daarmede eeu hevigen houw in den nek toebragt. Onderschei dene toegesnelde getuigen verklaren, dat de officier zich bij liet plegen dier daad in volkomen bewusleu toestand bevond. Tot niet geringe verontwaardiging der gasten, verscheen hij echter den middag daarna zeer bedaard aan de table d'höte en dronk met eenige kameraden champagne, en tol nog toe is er niets bekend van eenige vervolging, door de justitie of de mi litaire authoriteilen tegen hem ingesteld. De verschillende vereenigingen van werklieden blijven nog altijd den arbeid staken, en het laat zich aanzien, dat, bijaldien dit nog eene week duurt, de groote aannemers zich zullen genoodzaakt zien hunne werkplaatsen te sluiten, waar door p. tn. 45,000 personen vau werk en bij gevolg van brood zullen verstoken zijn. Bij het hardnekkig blijven wei geren der vereenigingen, om het werk te hervatten, zijn de groote werkbazen voornemens, arbeiders uit België te ontbieden, die wel 23 pCt. billijker willen werken, dan nu aan liet Engelsche werkvolk wordt betaald. De Times raadt de arbeidersvereni gingen dan ook aan, om toe te geven. De beriglen omtrent den hongersnood in Britsch-Indië zijn hartverscheurend en gaan alle beschrijving te boven. De bewoners in en om Delhi betwisten het roofgevogelle het aas van dieren, om hun ellendig leven te rekken. Honderden ziet men op straat het stof en zand ziften, ten einde zoo mogelijk eenige graankorrels, die van een transport op straat mogten gevallen zijn, daarin te vinden. Men ontmoet uitgehongerde grijsaards en kinderen, die naauwelijks meer de kracht tot be delen hebben en er als lijken uitzien; geheelc familiëu verlaten het land, steden en dorpen zijn ontvolkt, en nog, schrijft men heeft de nood het toppunt niet bereikt. Het nieuwe gepantserde fregat The Warrior heeft voor eenige dagen zijne machines beproefd. Men roemt ze als de prachtigste en rcusaclitigste, waarmede tot nu ooit een vaartuig werd voorzien. Het schip zal echter waarschijnlijk vóór Sep tember niet geheel voltooid zijn. Het Journal de Francfort verhaalt het volgende: «Verscheidene bankiers te Weenen ontvingen, den 21sten der vorige maand brieven, met het cachet der Pruissische legatie, in welke men hun verzocht, voor rekening dier legatie, voor ƒ100,000 obligaliën der Nationale leening te koopen. Het bedrag daarvan zou door een secretaris der legatie in schatkislbons voldaan worden. De bankiers overeenkomstig hunne schriftelijke commissiën, haastten zich, obligatiën der nationale lecning op de beurs aan te koopen. »M. E., bankier, die lucht kreeg van de zaak, zonder com missiën ontvangen te hebben, en op hoop eener goede winst begaf zich naar de legatie, ten einde er eene commissie te be komen. Doch daar zeide men hem, dat die gansche historie slechts eene opligterij was, en dat de Pruissische gezant geene kennis droeg. M. E. begaf zich spoedig naar de beurs, ten einde er zijne collegas nog in tijds van te verwittigen. «Een jongeling, die zich in den namiddag bij den bankier Obcrmeyer had aangemeld, om de obligatiën der nationale lee ning te verhandelen, werd aangehouden. Toen een policie-agent met hem in een rijtuig stapte, om hem naar den commissaris te brengen, poogde hij een pistool op den policie-agent te los sen, doch daar het wapen ketste, doodde hij zich zeiven, door middel eener tweede pistool. Men vond bij dien jongeling een groot pak valsche schatkislbons, welke moesten dienen om de obligatiën aan te koopen". Beriglen uit Messina melden, dat de bevolking voortdurend de slechting van het kasteel bleef vragen; dit kasteel is het eenige belangrijke werk, dat de stad aan den zeekant beschermt. De militaire overheden, welke het belang dier sterkte voor de verdediging des lands begrijpen, hebben gevraagd, dat men de afbraak der citadel niet zou beginnen, vóórdat de quaeslie te Turijn onderzocht is. De inwoners van Mantua hebben aan den koning van Italië het volgende adres toegezonden: «Sire! Hoewel onder drukt, zijn wij echter nog niet getemd door den vreemdeling, die van zijne verschansingen met bespotting nederziet op het ongelukkige land, dat met bloed is bevlekt van zoovele marte laars, wier eenige misdaad was de gedachte aan een vrij vader land, en begroeten wij u, sire, ais wettig koning, met vreugde uitroepende: «Wees gezegend, gij eerste koning van Italië!" «Rekenendeop uw versland en uwen moed, die zich zoo heerlijk onderscheidde op de strijdvelden van Palestro en San Martino, wachten wij met vertrouwen, tot de dageraad onzer vrijheid lagcbende voor ons zal opgaan. De God der heirscharen bescherme uwe heilige onderneming. Waag het, sire, en de overwinning zal met u zijn. «Dit is de vurige wensch van een volk en zijn dagelijksch gebed; hoor dien wensch aan, sire, en moge hij in uw hart weèrklinken, als het gezang der hoop, dat de lofliederen van uwen zegepraal moet voorafgegaan". Van Temesvar wordt gemeld, dat te Lipps, bij gelegen heid der verkiezingen, een bloedig gevecht heeft plaats gehad lusschen Duitschers en Romanen; drie dooden vielen daarbij, terwijl 15 personen zwaar en zeer vele ligt verwond zijn. Het militair dagblad van Turijn had een artikel open baar gemaakt, waarin een voorstel voorkwam, om Zwitserland te verdeelen lusschen Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Door graaf Cavour is echter aan den bondsraad officieel te kennen gegeven, «lat dit voorstel geenzius in de bedoelingen der regering ligt. Van de Poolsche grenzen meldt men, 1 April. Gisteren hebben te Kalisch ongeregeldheden plaats gehad; 5000 personen bragten aan den dislricts hoofdman eene ketel muziek en sloegen de vensters zijuer woning in. De hoofd man nam hierop, ouder de beschimping der menigte, de wijk naar het kadellenhuis. De adjudant-plaatsvervanger stond eveneens aan de beschimping der menigte bloot, terwijl later

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3