De Utrrelitschc Courant deelt liet volgende mede: Vreemd moei men soms den loop der omslaudigheden noemen, wil men er niet direct den vinger Godsin zien. Zoo als door de dagbladen bereids is vermeld, is de schrijver aan het militair hospitaal Ie Nijmegen, de heer D., in handen der justitie ge raakt, als beschuldigd medegeholpeu te hebben aan hel maken en uitgeven van valsche wissels, of ailhans lol het doen afgeven daarvan. Sedert zijne gevangenneming was zijne vrouw met zes kinderen aan volslagen armoede ten prooi in ecne haar ge heel vreemde stad. Reeds waren door eenige inenschenvrienden pogingen in hel werk gesteld, om haar voorloopige ondersten ning te bezorgen en de middelen te verschaffen, om met haar gezin naar hare voiige woonplaats terug te keuren; doch ziet! daar ontving zij heden per telegraaf bcrigt uit Lookercn (Vlaanderen) dat een Söjarige oom plotseling was overleden en werd zij uilgciioodigd hei haar toekomende erfdeel (p.in. 2U,0U0 te komen aanvaarden. Dal zij onmiddelijk derwaarts op reis is gegaan, zal wel niet behoeven vermeld te worden. Had die gebeurtenis 6 maanden vroeger plaats gegrepen, dan waie haar man vvclligl geen misdadiger geworden Volgens een berigl uil Drutcn werden door den sterken wind bijna alle gebouwen, welke in hel water staan, bescha digd of geheel omgespoeld, hetgeen de schade zeer vergroot. Hel geial verdronken inenschen te Leeuwen zal ruim 30 be dragen, welke opgave, hoewel veel, toch gelukkig minder is dan aanvankelijk werd gevreesd. Men verneemt, dat er bij gelegenheid van den aanstaan den verjaardag van Z. M. onzen geëcrbicdigdeu Koning, in de cascrnes in alle garnizoensplaatsen militaire feesten, en bij alle legercorpsen bevorderingen van meesiers en prevöts op de on derscheidene wapens zullen plaats hebben. Er worden toebereidselen gemaakt voor het leggen van een nieuwen cleclrische Iclcgraaphkabel tusschen Parijs en Lon. den, via Diuppe en Newhaven. Als deze lijn zal gelegd zijn, dan zal Frankrijk door 12 kabels mei Engeland verbonden zijn namelijk vier van Galais naar Dover, vier van Boiogne naar Folkestone en vier van Dieppe naar Newhaven. Een schrijven uil Napels meldt, dat het bezoek van den prins van Carignau in bel kamp voor Gaëla volstrekt niet ten doel bad om over cene capitulatie te onderhandelen, maar om onderzoek te doen aangaande hel nieuwe plan van Cialdiui, be staande iu eetie volledige blokkade van Gaëla en in de oprigting van batterijen op eeoe boogie van 8UÜ el, zoodat men de stad aan ecu lievig vuur kou blootstellen, zonder de fortificatiën Ie raken, die veel sterker zijn, dan men zich beeft voorgesteld. De ko ningin van Napels is in de laatsie dagen duur iiet springen van eene bom liglelijk aan de band gekwetst. Van Gacla wordt dd. 6 Februarij het volgende gemeld: Gisteren namiddag ten drie ure sprong een kruidinagaziju in de nabijheid der poort aan de landzijde in de lucht v ij ft ig iffluuschen werden onder het puin der batterijen bedolvcu, ter wijl overigens de ontploffing eene bres veroorzaakle in den buitenmuur aan de zeezijde. Onmiddelijk openden al de batte rijen der belegeraars een hevig vuur legen dit punt. Het geschut der vesting antwoordde zeer hevig, en de bele geraars werden genoopt bun vuur naar verschillende kanten te liglen. Toen ile avond viel. werd bevel gegeven hel schieten t# matigen, omdat de duisternis de schoten onzeker maakte. Tot middernacht hebben de Sardiniërs onophoudelijk «Ie stad ge bombardeerd; hun vuur verminderde wel een weinig, doch hield aan tot het aanbreken van den dag. Het gelieclc eska der loste gedurende den nacht zijn zwaar geladen geschut; de meeste scholen vielen echter in zee, en verscheidene schepen werden zwaar beschadigd. De tweede poging der vloot is dus mislukt. Meer dan vijf tien duizend schoten hebben de Sardiniërs tegen de stad gelost- De in de vesting door het vuur der belegeraars geleden verlie zen waren minder dan op 22 Januarij. Vele huizen zijn ver brand. De koning blijft steeds even onwrikbaar in zijn besluit. Het garnizoen is onverschrokken. Twee generaals di Sangro en Ferrali, zijn gesneuveld, benevens een Fransch geestelijke. Men was sedert ceuigen tijd tc Marseille in groole on gerustheid dat er eene aanzienlijke liandelscrisis legen het einde der maand Januarij zou ontstaan; thans verneemt men, dat dio vrees is geweken, daar alle betalingen, die op 51 Januarij moes ten geschieden, geregeld hebben plaats gehad De berigtcn uit Turijn komen daarin overeen, dat Gariba- <ii vooreerst heefl afgezien van een aanval tegen Oostenrijk op Hongaarsch grondgebied; hij is er van overtuigd, dat de Hongaarsche beweging Oostenrijk reeds genoegzaam ondermijnd, en dat builenlaudsche bijstand voorloopig onnoodig is. Zoo als men weet, hebben de Zweedsche wetten, iu bare onverdraagzaamheid ten opzigle van godsdienst-aangelegenheden, eenige wijzigingen ondergaan. Dat iu Zweden desniettegen staande nog vrij wat onverdraagzaamheid hccrscht, moge blij ken uil bet volgende, dal door den Stokholmschen correspondent van de Indópendance Beige wordt medegedeeld. Bij gelegen heid van de begrafcnisplegligheid der onlangs overleden konin gin-weduwe Desideria, gemalin van Bernadotlc, welke eerste katholiek gebleven was, niettegenstaande de koning protestant was, zag de regering zich, Ier handhaving van 's lands wellen, genoopt, om de plegtighedeu, aan de koninklijke familie ge woonlijk bewezen, bij de begrafenis te weigeren. De aartsbis schop van Zweden, Benlcrtlhalt, heeft verklaard dat de kerk van Ridilarbohrien, waar hel stoffelijk overschot van de leden der Zweedsche koninklijke familie begraven wordt, ontheiligd zou worden, indien een katholiek geestelijke vergunning kreeg, om de lijkdienst te verrigleu. Ten gevolge hiervan beeft de Lu- thersche aartsbisschop de lijkdienst iu de kerk terrigt, maar overigens heeft, zoo als uien denken kan, de begrafenis plaats gehad zonder eenige uiterlijke praal. Alleen bet hof was daar bij tegenwoordig.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2