23. HËLDERSCUE e\ DONDERDAG 1861 NIEEWEDIEPER (10MT. 28 MAART. 1TIB TT ir S T IJ D IIT C- E 1T. Wordt uitgegeven op Zondagen Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuioediep Abonnementsprijs per kwartaal 1.30 Franco per post1.50 Enkele nommers 0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTEXTIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 régels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0 15. Zegelregt voor eike plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan Brieven en stukken franco aan den Uitsever. NEGENTIENDE JAARGANG, HELDER en NIEUWEDIEP 27 Maart 18G1. De groote werken welke op liet maritieme etablissement alhier worden aangelegd, vorderen met reuzenschreden. Zoo is de kapitale herstelling van het oude drooge dok mcl den hesten uitslag afgeloopenen dal, nog weinige jaren geleden geheel onbruikbaar was, is thans weder geheel gereed. Het nieuwe drooge dok is thans gevorderd lot aan de hardsleenen beklecding van het vierde banket en er blijft nu nog ruim 5 el (in hoogte) metselwerk te verrigten. De scheur, die in het afgeloopen jaar zoo veel vergroot is, door overdrijving van onkundigen, is niet vermeerderd, en geen spoor blijft van die kleine ontzetting over, die, in aanmerking nemende onzen bodem en de verbazende af metingen van het werk, aan de deskundigen nimmer ernstige vrees gaf. Het machine gebouw, waarin eene stoommachine voor de lcegmaling der twee dokken moet gesteld wordenis reeds onder den kap gezet. De schipdeuren waarmede de dok ken gesloten worden, zullen door een locomobiel (verplaatsbare stoommachine) worden leeggepompt; deze machine loopt over spoorijzers die de twee dokken verbinden. Eeuigc dagen geleden is ook de beheijing van de sluishoofdeu der kapitale zeedoksluis begonnen, en dat werk wordt met kracht voortgezet. In de vergadering van het departement Texel der maat schappij tol Nut van 't Algemeen, den 25sten dezer gehouden, had eene bijzondere plegligbcid plaats. Door den welEd. heer J. L. Kikkert werd, van wege de noord- en zuidhollandscbe reddingmaatschappij, de zilveren medaille uitgereikt aan den kapitein der stoomboot Texel, denbeer T. Mets. Den IHden November des vorigen jaars was door dezen dc cpuipagie van de Noordscbe bark Favorite, beslaande uit 15 man en den 20slen die van de Nederl. schoener Gezina, uil S personen bestaande, met de reddingboot benoorden de Koog op Texel gered. In eene schooue toespraak bragl de heer Kikkert hulde aan de merischlievende pogingen vau den kapt. Metswelke toespraak met veel genoegen door de talrijke aanwezigen werd aan geboord. De Pruissischc Staats-Aanzeiger bevat dc benoeming van denbeer Stuers, luitenant ler zee in Ncderlandschc dienst, lol ridder der orde vau den Rooden Adelaar öde klasse met de zwaarden. Uit Hellevuetsluis wordt gemeld; De luitenant ter zee Ie. klasse J. M. de Jongh. adjudant van den directeur en kommandant der marine aldaar, zal met Mei a. s. als zoodanig vervangen worden door den luit. ter zee 2e kl. H. C. M. E. Habets. Wijders is op Z. M. schroef-sloomscliip 4e kl. de Vecht geplaatst de offic. van gezondheid 5e kl. J. O. Harsthoorn, ter vervanging van den offic. van gezondheid A. Pannevis, van dat stoomschip, die op het wachtschip aldaar is overgeplaatst. Z. M. beeft den officier van gezondheid der öde kl. bij de Nederlandsche zeemagl H. L. Reeder, met ingang van den 1 sten April aanstaande, bevorderd tot offic. van gcz. der 2de kl. met bepaling, dal hij zal rang nemen tusschen de offic. der 2de klasse H. J. P. vau den Steen en G. A. M. van Ewijk. Met bet schip Estafette, kapt. Rietveld, alhier zeilklaar lig gende, zullen weder 40 passagiers, waaronder verscheidene huisgezinnen met kinderen naar dc Kaapkolonie vertrekken, om aldaar bun geluk te beproeven. Men schrijft uit Schagen J. P., boerenarbeider, wonende in de gemeente Zijpe. de vorige week met een aardtrog, bespannen niet een paard, des avonds 8 ure, van St. Maarten naar St. Maarstensberg gaande schijnt onder weg eensklaps le zijn overleden. Den volgenden morgen ten 4 ure vond men den ongelukkige dood bij het paard en voertuig liggen. Hoogst waarschijnlijk zal deze plot selinge dood aan eene beroerte zijn toe tc schrijven. De o

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1