ÖEMEXT3DE 3EBIÖTE1T. ADTSETS1T7IB1T. ook grootendeels ten nadeele der Turksche troepen uitgevallen. Uit Sarajevo werd al hel mogelijke gedaan, om deze troepen te versterken en van amunitie en proviand te voorzien. Op vier bataillons nizams na, is de geheele bezettiug van daar naar het oorlogstooneel op de Turksche-Montenegrijnsche grenzen ver trokken; uit Bosnië waren 7000 bascki-bozuks derwaarts opge rukt, welke binnen weinige dagen door nog 2000 man zouden gevolgd worden. - Bij de oproeping der lotelingen in het arrondissement Isoire (departement Pay de Döine) bleek, dat op de lijst een meisje was ingeschreven. De vergissing was ontstaan, doordat zij bij de inschrijving in het geboorteregister als Marie was ingeschreven en de ambtenaar die als een jongensnaam be schouwende, haar als zoon bad ingeschreven. De moeder begaf zich naar de zaal der loling ca verzucht, bare dochter van de lijst te schrappen, hetgeen de president van den militieraad meende niet te mogen doen zonder nader onderzoek. Hij beloofde dat dit zou worden ingesteld, doch raadde de moeder aan, toch maar voor bare dochter te loten, daar het kon wezen dal zij een hoog nummer trok eu de zwarigheid dan voorloopig was uit den weg geruimd. De moeder trok zulk een hoog nummer dat de loleling, mejnfvrouw Marie van de Militie zal worden vrijgesteld. De gelukkige moeder vertrok ouder een daverend gejuich. Naar men verzekert, zal te Berlijn bij gelegenheid van de krooning des konings eeue nieuwe amnestie worden verleend, welke zich ook lot veroordeelden wegens zware misdaden zal uitstrekken. Volgens den te Koningsbergen verschijnenden Telegraph, zon bedoelde plegtigheid alleen in die stad en niet re Berlijn plaats vinden. Bij het delven van hel tijdelijk gral voor wijlen de her togin van Kent in de koninklijke kapel van St. George, heeft men eene opening moeten maken in het grafgewelf, dat de lijkkisten van Hendrik VIII en van eene zijner echtgenooten, lady Jane Seymour, van Karei I en van een kind van koningin Anna bevat. De lijkkisten, zelfs het rood fluweel, waarop de kroonen zijn geplaatst; verkeerden nog in vrij goeden staal,- zelfs was het gat in de kist vau Karei I, naar men zegt, door een piek van een soldaat van Cromwell daarin gemaakt, nog duidelijk te onderscheiden. Uit Beyrulh wordt van 23 Febr. gemeld, dat de Drusen, zonder veel schade aan de Christenen toe te brengen, tot nieuwe ongeregeldheden zijn overgegaan. Zij hebben namelijk wegens gebrek aan noodige levensmiddelen, een inval ge daan op het terrein van Hesbais, waar zij een Mahomedaansch dorp hebben uitgeplunderd en verbrand. De bevolking heeft te vergeefs gepoogd zich daartegen te verzetten. De slagtoffers van deze nieuwe ramp hebben zich lot Fuad-Pacha en tot den Franschen bevelhebber gewend, om, even als de Christenen voor het geleden onregt vergoeding te verkrijgen. Te Breskens heeft dezer dagen een betreurenswaardig ongeluk plaats gehad. Een soldaat van de daar in garnizoen liggende compagnie van het tweede regiment infanterie, terug- kcerende van eene begrafenis, bij welke gelegenheid door een peloton gevuurd was, maakte in de kazerne zijn geweer schoon, hetwelk alsloen bleek niet Ie zijn afgegaan en plotseling ont brandde, waardoor een ander in zijne nabijheid doodelijk ge troffen werd. De bedrijver van dezen onwilligen manslag is naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt. Als eene verbetering bij het postwezen hier te lande, wordt uit Amsterdam gemeld, dat thans op de stempels nevens den datnm de uren van vertrek worden vermeld. De policie heeft bekend gemaakt, dat zij gereed is met opene armen te ont vangen de persoon van Bauke Hayes Beeldje, laatstelijk in functie als schaapherder te Oudehorne, doch thans vooi tvluglig, Signalement hij loopt gebrekkig, heeft eene lamme hand, kaal hoofd en is klein van gestalte. Het aantal dames-comités, werkzaam tot bevordering van het plan tot oprigling van een monument voor Z. M. den koning, is reeds lot 93 geklommen. In Frank rijk, dat men vroeger het land der omwentelingen heeft genoemd maar dat tegenwoordig wel den naam vau land der brochures mag dragen, is weder een nieuw vlugschrift in het licht ver schenen getiteld: De bisschoppen voor de wet. Bovendien is de groole brochure vervaardiger, de heer de la Guéronnière druk aan 't werk om nog eeue brochure over de Romeiusche quaeslie te schrijven. De zittingen van het wetgevend lig- chaam te Parijs zijn in de jongste dagen door hevige debatten gekenmerkt geweest. Van de familie Blulh in Frankrijk wordt eene jong, schoone dochter vermist, oud 18 jaren. De kiezers van Shefïield hebben bunnen afgevaardigde van het parlement ter verantwoording geroepenwegens zijne verdediging van de Oostenrijksche staatkunde, die bij de vrijheidslievende Engelschen niet in den smaak valt. De Tweede Kamer der Staten-generaal zal op dingsdag 16 April hare werkzaamheden hervatten. De Johannieten orde heeft in het ongastvrije Sy rië een gasthuis opgerigt. De keizerin van Frankrijk heeft, hare rouwkleederen met een licht gewaad verwisseld. Tus- schen hel Zuiden- eu Noorden van de voormalige vereenigde Staten van Noord-Ainerika heerscht voortdurend de ineestmoge- lijke spanning.— Getrouwd D. G. T. G. VAN DER VOORT MAARSCHALK, 1e Luit. der Artillerie, en A. J. BIJL DE VROE. Helder 27 Maart 1861.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3