ITIE T3"W g T IJ D 1IT S 1T. zen veilig zou kunnen achlen, dient men in acht te ne men, dat wanneer er met springgranaten wordt gescho ten, de stukken dezer projectilen tot over die grenzen worden geworpen, en het alzoo raadzaam is, zich in dit geval ook niet aan de binnenzijde des Stuifdijks in de Mok op te houden. Verder wordt in herinnering gebragt, dal het verboden is, de projectilen en verdere materialen welke opgenoemde plaats liggenop te zoeken en zich toe te eigenenzul lende deze handelwijze worden beschouwd als ontvreem ding van 's Rijks goederen en degenen die zich onverhoopt hieraan moglen schuldig maken, als zoodanig worden vervolgd. Helder den 5 April 1861. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP 24 April '1801. Den 2üslen dezer is de laatste of 915e heipaal van de nieuwe zeedoksluis in plegtigen optogt door de gemeente ge dragen, alvorens te worden ingeheid. Over eene maand deukt uien het metselwerk van die sluis te kunnen beginnen. Naar men verzekert, zou liet hier liggende oorlogsfrcgat Vicc-Admiraal Wassenaer den 15den der volgende maand builen dienst gesteld, en de equipage gedeeltelijk op de Djambi en de Appeldoorn overgeplaatst worden. Uit de Middcllandsche zee werd reeds van het fregat de Admiraal Evertsen gemeld, dat op dien bodem eene be smettelijke oogziekte heerschte. In de vorige week alhier bin nengekomen, zijn een groot aantal ooglijdcrs in het Marine- Hospitaal opgenomen. Met hel oog op de vermeerdering van het aantal zieken en gebrek aan zoo groote localileit is be- sloteu '190 dezer lijders naar het Quarantaine-Hospitaal op het eiland Wieringen te vervoeren. Z. M. stoomschip Cycloop is heden morgen alhier op ie reede aangekomen, komende uit de Middellandsche zee. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 18den dezer, N7 115, wordt het onlangs uit de Middellandsche Zee in Nederland teruggekomen smaldeel, ouder bevel van den schout bij-nacht II. Wipff, met den 25sten April aanstaande ontbonden. Om te bewijzen hoe noodzakelijk het voor de scheep vaart is de doorgraving van Holland op zijn smalst te bewerk stelligen, werd in de laatste jaren, hoewel ten onregte, gedu rig gewezen op de onvoldoende diepte van het Schulpengat waardoor voor diepgaande schepen den toegang naar bet Nieu- wediep zou worden belet. In de vorige week evenwel is het sloomfregat de Admiraal Evertsen alhier binnengevallen. Dit vaartuig had een diepgang van 68 ncd. palmen en is ongehinderd door het schulpengat gekomen, bij dood tij. Wanneer de onderstelling, dat het schulpengat voor diepgaande schepen onbevaarbaar is, nog wederlegging mogt behoeven,dan is het bovenstaande voorzeker daartoe zeer geschikt. Men meldt uit Hcllevoctsluis, 21 April: »De zeildag van Zr. Ms schroefstoomschepen der 4de kl. de Berkel en de Vecht, onder bevel van de luitenants Ier zee lste kl. van de Velde Erdbrink en Modderman, is bepaald op den 1stcn Mei aanstaande, beiden met bestemming naar Batavia. Naar men verneemt, zal Zr. Ms. stoomschip Bruno, liggende aan Rijks werf alhier, in de loop der maanden Junij en Julij in dienst worden ge steld. Van Oosl-Indië wordt hier binnen verwacht Zr Ms. schroefsloomschip Vesuvius". Den 21 sten dezer is de tentoonstelling te s' Gravenhagc der voorwerpen voor de groote loterij door een buitengewoon groot getal personen bezocht. Er hebben zich nl. 2100 be zoekers voornamelijk van buiten deze stad aangemeld. Men schrijft uit Haarlem. Nadat men opgemerkt had, dat de paarden van het regiment dragonders buitengewoon veel dronken, bespeurde men, dat zij de haver lieten slaan, hetgeen lot een onderzoek leidde, waaruit moet zijn gebleken, dat de door den leverancier ter distributie aangeboden haver door zee water beschadigd was. Al de aanwezige haver is daarom af gekeurd, prijs verklaard ten voordeelc van de algemeene armen, en wordt nu lol een bedrag van circa 18 lasten publiek verkocht, Men schrijft uit Soerabaija 9 Febr. Dezen nacht omstreeks 4 uur, is er voor de derde maal eene brutale diefstal met over - klimming en inbraak gepleegd aan het gouverncments geldkan toor, waarvan de omstandigheden zich ongeveer aldus hebben toegedragen. De dieven hebben de vorst van het dak van het pakhuis, bet digst aan de kerk grenzende, met behulp van een louw weten te beklimmen en zijn in de goot afgezakt, van waar zij eenige pannen hebben afgenomen en met eene kleine zaag, die zij bij zich haddeneen paar panlatten uitgezaagd. Zij bevonden zich alsnu op den zolder van het koper depot pakhuisgrenzende aan het eerste zilvervak. Alle zolders zijn aan hel plafond bedekt met ijzeren roosters. De dieven hebben het bovengedeelte van den scheidsmuur doorgebrokenjuist tus- schen de roostcruiteinden, welke een eind in het metselwerk was ingelaten. In de geldkamer gekomen hebben zij een kist opengebroken en daaruit f 6500 ontvreemd en naar buiten gebragt, alwaar zij echter door een policiedienaar zijn ontdekt en het toen op een loopen hebben gezel en niet konden achterhaald wordeneen in de rigting van den kalimaas, een ander de roode brug over. Het is opmerkelijk en zou al ligt tol de verdenking van mede- pligtighcid kunnen leiden, dat een Javaansche wacht onder het afdak der kerkingang en eene andere aan de poort van het binnenplein van het residentiekantoor, alwaar nu kortelings eene lantaarn geplaatst is, welke beiden tot 5 ure aldaar moe ten post vatten, ten half vijf ure reeds verdwenen waren eu de lantaarn toen, vermoedelijk uitgeblazen, niet meer brandde.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2