gelukkige was echlgenoot en vader van vrouw en vier kinderen. Is het getal loten der groote loterij voor den watersnood zeer toegenomen, men meldt uit 'sllage, dat ook de prijzen van alle kanten meerder worden, en met name vele schilder stukken ook uit het buitenland worden ontvangen. G. B., mclkverkooper in de Belhanie-dwarsstraat te Amsterdam had het ongeluk bij het gebruik van het middag maal een vischgraat in te slikken, ten gevolge waarvan hij, na hevige bloedspuwingen, dezer dagen is overleden. Hij was een man in de kracht van zijn leven en van een zeer sterk en gezond gestel, en laat eene hoog zwangere vrouw met vier I nog zeer jeugdige kinderen na. Te Groningen is een bejaard man, onder liet gebruik van zijn avondmaal, door het te gulzig inslikken van een brok vleesch, gestikt. Onmiddelijk beproefde geneeskundige hulp kwam reeds te laat. Uit Eist wordt het volgende geschreven: Wij waren dezer dagen in Leeuwen en andere plaatsen van Maas en Waal. Van lieverlede beginnen er de velden weder het oude aanzien te krijgen. Het jeugdig graan schiet frisch en welig op, even als het gras van uilerwaarden op de weilanden, zoodat het vooruitzigt op een goeden oogst is bewaard gebleven; vreemd is gezigt dat sommige nog onbezaaidc lauden opleve ren; men waant zich voor een oogenblik in den maaitijd, wanneer men het in de bergen nat geworden hooi en koran langs die akkers weder op oppers en schoven ter droogerij ge plaatst ziet. Hoe gunstig het weder ook moge uitvallen, ge- looven wij echter dat van dat koren en hooi weinig zal teregt komen. De huizen hebben over het geheel veel geleden; de muren zijn losgerukt en uileen gescheurd; zelfs op twee uren afstand van de doorbraak naar de hoogere landzijden, vonden wij gebouwen, waarvan de kappen in de onmiddelijke na bijheid gezonken zijn, en die met het oog op het gebouw zelve, nu een regt zonderling tooneel opleveren. Vlak voor de doorbraak, die nu reeds weder door eene stevige beringing wordt geslo ten, is, zooverre bet oog sleehts reikt, in eene gelijkmatige breedte alles door eene reuzenhand weggevaagd, zoodat bij eene onbekendheid met de wezenlijke oorzaak, de vraag niet vreemd zou ziju, of daar kort geleden niet eene andere rivier zijne bedding had. Ten einde het ziekenvervoer te verbeteren, heeft ook de administratie van den Belgischen staatsspoorweg bijzondere rij tuigen doen vervaardigen. In die rijtuigen bevindt zich, behalve de plaatsen bestemd voor de personen, die zieken vergezellen, ceu bed en het voornaamste ameublement voor eeue slaapkamer. In de Stoompost schrijft Mr. v. E. het volgende: Op last der Fransche regering worden thans proeven genomen, om de naam-en nommerborden der straten en huizen des avonds met gas te verlichten, volgens de aanwijzing van Oudry en Damey. De letters en nommers zullen wit op blaauwcn grond ver schijnen, en ook bij dag zeer duidelijk leesbaar zijn. De geheele toestel beslaat in een langwerpig ondiep kastje, aan den muur bevestigd, en de verlichting geschiedt door eeue horizontale gasbuis met kleine gasvlammetjes. Ofschoon dit alles oppervlakkig zeer eenvoudig schijnt, heeft het echter nog al moeite gekost, om eene gelijkmatige verlich ting der gasplaals te verkrijgen, met verberging der gasvlam metjes en behoorlijke ventilatie ter voorkoming van het springen van het glas. In een zoo groote stad als Parijs, is dergelijke aanduiding der namen van stralen van veel belang; maar ook in onze groote sleden, vooral in onze hoofdstad, acht ik dit zeer wen- schelijk, ten gerieve der ingezetenen, en ik geloof, dat men met betrekkelijk weinig kosten het voorgestelde doel zou kunnen bereiken. Te Rotterdam kunnen, zoo als men weet, de zeetijdingen sinds geruimen tijd bij het gaslicht door belangstellenden ge raadpleegd worden. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de zoölogische tuin aldaar op aanstaanden Maandag, den 2den Paaschdag, zal wor den opengesteld voor niet-leden, tegen eene introductieprijs van 50 centimes per persoon, zullende de opbrengst dezer introductie strekken ten voordeele der waternoodlijdenden daar te lande. Men meldt uil Lissabon: Den lOden had, op autorisatie van het ministerie, eene talrijke bijeenkomst op het Dom Pedro- plein plaats, met het doel om een adres aan de regering op te maken over de liefdezusters. In plaats echter dat het onder werp werd behandeld, heeft een der sprekers de regering aan gevallen, het belastingstelsel gegispt, en geëischt, dat men er op moest aandringen dat een man in het ministerie werd ge kozen, die kunde en geestkracht bezat, om de vele misbruiken legen te gaan. Daarop werd van alle kanten de naam van maarschalk Saldanha uitgeroepen, en begaf zich de menigte naar zijne woning, om zijne hulp in te roepen. De maarschalk was echter uit de stad, en toen men vernam, dat hij den vol genden dag zou terugkeeren, verwijderde zich de menigte, na eene commissie te hebben benoemd tot het opmaken van een adres aan den koning in den geest van de gehouden redevoering. Deze commissie begaf zich den volgenden dag naar maarschalk Saldanha, die haar ten gehoore ontving, en aannam om het adres aan den koning te overhandigen; de voornaamste punten, daarin vervat, zijn eene algemeene her vorming van het politieke stelsel, van de belastingen en van de kamer der pairs, die beschuldigd wordt reactionair te zijn. De koning heeft den maarschalk geantwoord, dat hij er over zou nadenken. Berigten uil Sarajevo, van 12 dezer, bevatten onderscheidene bijzonderheden, ter aanvulling van het per telegraaph bekend gemaakte nopens de opstand in Bosnië en Herzegowina. Uit alles blijkt, dat een vreemde invloed den opstand op alle wijzen ondersteunt. De plaats gehad hebbende gevechten zijn dan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2