dikanl der hervormden en de leeraar der afgescheidene gemeente aldaar zijn te zarnen bij de ingezetenen rondgegaan. Beider gemeenteleden zagen met genoegen, dat, bij alle verschil in geloofsbelijdenis, de liefde toch vereenigt. De goede verwach ting omtrent de weldadigheid der ingezetenen werd dan ook niet teleurgesteld, aangezien de gehouden collecte in de kleine gemeente van Sellingen heeft opgebragt de som van 239,25. Dit voorbeeld van eensgezindheid verdient allervvege eene waar dige navolging. Wij ontvingen dezer dagen eene prospectus van de »Cor- respondance Iiollundo Beige", welk blad wekelijks Ie Gent, in Belgic, zal worden uitgegeven en waarvan wij de versprei ding gaarne aanbevelen. De redactie gaat uit van het beginsel, dat Belgie en Nederland, hoe ook door de staatkunde geschei den, één zijn in oorsprong, zeden en beschaving. Aan de aan- kweeking en bevordering van dat beginsel zal de uitgave van het blad zijn gewijd. Of dat doel nu evenwel door het schrijven in de Fransche taal zal worden bereikt, is iets wat we eeuigzins meenen te moeten betwijfelen. De abonnementsprijs voor Nederland is gesteld op 12.— frauco per post, met inbegrip van hetzegel De uitgever zal zorgen, dat, mogt ook eenige vertraging in de uitgave ontstaan, aan het einde des jaars 32 nommers zijn af geleverd. Te Nijmegen is door eenige heeren officieren van bet garnizoen, niet belangelooze medewerking van drie actrices van den schouwburg, ouder directie van den heer van Lier te Am sterdam, eene tooneel-representatie gegeven, welke in alle op- zigtcn aan het doel heeft beantwoord. De schouwburgzaal, kos teloos door den heer Feyt smaakvol gedecoreerd, was door een uitgelezen publiek, op alle rangen welke voor dien avond allen eerste rangen waren, talrijk bezet. Het opgevoerde stukEinde goed alles goed, werd over het algemeen zeer verdienstelijk ge speeld en sommige rollen, vooral die van Mengelcr, van Win- terhof en van Sparreveld, bij uitnemendheid wel vervuld. In de tusschenacte werd eene collecte gehouden, welke de som van ƒ129,46 opbragt, terwijl het geheel de som van ƒ605,51 voor de noodlijdenden heeft opgeleverd. Uit Mulheim wordt van Donderdag geschreven: «Heden morgen omstreeks 5 ure zette het ijs in Buhr zich met ontzaggelijk geweld in beweging. Een oOlal schuiten werd door den stroom van hare ankers en kettingen losgerukt en medegesleept. Zij zijn gedeeltelijk op de kribben geworpen, gedeeltelijk half gezonken. Zes zijn geheel verdwenen, en men weet niet waar zij landen zullen; op een der schuilen bevon den zich nog menschen." Als een bewijs, dat de sluikhandel op de Hanoversche grenzeu nog brutaal wordt gedreven, deelt men med», dat de commiezen E. Bootsma en P. Stooband, gestationeerd te Oude Schans, in den nacht van den 22sten op den 25slen dezer in geVeeht ziju geweest met een dertigtal smokkelaars. Hun aan tal was te groot, dat de beide commiezen tegen hen iets kon den uitvoeren of iets der smokkelgoederen magtig worden. Na een hardnekkigen slijd aan weerszijden moesten eindelijk de commiezen tot behoud van hun leven het hazenpad kiezen, al hoewel zij zich zoo lang mogelijk hadden staande gehouden. De ijver dezer ambtenaren wordt dan ook zeer geroemd. Eenige nachten tevoren was door dezelfde amblenareo eene vracht voor loop aangehouden, wegende 174pCt. Te Gorinchein is van Utrecht aangekomen een detachement van 50 man van het bataillon mineurs en sappeurs, onder bevel van den lsten luitenant der genie Elaud, wien den 2den luitenant Schalken is toegevoegd. Dit detachement is toege voegd aan den hoofd-ingenieur van den waterstaat Conrad, om zoo uoodig diensten te bewijzen bij hel losgaan van de Mer- wede, dat men met bezwaar daar en elders te gemoet ziet. Beriglen uit Gaëla van 25 Jan. houden het volgende in: Diugsdag-ochtend heeft de vesting aan de landzijde een ver schrikkelijk vuur geopend; weldra werd ook het eskader van de zeezijde aangevallen. Gedurende den dag zijn uit de vesting elf duizend schoten en door de Piëmontezen bijna even zooveel gelost. De helft der Piëmontesche batterijen zijn ingestort; het eskader betoonde zich vreesachtig. In de vesting lelde men tien dooden en vijftig gewonden. De geestdrift der soldalen is ongeluofelijk groot; zij dansten op de batterijen, onder het spelen der muziek, te midden van het bombardement. Dc koningin bevond zich op de batterijen aan den zeekant. Woens dag hield men zich van weerszijden stil; gisteren werden er eenige scholen gewisseld, heden is het wederom stil. Gedurende dc maanden September, October en November des vorigen jaars hebben in Rusland 5000 branden plaats gehad, waardoor eene schade van circa 2,200,000 roebels werd aauge- rigt. Leve de brand-assurantiën! Een vaandrig, die den oorlog in de Klim heeft medege maakt is door den krijgsraad veroordeeld tot het verlies van zijne adellijke titels en tot verbanning naar Siberië, wegens mishandeling zijne vrouw en zijnen lijfeigenen aangedaan. De keizer heeft dit vonnis bekrachtigd. Op uitnoodiging van de groothertogin-weduwe van Mec- klenburg-Strelitz, hebben alle vorstinnen in Duitschland zich bereid verklaard tol het brengen van hulde aan de gemalin van koning Frans II van Napels (geboren prinses Marie van Beije- ren), als een bewijs van bewondering voor de heldhaftigheid, waarmede zij de gevaren van haar echtgenoot deelt. Zij zullen haar namelijk een gouden lauwerkrans aanbieden, waartoe iedere vorstin een blad, met haar naain voorzien zal bijbrengen. Men verzekert, dat het niet lang zal duren, dat de Fran sche troepen Rome verlaten en de Piëmontesche die stad bezet ten zullen. Markies Pepoli zou onlangs op een diner hebben gezegd: »Ik ben 54 jaar oud, en echter heb ik de schoonste betrekkingen van de hand gewezen. Ik heb bedankt voor de eer om gouverneur-generaal van Toscane te zijn; ik heb dezelfde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2