COURANT. HELDERSCHE en DONDERDAG 7 FEBRUARIJ. irr Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwe diep. Abonnementsprijs per kwartaal fi 30 Franco per post1.50 Enkele nornmers 0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTEXTIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor icderen regel meer f 0 15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. NEGENTIENDE JAARGANG. 1TIE TT 3 TIJ D 11T O- S 1T HELDER en NIEUWEDIEP 6 Februarij 1861. De Leesbibliotheek van het alhier bestaand Depar tement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ge vestigd in de Nieuwslad, werd jl. Vrijdagavond «net eene toespraak van den Secretaris van het Departement op gepaste wijze geopend. De boekenlijst, die thans reeds verkrijgbaar is, vermeldt ongeveer 700 Noinmers, allen zeer goede werken en velen zelfs van zeer belangrijken inhoud. Hel is daarom, dat wij deze zaak dringend aanbevelen, te meer daar de uitreiking der bockeu kosteloos geschiedt. In Felix Meritis te Amsterdam werd jl. Donderdagavond door den heer Mr. A. Insinger eene voorlezing gehouden over het wetsontwerp tot doorgraving van Holland op zijn smalst. De spreker achtte het wenschelijk in het nu voorge dragen plan te berusten en schetste de goede gevolgen daarvan. Bij het gemeenzaam onderhoud dat daarna plaats greep, voerden onderscheidene sprekers zeer Ier gunste van genoemde zaak het woord. Eindelijk trad echter de heer Bosch Reitz op om ook zijn gevoelen te uiten en eene tegengestelde mecuiug te oppe ren. ZEd. bestreed de ongunstige voorstelling van de Texel- sche zeegaten, vroeg waarborgen voor eene uitvoering van het zoozeer gewenschle Noordzeekanaal en wees de mogelijkheid aan eener verbetering vau het Noordhollandsche kanaal, zonder zulke belangrijke bezwaren. Een volgende spreker hield bet er echter voor, dat deze bewe ringen reeds vroeger bij herhaling waren onderzocht en grondig wederlegd en dal het niet de taak dezer vergadering was om op het reeds besliste en uitgemaakte terug te komen. Ieder der aanwezigen betuigde daarop zijne onverdeelde be langstelling in liet geprojecteerde Noordzee kanaal. Het zonder lingste van de zaak is, dal van de verzanding van hel schulpeu- gal nooit iels is bekend geweest, daar waar het 'l digtst Dij ge legen is. Bij hel lezen van het verslag vau zulk eene verga dering mag men wel vragen: Is er wel ooit eene zaak waarvan het niet nuttig en noodig is zoowel het tegen als hel voor te hooien? en is het niet vermetel bij het beramen van groote plannen het oor te sluiten voor bet vernemen van bezwaren, die daartegen worden ingebragl? De winkelier Kissing voorgenomen hebbende, gedurende den tijd van minstens drie maanden, tien percent van de op brengst van den verkoop zijner sigaren af te zonderen ten be hoeve van de noodlijdenden door den watervloed, beeft tot dat einde eene bus in zijn winkel geplaatst, waarvan bij den sleutel in banden van zijnen wijkpredikant gesteld beeft, in de hoop dal hel daarin zien storten der lOpCt., dezen en genen kooper tol liet in die bus storten van grootere of kleinere bijdragen zal opwekken. Van goederhand zijn wij ingelicht dat het ge noemden winkelier aangenaam zijn zal, dat langs dezen weg aan dit zijn voornemen publiciteit gegeven worde, opdat zijn voorbeeld door andereu moge gevolgd worden, vooral met bet oog op de steeds klimmende behoeften der watersnoodlijdenden. Men meldt ons uit de Zijpe, dat de rederijkerskamer Kunst kweekt kennis aldaar, eene openbare vergadering heeft gehouden, ten behoeve der armen dier gemeente, waarvan de zuivere opbrengst is geweest de aanzienlijke som van /'22o,0ü Men schrijft uit Amsterdam, 5 Februarij, het volgende vreesselijkc berigl uit Arhem. I)e gemeente Alphen staal geheel onder water. Er is geen land meer te zien. De dijk wordt door het water en ijs over stroomd, op sommige plaatsen ter hoogte van 1 Ned. el. Bij den minsten wind dreigen de ijsschotsen, die door de dijkbreuk te Leeuwen worden gedreven, de buizen te doen instorten. De nood en de verslagenheid zijn niet te beschrijven. Dc Roonisch-Calholijke Kerk in ons Vaderland en vooral

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1