men van de buitengewone snelheid, vergelijkt de Vecnd. Cl. deze met de snelheid van den spoortrein. Op de Engelsche noordooslbaan worden in het uur 56 Eng. mijlen of ongeveer 54,848 Ned. ellen, en dus ruiin 45 ellen in de seconde afgelegd; hetgeen eenen afstand van 195 ellen in 15 secouden oplevert. Op de ManchesTer-Birmingham baan, waar inen het langzaamst spoort, 26 mijlen in 'tuur, krijgt men circa 145 ellen in dat tijdsverloop. Wanneer men dus ecne gemiddelde snelheid van den trein aanneemt, zou een Friesche hardrijder voor eenigen lijd met het spoor in snelheid met goed gevolg kunnen wedijveren. Tegen een Hollaudschen spoortrein zou hij het zeker nog beter kunnen volhouden. In den nacht van 4 op 5 Januarij jl. zijn uit een win kel te Aken door middel van inbraak gestolen47 deels gouden, deels zilveren horologiën, gemonteerd onder anderen eenigen met diamanten. Al deze horologiën dragen, binnen in den kast nummers tusscheu 644 en 4752. De onbekende dader van dezen diefstal schijnt, blijkens gevonden sporen van bloed, zich bij het plegen van den diefstal, en wel door het breken eeuer glasruit, aan de hand te hebben gekwetst. De gemeente Gilly verkeert in groote sensatie, wegens een allerstoutmoedigsten diefstal met inbraak en poging tot moord, in een der jongst verloopen nachten gepleegd ten hui ze van den heer Ilauoteau, oud burgemeester en geneesheer aldaar, Men schijnt de daders reeds op het spoor te zijn. De Gazette de Cambrai meldt het volgende, dat in eene likeurstokerij, even buiten de slad Rijssel gelegen, heefl plaats gehad. Toen de knechten des ochtends aan hun werk wilden gaan, vernamen zij een zeer vreemdsoortig geluid, dat van eene open plaats scheen te komen. Zij gingen naar die plaats en bemerkten 45 hazen, die de vrolijkste sprongen deden, over den kop duikelden, elkander aanvielen en allerlei vreemde kunsten deden. Nadat deze vreemde vertooning, onder het uitbundig gelach der werklieden, eene poos had geduurd, be sloot men de dansers bij de ooren te pakken en in eene schuur op te sluiten. Het bleek thans, dal zij in den volslen zin des woords beschonken waren; de arme dieren hadden, door koude en honger gekweld, hunne toevlugt genomen in de likeurstokerij, en daar de schors afgeknabbeld van de hoepels der vaten, die uatuui lijk van alcohol waren doordrongen. Nog nimmer misschien is dronkenschap zoo zwaar gestraft, want zij zijn veroordeeld gevangen te blijven tot dat zij vet zijn, om daarna ter dood te worden gebragt. De Times beval de volgende mcdedeeling betrekkelijk den slavenhandel: Uit Nassau (hoofdstad van Bahama- ei land, New-Providence) wordt gemeld, dat een der kleinere en afgelegen eilanden der Bahama-grocp in de maand Dec. door den kapitein en de cquipagie van den slavenhaler wq 1 bezocht, die op een naburig rif schipbreuk hadden ge' u. II. Nadat hij de wachters van den Engelsehen lichttoren e- aad g dwongen, hem bij de landing van 500 Afrikaansche slaven be hulpzaam te zijn, maakte hij zich van een schooner der kolo nie meester en zeilde toen naar de tegenoverliggende kust van Cuba, waar hij zich een groot schip verschafie en zijn leven de lading inedeuam, alvorens de door den gouverneur afgezon. den troepen waren aangekomen. Het verdient opmerking, dat in Aug. II. bij ecu ander der Bahania-eilauden insgelijks 400 sla ven schipbreuk leden, terwijl eene door dcu gouverneur in Mei afgezonden commissie van onderzoek eene hut ontdekte, die naar allen schijn pas slaven had geherbergd, die naar Cuba moesten vervoerd worden". Eene dépêche in de Opinione meldt, dat, aangezien koning Frans II geweigerd heeft de voorstellen tot overgave der vesting aan te nemen, de Ilaliaausche vloot in plaats van de Fransche voor Gaëta is gekomen. Admiraal Persauo heefl de slad in staat van blokkade verklaard. Hij heeft voorts eene proclamatie uitge vaardigd, waarbij hij aan de inwoners, die zich inoglen willen verwijderen, daartoe gedurende eenige uren gelegenheid geeft. Ten gevolge van de blokkade hebben de vreemde schepen de haven verlaten. Hel bombardement zal morgen beginnen. Ge neraal La Marmora vertrekt morgen naar Berlijn; hij is met eene zending bij den koning van Pruisseu belast. Eene dame wandelde dezer dagen in Parijs, tocri een welgekleed heer haar legen het lijl liep; dadelijk keerde hij zich om en maakte duizende excuses over zijne lompheid. Een paar minuten later bemerkte de dame dat al die beleefd heid haar horologie en gouden ketting had gegolden; beiden waren verdwenen. Uil Beyrulh berigt men, dat aldaar de eerste steen is gelegd voor een weeshuis bestemd voor 500 Christenmeisjes, wier ouders door de Drusen zijn vermoord; zij zullen aldaar lol hunne meerderjarigheid worden opgevoed. De plegtigheid werd door generaal Beaufort d' Hautpoul en vele andere hoog geplaatste personen bijgewoond. De eerste steen werd gelegd üuor de echlgenoole van den Russischen commissaris. Er zal insgelijks eene landbouwschool voor 700 Chrislenjongens worden geslicht. Uit CoLtlenz wordt het volgende gemeld, als een staaltje van de stoutmoedigheid, waartoe de hevige koude in de laatste dageu de wolven heefl aangedreven. Op een avond kwam een wolf op het fort Franz bij de Mellernichsche schans aan- loopen, naderde een daar op schildwacht staand soldaat tol op vijf schreden en maakte zich, door op deaebterpooten te staan, gereed, om den militair aan te vallen. Deze scheen in zijn wapen geen genoegzaam vertrouwen te stellen; althans hij riep om hulp, en toen deze toesnelde, maakte de vierpootige vijand zich ijlings uit de voeten. Uit Frankfort meldt men. Te Hanau is dezer dagen zekere Nolte, wegens moord en diefstal, ter dood gebragt. Onmiddclijk nadat zijn hoofd onder de bijl was gevallen, snelde de menigte naar het schavot, om het rookende bloed

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2