ÜELDERSCHE en MEWEDIEPER COURANT. DONDERDAG 31 JANUARIJ. 1T123 TT W S T IJ D 11T O E 1T. Wordt uitgegeven op Zondagen Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal f 1 30 Franco per post1.50 Enkele nomrners0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van l tot 4 regeis is f0.60. Voor iederen regel meer f 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. NEGENTIENDE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP 50 Januarij 18G1. Dat de krijgsmansstand zeer eervol is, behoeft in onze dagen, waarin zoovele jongelieden uit de gegoede klasse die be trekking boven andere verkiezen, voorzeker niet meer betoogd te worden. Maar dat de mannen, aan wien in tijden van nood en gevaar de verdediging onzer vrijheid en onafhankelijkheid moet wor den toevertrouwd, dat die mannen ook een hart in den boezem omdragen, dat warin klopt voor het heil van anderen, dit wordt wel eens betwijfeld. Dezer dagen zagen we evenwel alhier aange name blijken, hoezeer het lot der ongelokkigcn door de waters nood in hooge mate het medelijden onzer krijgslieden heeft op gewekt. Behalve door aanzienlijke gillen, wilden zij gaarne doen, wat in hun vermogen was, om lot leniging der geledeue rampen iels hij te dragen. Daartoe werd een Militair Assaut aangekondigd, hetwelk jl. Zaturdag avond in het lokaal Tivoli alhier plaats had. Van de belangstellende medewerking van het Heldersche publiek, daarvan was de wel bezette zaal lot sprekend bewijs. De uitvoering strekte tot eer van allen, die daaraan hunne medewerking schonken. De geleverde proeven deden de verschillende meesters in de schermkunst als zeer ge oefend, als vlug en vaardig kennen. Groot was de indruk door het optreden van den 71 jarigen oud-meester teweeg gebragt, die door den aanblik van deze zijn lievelingskunst van vroegere dagen werd aangespoord, om ook nog eens van zijne behendig heid te doen blijken. Met een der meest geoefende meesters in het strijdperk getreden, volvoerde hij nog met vaste hand zijne welberekende aanvallen. Het luide bravo", dat hem aan het einde tegen klonk, was een bewijs van het genoegen door deze onverwachte en zeldzame uitvoering te weeg gebragt. Tot aller genoegen werden de verdere noinmers van het programma uitgevoerd, terwijl de heeren Polak door welluidende toonen voor ccue aangename afwisseling zorgden. De gedachte, eeue schoone en edele daad ie hebben vcrrigl, tol leniging der geledeue rampen naar vermogen te hebben bij gedragen, die gedachte levere alie medewerkers ecne alreelende herinnering op! Wij vernemen, dat dit Assaut voor het bewuste doel heeft opgehragt de som van /ISO,90. Eindelijk dient nog le worden vermeld, dat de welEd.gestr. heer E. van Dijkle luit. adj. hij het 2de bat. 7e reg. inf. alhier, zich de meest mogelijke moeite heelt gegeven om in het belang der uitvoering van dit assaut werkzaam le zijn. Z. E. G. verdient daarom allen lof! Den laalsleu dezer maand vertrekt de O.I. landpost over Southampton. Het algemeen dépot van discipline, le 's Herlogenbosch in garnizoen, zal den Isten Mei die plaats verlaten en naar Naar- den marcheren, alwaar hel aangewezen is om gevestigd te Mij- ven. Gemeld dépot wordt gekouiuiandcerd door den luitenant- kolonel F. C. de Doek. Men schrijft uil Dalem 24 Jan. Heden middag kwam hier aan Z. M. de Koning. H.D. was vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik en werd gevolgd door verschillende aanzienlijke ambte naren. Z. M. stapte af bij de innuudaliesluis, begaf zich over eene losse plank naar het uiterste van een der penanten aan de rivierzijde, onderhield zich met dezen eu genen der aan wezigen en gaf zoo hier als in onze nabijheid te Gorinchcm, te Brakel, te Zuilichem eu te Herwijnen, treffende blijken van zijne voorkomende minzaamheid, van zijne onbeki om- pene weldadigheid en hartelijke liefde voor zijn volk, van zijne onverschrokkenheid en geestkracht, van zijne zaken - en mcnscheukenuis, van zijne opmerkzaamheid, zijn goed geheu gen en edelen zin, waardoor ziju bezoek een zeer guustigen indruk maakte en lang in gezegend aandenken blijven zal. De collecte voor de ongelukkigen iu het zuiden des rijj«s is te Sellingen op eene eigenaardige wijze gehouden. De ute.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1