pelijkc polders op het eiland Texel, S. Keijser; tot heemraad bij bel waterschap Eijerland P. Langeveld Pz. Z. M. heeft den luit. ter zee 2de klasse J. van Assen, dienende in Oost Indic, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, met den laalslen der maand, waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gcbragt. Op den 22s!en dezer werd op het maritime etablissement alhier de sloompompmachine, vervaardigd door de heeren DiepeveenLeis Smit te Kinderdijk, tot ontlediging der drooge dokken, met goed gevolg beproefd. Den aOsten dezer vertrekt de O. I. laudpost over Sou- thamplon. Uit Antwerpen schrijft men het volgende: Een aldaar woonachtig landschapschilder wilde een door hem vervaardigd stuk op de jongste expositie te 's Graverihage ten toon stellen. Hij verzond het derhalve, behoorlijk geadresseerd, per diligence van Gend en Loos, en gaf den secretaris der expositie schrif telijk van zijne toezending kennis. Later, bij toeval te 's Gra- venhage zijnde, bezocht hij de tentoonstelling, doch ontwaarde tot zijne verbazing, dat zijn naam wel in den catalogus, doch zijn stuk niet op de expositie prijkte. Ten gevolge van een nader onderzoek bleek het, dal bij vergissing het schilderstuk door de bedienden van genoemde diligence-onderneming niet aan de kunsttentoonstelling, maar aan de commissie der groote verloting voor den watersnood te 's Hage was bezorgd, waar men het inlusschen, onder stillen dank aan den milden Aul- werpschen kunstenaar, als prijs voor de verloting beschouwd, en als zoodanig tentoongesteld en verloot had, zoodat het stuk reeds in het bezit van den gelukkigen winner was overgegaan. Daar het nu redelijkerwijze van dezen laatste niet was terug te vorderen, loonde genoemde expediteuren, onder wier beheer de verkeerde bezorging had plaats gevonden, zich bereid, den kunstenaar schadeloos te stellen, waartoe ook de commissie van de verloting voor den watersnood het hare heeft bijgedragen. Men voegt er bij, dat dit voorval bij vele exposanten den stillen wensch heeft doen ontstaan, dat ook hunne stukken op dergelijke wijze aan een verkeerd adres mogten bezorgd worden. Het volgende, zeldzame geval heeft dezer dagen te Brus sel plaats gevonden. Voor ongeveer elf jaren huwde de ban ketbakker B. aldaar, doch hetzij hij in zijne vrouw niet de gewenschle levensgezellin, of geen schik in het echtelijk leven vond, hij vertrok een jaar na zijn huwelijk plotseling naar Londen en liet in tien jaren van daar niets van zich hooren. De zeer bedroefde stroowednwe wachtte geduldig den wettigen termijn af, doch toen zij eindelijk in het bezit der vereischte papieren was, dacht zij er ernstig aan, weder een man te nemen. Ook had zij reeds het oog op iemand, doch moest zich, wegens familiezaken, vooraf eenige dagen naar Antwerpen begeven, alwaar zij dan ook aankwam en in een hotel haar intrek nam. Den dag na hare aankomst vraagt een man met een langen baard eveneens een logeerkamer in dit hotel. Het was de banketbakker B. Man en vrouw herkennen elkander en verzoe nen zich ras. Tevens deelt B. zijne hervonden echlgenooto mede, dat hij voornemens is naar Amerika te vertrekken. Zij is volkomen tevreden, hem derwaarts te vergezellen. Wel is waar doet het haar leed, haren bruidegom te Brussel vruchteloos op hare komst te laten wachten, doch zij brengt dit offer aan haren nieuwen huwelijkspligt. Men sluit derhalve ecne over eenkomst betreffende den overtogl op een Amerikaansch schip en houdt zich met alle voorbereidingen lot hel vertrek bezig. Doch juist op het oogenblik der inscheping ontmoette het op nieuw vereenigd echtpaar cene Engelsche vrouw met vier kinde ren, die eveneens bewijst de wettige eebtgenoote van den pas teibakker B. te zijn en den vader van hare kinderen terug- eischte, Na eenige oogenblikken van wederzijdsche verlegenheid welen de drie zeldzaam verbonden personen de gerezen moeijelijkheden even uitmuntend als spoedig uit den weg te ruimen. Mevr. B. herinnert zich het eerst met vreugde, dat zij haren te Brussel achtergelaten bruidegom nog niet heeft afgeschreven, en neemt spoedig cene plaats op den spoorwagen, om nog in tijds hare huwelijksplannen te kunnen verwezenlijken; terwijl Mevr. B. de Tweede den teruggevonden geinaal naar Huil terug voert, nadat hij haar plcgtig had beloofd, zich niet weder met zulke avonturen te zullen inlaten! Dames, die gaarne een hoogen ouderdom willen bereiken, zou het aan te raden zijn om te Madrid te gaan wonen. De laatst gehouden volkstelling beeft doen blijken, dat er zich in die stad niet minder dan 18 vrouwen hoven de honderd jaar bevinden. Ecne is 117, een tweede 111, de derde 108 jaren oud; twee tellen 102 en zes 101 jaren, terwijl zeven haar honderdste jaar hebben bereikt. Men verzekert, datde uitmuntende behandeling, die de vrouwen aldaar van hunne wederhelften ondervinden, zeer vee! lot het bereiken van zulk een gezegenden ouderdom bijdraagt en in dat geval vindc dat voorbeeld hier en elders ecne ijverige navolging! Ofschoon wij reeds bijzonderheden hebben medegedeeld over de verwoestingen, aangcrigt door den vreesclijken brand, welke in deri nacht van den lOden op den lldcn Mei het kanton Glarus, en daarmede het geheele met Glarus in lief en leed zoo naauvv verbonden eedgenootschap, heeft getroffen, zoo blijkt ons thans uit ecne brochure, welke dezer dagen te Zu- rich is verschenen ouder den titel: Der tjrosse Brand in Glarusdatde uitgestrektheid der ramp nog veel ontzettender, nog veel gcduebler is, dan wij meenden. Zoo toch lezen wij hier, dal de welvarende, door eene bedrijvige en vlijtige be volking bewoonde hoofdplaats van hel kanton, die van jaar tot jaar in bloei toenam, is in één onheilzwangcren, noodlottigen nacht bijna geheel eene prooi der vlammen geworden. Niet minder dan öOO, meestal aanzienlijke huizen liggen in ascb, ongeveer drie duizend inwoners zijn zonder dak en moeten aan een vreemden haard eene locvlugt zoeken. Met het groot-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2