'He gedurende zes maanden, in de Industrieschool alhier, on derwijs genoten hebben. Een aantal van 52 jongelieden bewees, even als de vorige jaren, dat de inrigling veel nut kan slichten, indien van het onderwijs goed gebruik gemaakt wordt, terwijl de goede vorde ringen der leerlingen, de duidelijkste blijken gaven van den lost en den ijver der onderwijzers, die zich, ook dit jaar, we derom met den meeslen lof van hunne taak hebben gekweten. Na den afloop van het onderzoek, eindigde de voorzitter van het bestuur der school deze plegtigheid met eene zeer gepaste toespraak tot leerlingen en onderwijzers, alsmede tot eenige beeren genoodigden, die door hunne tegenwoordigheid hunne be langstelling in de zaak hadden getoond. Blijkens een bij het Departement van Marine ingekomen berigt, is Zijner Majesleits schroefstoomschip Haarlemmermeer, onder bevel van den luit. ter zee lsle klasse P. Koning, den 24sten Jannarij jl. in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) bin- nengeloopen en heeft op den Sisten dier maand zijne rcize naar Oost-lndië vervolgd. Zijner Majesleits schroefstoomschip Retch, onder bevel van den luitenant ter zee lsle klasse Jhr. P. 11. de Koek, bestemd naar Oost-lndië, is den lSden Februarij jl. almede in de Tafelbaai binnengeloopen. Aan boord der beide bodems was alles wel. Zijner Majesleits stoomschip Cycloop, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee F. R. Toewatcr, is den 2Gsten Maart jl. te Port Mahon aangekomen. Aan boord was alles wel. - Een bij het Departement van Marine ontvangen telegram meldt, dat Zijner Majestcils stoomschip Cycloop, onder hevel van den kapt.-luit. ter zee F. R. Toewater, in den morgen van den 2den dezer in goeden staat Ie Carthagena is aangekomen. Volgens de laatste beriglen van den gezondheidstoestand der overslropmden in Gelderland, door den Staatsraad Commis saris des Konings ingezonden, liet die toestand te Wamcl, evenwel zonder invloed op de sterfte, nog al te wcnschen over, ten gevolge van de natte koude bij het niet wegvallen van het water. Men trachtte daarin verbetering te brengen door ruime uitdeelirig van brandstof en door andere van de aanbevolen maatregelen. Te Bommel waren, niettegenstaande de ijverige zorg der commissie, ernstige ziekten met ongunsligen afloop onder de kinderen niet zeldzaam. Te Hedel nam het getal der zieken en bet lyphusc karakter af. De overige beriglen der gemeentebesturen waren allen gunstig, Bij de algemeene commissie voorde tentoonstelling ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood te 's Gravenhage, is naar men verneemt ontvangen cene zeer fraaijc schilderij van onzen landgenoot te Parijs, den heer Martin Kuytenbrouwer, voor stellende een boschgeus. De Minister van Oorlog heeft de autoriteiten des legers gemagligd de onderofficieren, die geschikt zijn ter opleiding van 2den luit.-kwartiermeester in Oost-Indie, daartoe in de gelegen heid te stellen door de examens voor dien rang in den aanst. zomer te doen afleggen. Eene telegraphische dépêche, door den pauselijken nuntius te 's Hage ontvangenbevestigt hel berigtdat Z. H. den paus den 2den dezer in de Sixtijnsche kapel in zwijm is gevallen. Dit toeval heeft echter den paus niet belet, na de godsdiensti ge plegtigheidde kardinalen bij zich te ontvangen. Door de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer is het voorloopig verslag der Kamer over het wetsontwerp no pens de Nationale Militie opgemaakt en vastgesteld. Dat ver slag zal eerstdaags het licht zien en aan de regering worden medegedeeld. Men verzekert dat het gouvernement zijne ant woorden op dat verslag met den meesten spoed zal inzenden, daar het verlangt, dat die voordragt nog in het tegenwoordige zittingjaar worde afgedaan. Jl. Zalurdag avond is door de policie te Amsterdam ge arresteerd, en naar het huis van verzekering overgehragt, zekere W.die bij gelegenheid van een twist met zijn broeder, zijne GGjarige moeder, die de vechtenden wilde scheiden, zoo ruw van zich afstiet, dal zij op den grond viel en het been brak. De gewonde is naar het ziekenhuis overgehragt. Bij Zr. Ms. besluit van den 24 Maart II., is een eere- tceken ingesteld, ten einde het als een blijk van HD. tevre denheid te verleenen aan diegenen, welke zich bij gelegenheid van den watersnood, door ijver of anderzins verdienstelijk heb ben gemaakt. Dit Warschau wordt gemeld, dat de openbaarmaking van het manifest en de eerste aanspraak van den prins-stedehouder te Warschau cene groote gisting te weeg heeft gebragt. De burgers zijn overeengekomen, om den zwaarsten rouw te dragen. De burgerlijke agenten van policie hebben hunne aanstelling aan de overheid teruggegeveneen groot gedeelte der burger-delegatie is voornemens af te treden. Graaf Wiclopolski heeft aan den prins-stedehouder den toestand in warme kleuren geschilderd, waarop deze eene tweede proclamatie heeft uitgevaardigd, die de gemoederen bevredigde. Toen de opgewondenheid gedurende 24 uren klom, heeft de prins-stedehouder maatregelen tegen alle eventualiteiten genomen. Mazzini heeft in zijn orgaan l' Unila Jtaliana een po litiek programma afgekondigd, waarin het volgende voorkomt: »Wij hebben nog niet krachtig en algemeen bet Italiaansche rogt bevestigd. Ik roep u op om het te bevestigen door al wat u dierbaar en heilig is. De 50, de 50 duizend vrijwilligers konden niet dan het programma geven. Aan u, millioeneu vrije mannen, behoort hel toe, dit onschendbaar en onwederroepelijk tot het uwe te maken. Europa wacht slechts op nwe mani festatie om het aan te nemen. Die manifestatie moet drievoudig zijn. Gij moet heden algemeen, van het eene einde van Italië tot het andere, tegen de bezetting van Rome protesteren, en er

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2