LET WEL. GSMS1TGDE BBE.IGTE1T. ASTSnTSlTTISlT. gevolge dier "godsdienstige opwekkingen", aan hevige vallende ziekte lijdtdat de vader van dat weeshuis, de heer Klug, den kinderen uit bijbelplaatsen aantoonde, dat de Anthichrisl thans in Frankrijk zijn boos spel dreef en van daarnaar Duilsch- land zou komen om allen mede te pakken, die niet baden en boete deden; dat cenigc knapen die niet aan den bedestond wilden deelnemen, stokslagen en slecht eten ontvingen, terwijl de biddenden lekkere spijzen kregen, enz. Te Odessa heerscht de winter zoo streng en valt zulk cene massa sneeuw, dal hij dien van 1857 nog overtreft. De thermometer daalde tot 22' en er zijn reeds meer dan 70 inenschen doodgevroren. Onder den titel Italië en Duitschlandheeft Mazzini een manifest tol Duitschland gerigt, waarin o.a. gezegd wordt: «Laat onze eenheid volbrengen eu tracht gij de uwe te gronden. Rome en Venetië zijn noodzakelijk voor de bevrijding van onze nationaliteit; helpt ons, door de eenparige uiting uwer meening die twee sleden van Italië te emanciperen; scheidt u van Oos tenrijk, schud het juk af van het dualismus, dat op u drukt, en dat door Pruissen en Oostenrijk wordt vertegenwoordigd; neemt de loevlugt tol het volk, het eenige unilarische en waar lijk Duilsche element. Wij zullen u te hulp komen, om u van Oostenrijk te bevrijden; in afwachting daarvan, bevrijdt u zclven. Het is onze gemeenschappelijke vijand, vereenigen wij ons om hem te bestrijden." Le Courier du Bas Rhin meldt uit Colmar, dat aldaar eene arrestatie heeft plaats gehad, die nog al opzien heeft Wwckt. Twee jaren geleden was er in de III een lijk gevonden, dat echter in zoodanigen slaat van ontbinding verkeerde, dat men de oorzaak van den dood niet kon ontdekken, en dus aan een zelfmoord toeschreef; de begrafenis had derhalve plaats, en niemand had eenig vermoeden van eene misdaad. Eenige dagen geleden bevond zich het dochtertje van den omgekomene in het jagthuis, dat digt bij de woning van hare moeder is gelegen, dat kiud is ongeveer 5 jaar oud. Toen een jager binnentrad en een dooden vogel op de tafel wierp, verschrikte het kind zeer hevig, en viel flaauw. Toen zij lot haar bewustzijn was gekomenen men haar naar de oorzaak van haar angst vraagde, antwoordde zij, dat de kop van den vogel even zoo van de tafel afhing, als liet hoofd baars vaders, nadat hare moeder hem met een hamer had geslagen. De justitie heeft hel kind ondervraagd, en ten gevolge van de af gelegde verklaringen is de moeder gearresteerd. Te Parijs zijn de stoffelijke overblijfselen van den hofraad Esperstedt en zijne cchtgenoole, wier beider verdiensten voor de tooneelwereld algemeen bekend zijn, alhier ter aarde besteld. Opmerkenswaard is het overlijden dier beide echlgenocten, die eene halve eeuw vereenigd waren. Verleden Zondag namelijk stierf de hofraad 's voormiddags ten 11 ure. Men hield zijn overlijden voor zijne ecblgcnoole geheim, die mede ernstig ziek lag. Den volgenden dag echter, mede 's voormiddags ten 11 ure, vroeg zij: »Ilue gaat het met mijn man?" Men gaf haar het ontwijkend antwoord: »Hij slaapt", waarop zij hervatte: »Dat is goed; ik wil ook slapen", en met deze woorden sloot zij hare oogen, en ging de eeuwige rust in. Een graf bevat thans hun beider stoffelijk overschot. H. 31. de Koningin-weduwe heeft een fraai geschenk als prijs voor de loterij van kunst en smaak, ten voordeele der noodlij denden door den watersnood, ingezonden. Op den staatsspoor weg in Belgie is eene bijzondere soort waggons ingevoerd, iu- gerigt lol het vervoer van zieken. Het spreekt van zelve, dat aan een afzonderlijk verblijf voor de dames is gedacht. In Frankrijk heeft men op eiken trein een rijtuig, uitsluitend be stemd voor alleen reizende dames. Voor het vertrek wordt er een bordje opgehangen aan deze waggons, waarop de bestem ming duidelijk staat uitgedrukt. Te Napels is een groot the- atre afgebrand. Op den spoorweg van Caserla heeft weder een ongeluk plaats gehad, waarbij 10 personen omgekomen en 6 zwaar gekwetst zijn. De Fransche vloot wordt op voet van oorlog gebragt; de bedoelingen zijn nog niet le raden. De beraadslaging van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal zijn verdaagd, tengevolge van de Ministriële crisis. De ex-monarch van Napels zal eerstdaags naar Munchen op reis gaan. Men verzekert, dat Garibaldi het eenzaam eiland Caprera heeft ver laten, om het vasle land met zijne tegenwoordigheid te verceren. Het hoofd der policie te Warschau is bij de jongste woelin gen ernstig gekwetst. Drie jongelui van de Oinmerschans^ die zich aan desertie en vergrijpen tegeu de policie hadden schuldig gemaakt, zijn in handen, der gereglighcid geraakt en achter de gegrendelde deuren geplaatst. Er wordt gemeld, dat kwaadwillige oostenrijkers de hand hebben gehad in de jongste opschuddingen te Warschau voorgevallen. De rege ring van hel jonge Italië heeft gebrek aan klinkende specie. De hertogin van Ostgothland is van een jongen hertog bevallen. Alles wel. Als eeu bewijs, hoezeer de Britsche marine nog onder de plak zit kan het volgende dienen Uit officiële opgaven blijkt, dat gedurende 1859 aan 561 personen bij de marine ge zamenlijk 50-529 stokslagen zijn toegediend. - De citadel van Messina bevindt zich nog altijd in handen van de Bour- bonsche soldaten. De ondergeteekende berigt bij dezen dat hij ruim voor zien is van alle soorten van MANUFACTUREN, alsmede GarenBand en Saijettenbeveelt zich voortdurend in de gunst van bet publiek. Zuidstraat B, 48. G. H. BUERS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3