thans vicc-prcsidenl van den raad van Ned. Indië tot gouver neur generaal van onze Oost-Indische koloniën zal worden benoemd. Het Provinciaal gereglshof van Noord-Holland heeft uit spraak gedaan in de bekende zaak van Jacoba Imming, weduwe van Gijs Bessels, en Philip Pingon, beschuldigd van moedwilli- gen doodslag op het tienjarig kind der eerstgenoemde. Het hof heelt beide beschuldigden te dier zake vrijgesproken, maar hen schuldig verklaard aan mishandeling met voorbedachte rade, en hen veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf, voor de eerste van vijf, voor de tweede van vier jaren en elk in ccne geldboete van f 30 verwezen, - LI. Donderdag avond is hel gewigt van het klokken- spcclwerk in den Nieuwen kerktoren te Delft, ter zwaarte van 750 Nederl. ponden, door het breken van het touw, waaraan het bevestigd is, naar beueden gestort en, na door twee zolders te zijn gevallen, in het voorportaal onder den toren, lot op ceuc diepte van ongeveer eene cl in den grond geboord. Gelukkig zijn hierdoor, behalve de aangcriglc schade, geen verdere ongelukken te betreuren. Op Zondag avond trad te Amsterdam een beruchte dief hij een kashouder in de Kaiverslraal binnen en ontvreemdde in het bijzijn van den eigenaar, door een stoute greep, vijf gou den kettingen,. Op bet geroep van: «houdt den dief", door den kashouder aangeheven, werd hij achterhaald en door de policie gearresteerd. Ouder het loopen had hij de gestolen kettingen weggeworpen, die gelukkig door den eerlijken vinder werden opgeraapt en aan den eigenaar teruggegeven. Het Journal de Charleroi meldt, dat in een dorp in de nabijheid dier stad uit bet huwelijk van een neger met eene blanke vrouw tweelingen zijn gesproten, waarvan de eene, een jonge mulat is, terwijl de andere, een meisje, er zwart en wil gemarmerd moet uitzien. Het blad verzekert, dal dit hoogst zeldzaam natuurverschijnsel door de geneeskundige faculteit moet bevestigd zijn. Als een bewijs hoezeer de invloed der vrouwen op maat schappelijk en zedelijk terrein vermeerdertwordt uit Neurcn- burg gemeld, dat aldaar eene vrouwelijke afdcelingder Gustaaf- Adolf-Verceniging is tot stand gekomen, waarbij reeds een groot aantal dames zijn toegetreden. In oude tijden was bet heel anders; toen werden de vrouwen niet eens medegelcld bij de bevolking, die alleen uit strijdbare mannen bestond. Onder de vele middelen die men alom ziel aanwenden lot ondersteuning van hen, die bij den vvaternood have en goed verloren, verdient het volgende, dal uit Kampen wordt mede gedeeld, om zijne zonderlingheid vermelding. De hceren P. BurgemeisterP. Mcijboom en Lunenberg hebben een beroep gedaan op de sladgenooten, om hun al zoo danige voorwerpen in te zenden, die vroeger tot huisselijk ge bruik of versiering strekten en thans geacht kouden worden buiten dienst gesteld te zijn. Ieder beijverde zich aan die oproeping te voldoen, vooreerst lot bevordering van het doel, maar voornamelijk om met fat soen van zijne prullen, die hier en daar tot niet geringen aan sloot van huismoeders in de hoeken opgestapeld lagen, ontsla gen te worden. Woensdag 11. wierden de voorwerpen tegen betaling van 10 cents voor hetzelfde doel, in een der zalen van het buiten-gast huis ten loon gesteld; men zag er een completen uitdragers winkel; een inventaris daarvan zou vele bladeren beslaan. Een der opgenoemde heeren, de deurwaarder Meijboom, die daartoe kosteloos zijne diensten verleende, hield zich gedurende 5 dagen onledig met de voorwerpen publiek te verkoopen. De uilslag mogt het werk bekroonen, daar die verkoop de som van /"800 p. m. heeft opgebragt. Het is bekend, dat er meer dan eenmaal sprake is ge weest, om het stelsel van stoomrijtuigen op gewone wegen van toepassing te maken, maar tot hiertoe zonder gevolg is gebleven, en telkens om de eene of andere reden is mislukt. Het schijnt echter te blijken, dat men sedert kort zich ook hierin over eene betere uitkomst mag verblijden. Immers de Monileur des intéréts matériels geeft de navolgende beschrijviug eener nieuwe uitvinding dienaangaande: Het rijtuig door middel van sloom voortgedreven rust op drie raderen, waarvan de voorste draait op eene verticale as, waar door bet rad regts en links kan gewend, en bij gevolg het rij tuig in alle rigtingen kan bestuurd worden; door middel van cenen goed aangebragten teugel of band kan men bij het af gaan der sleiltens en hellingen het rijtuig doen stilstaan. De waterbak kan G08 lilres bevatten. De cylinders hebben 16 centimeters in diameter, waardoor de zuigers (pistons) een loop van 18 centimeters kunnen volbrengen. De kracht der machine kan negen sloompaardenkrachten bereiken. De graaf de Cailhnee heeft op die wijze vrij lange reizen kunnen afleggen en wel langs zeer moeijelijke wegen, met eene snelheid van twaalf kilometer in het uur. Sedert de laatste twee maanden zijn te Londen alleen 12 meisjes, ten gevolge van het vuurvalten harer crinolines, ver brand. Volgens een door een geneesheer deswege ingesteld onderzoek, zijn sedert de invoering der crinoline alleen in Engeland 180 meisjes en vrouwen ten gevolge van dit klee- dingsluk den vuurdood gestorven. Te regt maakt men de op merking, dat men, even als tegen den sterken drank, eene afschafïings-maatschappij legen de crinoline moest opriglen. Eene algemeene inschrijving is door hel koningrijk Italië geopend ten behoeve der bevolking van Gacla, die zoo zeer door het bombardement van die stad heeft geleden. Prins de Carignan, luitenant van het koningrijk, heeft daartoe voor 10,000 fr. ingeschreven. In de Banier Zeilung komen nog eenige bijzonderheden voor, betreffende hel voorgevallene in het stedelijk weeshuis te Elberfeld (Pruissen). Daaruit blijkt, dat een jongen, ten

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2