Irii DONDERDAG 24 JANUARIJ. L: VÏTIETIV Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1 30 Franco per post1-50 Enkele nommers0.10 Men abonneert zich bij alle boekbandelaars en post directeuren. ADVERTENTtEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0 15. Zegelregl voor elke plaatsing 0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. NEGENTIENDE JAARGANG. n 13 7/1 S S :r D 11T 3- 3 1T HELDER en NIEUWEDIEP 23 Januari) 18G1. Naar wij vernemen, heeft het Concert door dc Zang vereniging Cecilia in de vorige week alhier gehouden, na aftrek der noodzakelijkste uitgaven, ten voonleele der Armen in deze gemeente opgebragt de som van ƒ241,65. Naar wij vernemen, zal op Vrijdag, den 2os!en dezer, door den heer C. J. Blokcene voorlezing worden gehouden in bet gebouw in de Nieuwslad tot zedelijke ontwikkeling, enz. Wij vernemen van goederhand, dat door de alhier be slaande Zangvereniging Nut en Genoegen het plan is opge vat, om eerlang eene Buitengewone vergadering te geven, ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood. Door den kerkeraad der Nederduilsclie Hervormde gemeente te Delft, is het volgend zestal predikanten opgemaakt: DD. G. E Bron Hz., alhier; G. A. Hoog, te Bolsward; A. G. Jans Wz Ie Westzaan; IE. G. E. Kocli, te Doesburg; A. Moenste Sneek en L. H. Slotemakerte Maartensdijk. Z. M. heeft bij besluit van 51 Dec. jl. bepaald, dat liet getal militairen, die gedurende liet jaar 1861 tot aanvulling onzer landmagt naar de overzeescbe bezittingen zullen worden uitgezonden, op 1500 is vastgesteld. Luidens een bij het Departement van Marine ontvangen rapport van den luitenant ter zee der 1ste klasse Jhr. 11. P. de Koek, commanderende Zr. Ms. sciiroefstoomsciiip Reteh, op reis naar Oost-Iudië, is die bevelhebber in de gelegenheid ge weest, in den voormiddag van den 4den December 11. in den Noord-Atlantisclien Oceaan, op de hoogte van Portugal, de be manning te redden van den Zweedscben schoener Freja, gezag, voerder C. G. Lundgreu, geladen met steenkolen en bestemd Daar Venetië- De schoener bad in den storm van den vorigen dag zijn voor tuig verloren; de zee spoelde over dek, bad dc luiken weggesla gen, en bel water was bij de lading gedrongen, zoodanig dat, ofschoon men 24 uren bad gepompt, men ieder oogenblik vrees de te zinken. Men hoort, dat de Pruissischc regering te Dusscldorp aan bel ministerie te Berlijn verlof beeft gevraagd, om eene collecte in de Rijnprovinciën, ten behoeve der lijdenden door den watersnood in Nederland, te doen. Ook Scliagens ingezetenen, bewogen met bet lot der door den watersnood getroffen slagtoffers in ons vaderland, zijn niet achterwege geblcveu, om liet hunne bij te dragen tot liet mede verleeuen van dadelijke hulp. Zoo is door de aldaar ingestelde commissie beslaande uit zes leden, als: 2 uil bet geiueeutebe- sluur, 2 van bet Gereformeerd en 2 van bet R. K. kerkbestuur, dezer dagen door baar ingezameld eene soin van ƒ573,20, waarvan is overgemaakt aan Z. Exc. den beer commissaris des Koiiings in de provincie Gelderland 564,75, en aan Z. Exc. den heer commissaris des Kotiings in de provincie Noord-Bra bant ƒ200, terwijl later inkomende giften door voornoemde commissie zullen worden opgezonden. Door den Minister van Oorlog is aan de commandanten der iufanlerie-corpseti eene circulaire gerigt, waarbij is bepaald, dat voor de onder-officieren, bij die corpsen dienende, ook de gelegenheid weder geopend is, om onder toekenning van eene gratificatie van ƒ140 bij het leger in Oosl-lndië over te gaan. Iu de provincie Groningen hebben in de laatste dagen onderscheidene ongelukken plaats gehad, ten gevolge der koude en wel door verbranden op stoven en verstikken door kolendamp in beslotene ruimten. 3Ieu kan bij hevige koude gewis niet genoeg voor zulke ouvoorzigtighedeii waarschuwen. Bij de hardrijderij op schaatsen te Harliugcn was de 1 ^.P^van 160 ellen in 15 secoudcu door den overwinnaar af{ |\n<i'e Ten einde zich eeuigermate een denkbeeld le vor-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1