raai van jl. Dingsdag heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken in eene fraaije en uitvoerige rede mcdcdeeling gedaan, omtrent de zamenslclling en oplrcding van het tegenwoordig kabinet. Z. Ex. verzekerde, dat het voornemen der regering is om de bepalingen der grondwet eene goede en eerlijke uit voering te geven en aan de Natie zoo spoedig mogelijk de Uitvoering IC verzekeren der regten, die haar zijn toegekend, ïn eeuigzins breede trekken werd aangetoond het eenstemmig standpunt der regering ten aanzien der koloniale politiek en ten slotte dest wensch geuit, dat de vertegenwoordiging met de regering mogt zamenwerken tot bevordering van het geluk van hel nedcrlandsche volk. Den SOslen dezer vertrekt de 0. I. mail over Southampton. De tentoonstelling voor de nlgemcene verloting werd jl. woensdag, toen de entreeprijs f 1 bedroeg, door 406 per sonen bezocht. Er zijn wederom ongeveer 500 loten verkocht. Bij de Commissie (e 's Hage, tot inzameling van giften, tot leniging van de ramp, welke een gedeelte van Java heeft getroffen, is van Hü. KK. HM. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden, de aanzienlijke gift van ƒ1200 ontvangen. Men meldt uit Marne, dat men bij de schapen dit voor jaar eene bqzouderc vruchtbaarheid heeft opgemerkt, daar men er vele vindij die drie en vier lammeren hebben. Zelfs heeft één schaap vijf gezonde en sterke lammeren ter wereld ge- bragt, welke vijf dezer dagen moeten verkocht zijn voor 20. VolgênS een onzer dagbladen heeft aan hel grenskantoor vin RijsSel dezer dagen het volgende plaats gehad. De heer van Straat, een Nederlander, keerde van Parijs naar Leijden terug Op de grenzen gekomen liet hij zijne goederen door den tolbeambte onderzoeken; een kistje met scheikundige pro ducten verzocht hij zelf te mogen openen. De tolbeambte gaf daaraan echter geen gehoor, opende het kistje en iiet het on gelukkig vallen. Plotseling deed zich eene vreesselijke ont ploffing hooren en de vensters en het huisraad van het bureau werdeu letterlijk verbrijzeld. Het kistje bevatte namelijk o. a. een flcschjc met eenige oneen dondergouddat, gelijk men weet, bij de minste wrijving ontploft. Beide personen zijn echter gelukkig met den schrik vrijgekomen. Men schrijft uil Rotterdam. Met hel stoomschip Bordeaux, kapt. Bijl, zijn heden aldaar aangekomen 4 Fransche visschcrs, die door genoemden kapitein dezer dagen op ongeveer 14 Eng. mijlen van het eiland Oussanl, in een open bootje, ontdekt en na veel krachtsinspanning van een wissen dood gered werden. Deze ongelukkigen, welke door een plotseling opgekomen storm waren afgedreven, hadden reeds den geheclcn dag hnnne krach ten uitgeput om de kust weder te bereiken, totdat eindelijk door het breken der riemen bijna alle hoop voor hen vervlogen was en zij, geheel afgemat, zonder water of proviand, niets dan den dood voor oogen hadden, toen genoemde kapitein liet vaartuigje ontdekte en, nieilegcnslaande de hooge zee en het stormweder, met groole moeite er in slaagde hen aan boord tc krijgen. Na aankomst aldaar werd door de reedcrij onmiddclijk per leicgraaph aan de betrekkingen dezer ongelukkigen herig! gegeven van hnnne redding en zijn zij verder door den Franschen consul verzorgd en via Havre teruggezonden. Uit Deventer wordt gemeld: Te Raalte had dezer dagen liet volgende plaats. Drie kinderen reden op een ezelwagen; het dier schrikte en trok in snelle vaart den wagen op zijde en om een boom liet onderste hoven. Twee meisjes stortten daardoor uit en onder den wagen op de keistraat; het jongste van heide ldcef onmiddclijk op de plek dood en het andere werd zwaar gekneusd. Hel derde meisje had zich, door van den wagen te springen, gered. De Minister van Oorlog heeft de militaire autoriteiten gemagtigd, om hij opkomst der miliciens der ligting 1860, op 12 Mei e. k., de manschappen der ligting 1859, die zich thans hij de veld- en rijdende artillerie onder de wapenen bevinden en diegenen, welke lot dusverre bij de infanterie en vesting-ar tillerie tol aanvulling van hel in gestadige dienst blijvende ge deelte, in werkelijke dienst zijn gehouden, in het genot van onbepaald verlof te stellen, zullende, uit aanmerking van het groot aantal vrijwilligers, dal hij de regimenten infanterie en liet regiment grenadiers en jagers ontbreken, liet voorschreven met verlof zenden bij die corpsen niet in eens kunnen geschie den, maar siicccssi vel ij k plaats behooren te hebben en wel zoo dra de dienst dit eeuigzins gedoogt, terwijl zij in elk geval niet langer dan tot 16 Julij e. k. onder de wapenen mogen worden gehouden. Men schrijft uit Leiden het volgende: Vrij algemeen wordt het gerucht verspreid, dat de lieer Borrel, pastoor aan den Vogelenzang, tol bisschop van Haarlem zal worden verheven. Neeinl men echter in aanmerking, dat redenen van gezondheid hem de stille pastorale woning boven het hoogleeraarsambt aan liet seminarium tc Warmond deden stellen, dan beslaat er grond om dit gerucht in twijfel te trekken. Wordt daarentegen die twijfel gelogenstraft, dan zal er aan. hel hoofd des bisdoms een man geplaatst zijn, die door vele kundigheden en welsprekend heid uitmunt. Aan het provinciaal gouvernement van Noord-Holland heeft op 25 April de aanbesteding plaats gehad, hij enkele inschrijving, van het wegruimen van de Kculsche aak dn Vrouw Jacobagezonken in de Zuiderzee; minste inschrijver was de heer J. Visser, wonende te Marken, voor ƒ6995. Een treurig voorval had den 21 sten dezer te Eibergen plaats. Een knap en oppassend Isr. huisvader, S. Frank ge naamd, ging des nachts, omstreeks ure, van zijn huis, met oogmerk om manufacturen te Deventer in te koopen. Doch hoe ontsteld was een ieder, toen hij 's morgens dood te huis werd gebragt, op eene gruwelijke wijze vermoord, ƒ1000 die hij bij zich had, en zijn horologie zijn hem ontnomen, terwijl zijne kleedcren aan stukken gescheurd waren. De ongelukkige laat diep bedroefde ouders (die hij moest onderhoudeu) en een®

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2