen naar Axel, eene aan randing plaats gehad op den broodbakker M. van den Berge, door twee personen, die naar hun uiterlijk voorkomen arbeiders schenen te zijn. Op hunne vraag om geld, gepaard met de betuiging dat zij in broodsgebrek verkeerden, heeft bij hun al wat hij aan specie bij zich had, overgegeven, waarna zij zich in de rigling van het Spui verwijderden. Uit Waalwijk meldt men van 12 Jan. Het ijsvermaak cischle iu het naburig Besoijeu ongelukkig twee meuschenle- vens. Een vader met zijne 22jarige dochter, welke zich op het ijs hadden begeven, zijn jammerlijk verdronken. Hel meisje, dat, naar men zegt, niet wel bij het gezigt was, ge raakte in een zoogenaamd wak, waar de vader te vergeels tot redding toeschoot, met het ongelukkig gevolg, dal ook zijn leven verloren ging. De vader alleen gaf bij bet uit het water halen nog ceuig teeken van leven. De droefheid der nog overblij vende familie, bij het vernemen van dit noodlottig voorval, is niet te beschrijven. De Japanezen hebben de ontdekking gedaan, dat eenige minuten vóór eene aardbeving, de magneet tijdelijk zijne kracht verliest; zij hebben daarom een vernuftigen toestel uitgedacht bestaande uil eeu klein stoeltje, waarop een magneet, iu den vorm van een hoefijzer rust en beneden hetwelk eene metalen klok is bevestigd. De magneet houdt een klein gewigt vast, maar wordt zij krachteloos gemaakt, dan raakt hel gewigt na tuurlijk los, cn moet door de inrigling van den toestel op de klok vallen. Hel daardoor veroorzaakte geluid strekt alsdan ter waarschuwing voor de bewoners, hunne huizen te verlaten en voor veiligheid in de open lucht te gaan. Uit de Kaapstad meldt men van Nov.Ds. Smits, be roepen leeraar in de Zuid-Afrikaansche republiek, waar zijne komst met verlangen wordt te geunoet gezien, is den 10den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2