soncn van den fatsoenlijken stand. Eergisteren is dit batallon naar Virginia vertrokken. De geestdrift is zoo groot, dat een ieder wil vechten. De hecren Berryer en Jules Favre zullen voor het blad ie Monde en den heer Crainpon, in de zaak betreffende het credietiuobilier, en den lieer Dufaure voor 1'auiie de la Religion pleiten. Deze laatste wordt beschuldigd wegens overname van het artikel van den heer Crampon. Tc Bromberg is kortelings een treurig ongeluk voorgeval len. Bij hel schieten naar de schijf op de Danlziger chaussée, werd een soldaat op de volgende noodlottige wijze doodgeschoten. Een ander, op 50 voet afslands achter hem slaand soldaat oefen de zich in het mikken en liet door onvoorzigligheid het geweer afgaande kogel trof eerst het wapen van een naast den eerste staauden soldaat, kaatste hiervan terug en doorboorde de borst van den ongclukkigen militair, zoodat deze, zonder eenig geluid te geven, dood nederviel. Het kerspel Aldrington, bij Brighton in Engeland is in de laatste 10 jaren 100 pCt. in bevolking toegenomen. In 1851 bedroeg de bevolking namelijk ééne ziel (de tolgaarder); de census van 18G1 geeft voor hetzelfde kerspel nu 2 zielen op, naardien het den tolgaarder behaagd heeft, in hel huwelijks bootje te stappen. En wie weet hoe de bevolking nu nog ver meerderen zal. Voor eenige dagen is bij Dusseldorpaan boord van de sleepboot Rotterdam II, van de Nederlaudsche sleepscbeepvaart- maalschappij, een ketel gesprongen waardoor tweestookers aan merkelijke wonden hebben bekomen. Maandag 11. heeft te Wrexbam, bij Liverpool, een con flict plaats gehad, tusschen het corps artillerie-vrijwilligers van Liverpool en de militie van Dcnbigshirc. Daar beide partijen ongewapend waren, werd er van slokken, stceneu en wat dies meer zij, een geducht gebruik gemaakt. Van weerskanten hebben ernstige verwondingen plaats gehad. Volgens berigt uit Beyruth is het hoofd der Drusen Sald Djcmblad, op last van Fuad-Pacha, in de gevangenis ge worgd, als een middenweg tusschen Frankrijks verlangen, hem openlijk te regt te stellen en tusschen dat van Engeland om hem genade te verleenen. Er zijn berigten ontvangen uit Messina van 21 dezer. Personen, uit Galane gekomen, bevestigen, dat eenige muite lingen met het roode vaandel door de straten liepen, en de kreten van: «leve de republiek! weg met het despotismus!'' aanhieven. De nationale garde en de bevolking hebben hen echter verstrooid, Verscheidene personen zijn gearresteerd. Hij, die hel roode vaandel droeg, werd door hel volk gearresteerd, op stokslagen onthaald, en toen aan de policie overgeleverd. De orde werd geheel hersteld. Uit Rome wordt gemeld, dat koning Frans II in den schouwburg Alberli de voorstelling wilde bijwonen. Zoodra hij binnentrad, verlieten alle toeschouwers de zaal, en toen hij, na eenige oogenblikken te hebben vertoefd, beter vond, om ook weg te gaan, kwam het geheele publiek terug. De IXa- pelschc ex-koning moet zeer aangedaan zijn wegens deze de monstratie. Volgens een brief uit Parijs is aldaar in diplomatieke kringen het gerucht in omloop, dat de Spaansche regering eene nota heeft gerigt lot de katholieke mogendheden, waarin zij wijst op den abnormalen toestand van den Heiligen Stoel en het voorstel doet, dien onder de gezamenlijke bescherming van genoemde mogendheden te stellen. Men voegt er bij, dat het kabinet te Weeuen zijne adbaesie aan het voorstel heeft ge schonken. GEMS1TÖDS 3SS.IÖTS1T. De wijnoogst aan deu Moezel zal dit jaar naar alle waarschijn lijkheid zeer ongunstig zijn. Liefhebbers van een goed glas wijn zullen hunne begeerte moeten matigen. Als eeu bewijs, dat de datnes het over 't algemeen in het bewandelen van het pad der deugd oneindig verder dan de hceren hebben gebragi, kan dienen, dat zich inde gevangenissen hier te lande in 't al- geloopeu jaar bevonden 52804 manuen en 7597 vrouwen. Op Sumatra's westkust heeft eene aard- en zeebeving gewoed, waarbij twintig personen het leven hebben verloren. Te Rotterdam is eeu barkschip omvergeslagen, waarop zich 18 vrouwen bevonden, die allen nog tijdig werden gered. Een kastelein uil Harderwijk, die een scharenslijper de deur uitge gooid en daardoor oorzaak was van 's mans dood, is door de mannen der geregtigheid gevankelijk naar Arnhem gevoerd. Men verzekert, dat de sultan van Turkije ernstig ongesteld is, zoodat men voor zijn leven vreest. Te Amsterdam is eene vrouw, op een stoel staande, er afgevallen, zoodat zij op eene gevaarlijke plaats zich bezeerde en subiet overleed. Te Haaks bergen (Overijssel) is een oud veroordeelde, die gedurende 5 jaar voorlvlugtig was geweest, door de gastvrije policie met opene armen ontvangen. Het provinciaal gercglshof van Zuid- holland heeft een matroos, schuldig aan het moedwillig afbijten van den neus van zijn makker, voor den tijd van 5 jaren ach ter de kerkerdeuren verwezen. De koningin van Spanje ver keert in gezegende omstandigheden en rekent legen Heidersche kermis. Ia eene vergadering der haagsche afdeeliug van de vereenigiug tot afschaffing van slerkcu drank, heeft de voorzit ter in krachtige bewoordingen tegen de kermisviering gespro ken. Hij wees er op, dat het nut der kermis zeker nergens anders in kou gevonden worden dau in 't vermaak en dat be staat in ergerlijke straatlooneelen, bedwelming van mannen en vrouwen, jongelingen en maagden; in het zingen van de meest zede- kwetsende liederen enz. De Franschc troepen te Rome zullen naar alle waarschijnlijkheid den vulcauischeu grond van Italië verlaten, om tot hunne haardsteden en altareu wederte- keeren. De korporaal-remplacant van het kind van Frankrijk is, wegen het overtreden van art. 8 der tien geboden, tot 5 jaar tuchthuistraf veroordeeld. De Wurlcmbergsche minister

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3