Naar men uitcene goede bron verneemt, zal het land, dat wegens de doorbraak te Leeuwen, hetzij door aflooping, hetzij door verzanding, in de eerste jaren tot bebouwing of betceling ongeschikt geworden is, omstreeks 180 bunders bedragen. Z. M- heeft den heer D. G. Mullersecretaris-generaal bij het Departement van Marine, met den laatsten dezer maand eervol uit zijne betrekking ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor zijne langdurige goede diensten; den luit. ter zee der 1ste klasse Jhr. A. Klercl-, met den lsten April aanstaande, bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee, en hem, onder eervolle afvoering uit het corps officie ren der Nederlandschc zeemagt met dien datum benoemd tot secretaris generaal bij het Departement van Marine. Door den Minister van Oorlog is ter kennis van het leger gebragt, dal het ZE. hoogst aangenaam is geweest, van ver schillende zijden de meest loffelijke getuigenissen te hebbeu ontvangennopens de bereidwilligheid en den '.ijver, waar mede het leger in het algemeenter gelegenheid van den jongslcn watersnood waar zulks ook te pas kwamhulp en bijstand is verleend. De Minister heeft dan ook aan de verschillende militaire autoriteiten zijne tevredenheid en zijn dank betuigd voor den ijver en de zorg waarmede het leger in hel algemeen en ieder, die hiertoe in de gelegenheid is geweest of geroepen is geworden, heeft bijgedragen om de rampen te lenigen of verder onheil trachten te voorkomen. Als ecne bijzonderheid wordt vermeld, dat te Parijs reeds ren paar van de grootste pleinen voorlaan eleclrisch verlicht zullen worden; eerlang branden wij mogelijk electrische lam pen, zindelijk en min kostbaar. Ook is aldaar door den heer Oudry de galvanische verkopering of bronzing van metalen op groole schaal toegepast, en zullen aldus voortaan niet alleen fonteinenlantarenpalen en dergelijke verkoperd worden, maar zelfs koopvaardijschepen. Nog zelden hebben zoovele belangrijke aangelegenheden in de politieke wereld te gelijkertijd op eene beslissing gewacht als thans. Ilct lol van het oosten met de daarmede in verband slaande bezetting van Syrië en het springen van het huis Mirès; van Rome, den Paus en Venelie, van Hongarije en de andere uiteenhangende deelen der Oostenrijksche monarchie: van Hol- stein met betrekking tot Denemarken en den Duilschen bond; van de Amerikaanscbe afscheiding; van de lijfeigenschap in Rusland; van het ministerie in Nederland: dit alles zal eerlang hoe dan ook, lot ecne beslissing moeten komen. De Engelsche scheepsbouwmeesters Reünie and Sons heb ben dezer dagen eene stoom-kanonneerboot voor de Russische regering voltooid, welke bestemd is voor de ondiepe kreken en inhammen van de Kaspische zee. De romp beslaat geheel uit stalen platen, welke buitengewone sterkte aan bijzondere ligt - beid paren. De lengte van hel schip is 72 en zijn breedte 12 voet en zal, als het gewapend, geproviandeerd en van kolen voorzien is, niet meer dan 20 duim diepgang hebben. Het vaartuig zal met eene 12-ponder kanon met getrokken loop worden gewapend, dat zoodanig geplaatst wordt, dat men het met de meeste gemakkelijkheid op- en neerwaarts kan bewegen, waardoor men een evcntuelen vijand zal kunnen beletten onder het schot door te kruipen. Het schip zal eene stoommachine van acht paardenkracht en van hooge drukking ontvangen en acht a negen mijlen per uur kunnen afleggen. De Syrische quaeslie is nog steeds de groote steen van aanstoot. Oostenrijk schijnt het met Engeland, Pruisscn en de Porie eens te zijn, om Frankrijk geen langeren termijn dan tot 1 Mei toe te staan; Men beweert, dat, in aanmerking ne mende de weinige kans, die er beslaat, om op de conferentie tol een vergelijk te komen, deze onbepaald is uitgesteld en dat de quaeslie tusschcn de verschillende kanselarijen van de belang hebbende mogendheden zal worden behandeld. De keizerlijke regering heelt zich volstrekt niet uitgelaten over haar plan voor de toekomst, namelijk of de Fransche troepen, niettegenstaande het grootste gedeelte er tegen is, in Syrië zullen blijven of niet. De Unita Italiana bevat een artikel van Mazzini, waarin deze er op wijst, dat Pruissen, na den slag van Jcna, een staat is geworden, die slechts 5 millioen inwoners telde, doch, reeds in 1815, 242,000 man op de been bragt. Italië telt thans 22 millioen inwoners en heeft slechts een leger 200,000 man. Italië moest bedenken, dal hel in tijd van revolutie ver keert en een aanzienlijk leger eene behoefte, eene levcnsquacstie voor het rijk is. BURGERLIJKS STAND Van 2 9 Maart 1861. GEHUWD: J. A. Snel en C. E. Veldt. A. Kruk en M, Roodt. BEVALLEN: T. Vos geb. Buis Zaatman Z. A. LI. Schluter geb. ICnottnerus Z. C. E. Eijdam geb. de Vries D. T. Schippers geb. Kooijman D. M. G. Hesterman geb. Klerk Z. A. Schilder geb. Kla ver Z. C P. van Otteren geb. van den Bos D. D. J. Abbenes geb. Fennik D. N. Zander geb Hoogschagen D.H. Gijsberts geb. Kamer Z. J. Keizer geb. van der Boom D. A. Zijdewind geb. Zander D. OVERLEDEN V. Dekker 84 j J. Bruin 7 w. N. Fasol 73 j. J. Droog 3 w. C. Mortier 50 j. L. Smit 10 j. B J. Smit 83 j. H. Middendorp 69 j. C. P. Kooger 36 j. Aangespoeld 2 lijken van onbekende drenkelingen. ©EMBITÖDE BSHI3TS1T. II. M. de koningin-weduwe heeft nog onderscheidene voor werpen voor de algemeene verloting toegezegd. De Russische regering schijnt voornemens te zijn, om- de Poolsche onlusten zonder inmenging van barmhartigheid te straffen. - De Fran sche troepen zullen nog cenige weken in Syrië blijven logeren. Te Padua vond men dezer dagen aangeplakte biljetten, waarop met groole letters geschreven slond:Leve de vrede, weg met de vaschc patriotten!" Volgens geruchten zou ook België met eene ministeriële crisis worden bedreigd. De ingezetenen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2