eerst kan men zich een denkbeeld vormen van de uitgestrekt heid der ramp, welke ons heeft getroffen. Wandelt men de dijken rond, of bezoekt men de meer binnenwaarts gelegene dorpen, overal staart het oog op vernielde of zwaar beschadigde huizen; op bedorven veevoeder, op onbruikbaar gewordene le vensmiddelen voor mcnschen; men ziet rond op zooveel jam mer en ellende, dat geen pen ze naar eiscb beschrijven kan. Het zijn niet de armen alleen, die door den vloed geleden hebben, neen, voor dezen wordt liefdevol gezorgd, maar den middelstand, den kleinen boer, dezen kan men het aanzien hoe zwaar het lot is dat hem drukt. Velen hunner hebben door een ongunstig najaar, het vee vroeg opgestald en waren dus niet te ruim van hooi voorzien; terwijl het stroo dit jaar voor veevoeder bijna onbruikbaar was; en nu, nu is de winst van zooveel zorg en zweet in eens vernield, bedorven of door het water weggevoerd. Het roert u het hart, wanneer ge in Leeuwen, sommigen hoort verhalen hoe zij gered zijn, hoe dezen op een dak, anderen op een ijsschots, weer anderen in de boomen hun jeven zochten te redden, helaas! voor velen vruchteloos. Drie dezer ongelukkigen, Hendrik Wikkels Jr., Hendrica Ver meulen en Jacoba vau Kessel, waren met eenige andereu op ecue hooischelf gevlugt, en bleven alleen gespaard, nadat zij een aantal hunner lotgenooten hadd.n zien verdrinken. Door de woedende stroom werden zij tusschen massa's ijs voortge stuwd tot ver in het veld in de rigting van de Schans onder Alphen. Akelig klonk daar hun verwijderd hulpgeroep in de ooren der zelf beangstigde bewoners van het gehucht. Doch ook huu angstgeschrei vond weerklank bij de zoo zwaar beproefde inge zetenen. Vier edelmoedige menschenvrienden, de veerman Arns Jans sen, de arbeider H. van Waijenburg eu de landbouwers J. S. Prosman en J. van Toor, waagden het om onder drei gende gevaren de ongelukkigeu te redden. Zwaar was de strijd, die de edele menschenvriendeu tegen ijs en water te strijden hadden; dikwijls bragten de schotsen hen in het nij- pendste gevaar, doch eindelijk, na lang zwoegen, smaken zij hel onuitsprekelijk geluk, drie menscbenlevens te behouden. Zoo moesten op meer dan eene plaats do redders hun leven wagen om anderen te helpen, en niet altijd bekroonde de ge- wenschte uitkomst het volhardend streven van zoo velen, wier namen alleen in het gedenkboek van den Alwetende zijn op- geteekend. Uit Londen wordt gemeld: De storm, die in den nacht van den Sisten hier en op verschillende andere plaatsen woedde, was zoo hevig, dat verscheidene huizen in de city letterlijk stonden te schudden, terwijl een groot gedeelte van den noor delijken vleugel van het glazenpaleis te Sydenbam naar beneden werd gerukt. Wijders verneemt men nog, dat de oude toren van de hoofdkerk te Chichester, eene groote fabriek in South Lambeth en een huis in Kinsiugton zijn ingestort. Bij dit ongeval hebben verscheidene personen het leven verloren, terwijl andere meer of minder ernstige kwetsuren bekwamen. Ook heeft men reeds van onderscheidene schipbreuken vernomen. Het staatkundig nieuws is schraal. Men gelooft niet, dat de mogendheden in de volgende zitting der conferentie over de Syrische aangelegenheden de voorstellen der Portc, door Achmel- Vilik-Effendi, met rapport vau Ali-Pacha, aan zijne ambtgenoo- ten overgebragt, zullen aannemen, waarbij de verdeeliog van Syrië in twee pachaliks met Beyrulh en Damascus als hoofdze tels, en met eenb eschermend Turksch leger van 25,000 man, onder bevel van een Turksch generaal, wordt verlangd. Waar schijnlijk zal men een uitstel van drie maanden vragen en er langen, tot regeling van de zaken des lauds. Men weet namelijk bij ondervinding van welken aard de be scherming is, die het Turksche leger aan de Christenen verleent. Uit Elberfeld iu Pruissen wordt gemeld, dat eenigen tijd in het stedelijk weeshuis aldaar zich zoogenaamde «godsdien stige opwekkingen" bij de weeskinderen van beider kunne hebben vertoond. Deze opwekkingen waren niets anders, dan gevolgen van het overprikkelen der geestvermogens van deze jeugdige verpleegden, door hun voortdurend en in zeer hoogdravende taal te doen bidden om uitstorting van den H. Geest. Het gevolg biervan was, dat binnen kort 40 a 50 kinderen door krampachtige zenuwaandoeningen werden aangetast, terwijl an deren in een soort vau verstandsverbijstering op de trappen of in de kelders biddende werden gevonden, enz. De gemeente raad van Elberfeld heeft zich de zaak aangetrokken, en is begonnen met de directeuren van het weeshuis te ontslaan. Men schrijft uit Gaëta, dat generaal Cialdini werkelijk tot hertog van Gaëta is benoemd, ter bclooningvan zijn schoon gedrag voor de Napclsche citadel. Men weet, dat onder het eerste keizerrijk de Fransche generaal Goudin insgelijks den titel van Gaëta ontving, die thans vervallen is. Uit St. Pelersburg wordt het volgende gemeldDe re actionaire maatregelen nemen toe en de dagbladpers wordt da gelijks meer aan banden gelegd. Na dat het Akademieblad zijne leading-artikels gestaakt eu die vervangen heeft door een eenvoudig overzigt van de staatkundige gebeurtenissen, overge nomen uit buiten- eu binneniandsche couranten voor zoo ver die niet door de censuur zijn gestreken heeft men het ook den Invalide zóó lastig gemaakt, dat ook dit blad het op gaf zich aan verdere verdrietelijkheden bloot te stellen. Alleen de Nordiscbe Biene heeft nog den moed, zich op het hier te lande zeer ondankbare gebied vau het zelfstandig denken en schrijven te bewegen. De Patrie bevat de volgende mededeeling: Vele Italiaan- sche dagbladen melden, dat een aantal Fransche officieren heb ben deelgenomen aan de te Bome door het revolutionaire comité georganiseerde manifestatie, ter gelegenheid van de iunemiug van Gaëta. Dit is geheel onjuist. De demonstratie is door generaal de Goyou afgekeurd en ook door een groot gedeelte

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2