deels vrienden van den afgestorvene. Aan liet graf werd door de WEw. Heer J. H. SONSTRAL, in kernachtige taal, gewezen op de wonde, door dit overlijden aan veler harte geslagen, maar ook op de troost, die zelfs bij het geopend graf voor den Christen in ruime mate is bereid. De WEw. Heer Gr. E. BRON, schetste daarna op treffende wijze de groote verdiensten van den overledene. Deze plegtigheid maakte op alle aanwezigen een diepen indruk. AMSTERDAM. In de maand Mei jl. hebben binnen deze ge meente plaats gehad, 7S9 geboorten (behalve 40 levenloos aan- gegevene), 601 sterfgevallen, 328 huwelijken, 1 echtscheiding. ZAANDAM, 4 Junij. Gisteren is op het IJ het zoontje van den schipper S. Luijten, alhier, over boord geslagen en verdron ken; tot heden heeft men het lijkje van den 13jarigen knaap nog niet kunnen vinden. HAARLEM, 7 Junij. Gisteren werd aan het Prov. Gouver nement alhier in het openbaar aanbesteed: Het verbeteren van jaagwegen, het uitvoeren van voorzieningen aan de boorden, en van eenige buitengewone timmerwerken langs het Noord-ITolland- sche Kanaal, in 5 perceelen. Het 1ste perceel aangenomen door J. Schalk, te Buikslootvoor ƒ15,200; het 2de perceel door Gebrs. Jansen, te Nieuwe Diep, voor ƒ8780; het 3de perceel door J. Visser, te Marken, voor ƒ10,429; het 4de perceel door W. van Doorn, te Haarlemvoor ƒ11,340, en het 5de perceel door M. Deutekom, te Nieuwe Diep, voor ƒ8400. 's HERTOGENBOSC1I, 4 Junij. Gisteren namiddag heeft in de branderij het Kasteel van Helmontalhier, een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. De brandersknecht H. de Groot, man van eene hoog zwangere vrouw en vader van 5 nog zeer jonge kinderen, over het ondervat gaande, dat met een houten deksel was gesloten, brak dit en viel hij in de kokende spoeling. Twee malen was hij er onder geweest, eer men gelegenheid had hem te grijpen. Toen hij er werd uitgehaald, was hij nog goed bij het verstand en ging nog, doch klagende over hevige koude. Hij werd naar het groot ziekenhuis overgebragt, waar hij heden morgen is overleden. BREDA, 5 Junij. Op den dag van het voltrekken var. het huwelijk van zekeren de Wit, op zijn' 61 jarigen leeftijd, waar mede de buurt zich vrolijk maakte, werd, volgens gebruikelijke manier alhier, om eenige vreugdeschoten te lossen, door Jan Middelhof, zekere Bakkens bij ongeluk zoodanig getroffen, dat hij onder geneeskundige behandeling in het gasthuis moest worden opgenomen. WIJHE, 6 Junij. Men kan omtrent de gewassen in deze om streken het volgende melden. De appelboomen staan in vollen bloei en zijn zoo met bloesem bedekt, dat men daarvan eenen oogst bijna gelijk aan dien van het vorige jaar te gemoet ziet. De peren-kersen- en pruimboomen hebben van de nacht vorsten veel geleden en de opbrengst daarvan schijnt gering te zullen zijn. Het koorn is reeds ver gevorderd en beloofd eenen rijken oogst. Ook de aardappelen en peulvruchten laten niets te wenschen over. Door de zachte weersgesteldheid zijn de weilanden zoo weelderig met gras bedekt, dat men een ruimen hooioogst te gemoet ziet. De berigten omtrent de bijenteelt luiden thans iets gunstiger. TIEL, 5 Juuij. Heden is alhier een huwelijk voltrokken tusschen een weduwnaar van 65 jaren, die reeds bij twee vrou wen 27 kinderen gehad heeft, en eene jonge dochter van 34 ja ren. Zes dier kinderen zijn nog in leven. Het vreemde van dit huwelijk bestaat daarin, dat een broeder dezer jonge dochter voor eenige maanden gehuwd is met eene dochter van dezen weduwnaar, zoodat dus de broeder verpligt is tegen zijne zuster moeder te zeggen. In September des vorigen jaars is de tweede vrouw van dezen trouwlustigen man gestorven, na welken tijd uit dat huis getrouwd zijn de vader en drie dochters. Uit het Buitenland deelen wij het volgende mede Een belangrijk berigt bragt de telegraaf gisteren naar ons over, een berigt, dat ongetwijfeld velen een treurige nieuwstijding wezen zal. Graaf CAVOUR, minister-president van het Koning rijk Italië, is den 6 dezer, des morgens ten 7 ure, in den ouder dom van 52 jaren te Turijn overleden. Hoe men ook denkt over de verschillende staatkundige aangelegenheden van ons wereld deel in het algemeen en van Italië in het bijzonder, zeker is hetdat de overledene een groot man, een eenig staatsman geweest is. Te midden van vele woelingen der staalkundige partijente midden van het drijven der hevige Republiekeinen, heeft Cavour steeds, met een bewonderendswaardigen moed, Italië's eenheid voorgestaan, zoowel tegenover vijandige kabinetten, als tegen de mannen van andere rigtingen, die, met hem, Italië hun vaderland noemden. Zijn overlijden heeft welligt daarom vooral in dezen tijd voor Europa ernstige gevolgen, omdat juist Graaf Cavour de eenige man was, die langs geleidelijken weg Italië's eenheid kon tot stand brengen. WEENEN, 3 Junij. Voor eenige dagen is door graaf Szizmay eene weddenschap aangegaan van 500 fl.dat hij 40 Duitsche mijlen in 40 uren met hetzelfde paard zou afleggen. Zaturdag ochtend ten 4 ure zette hij zich in den zadel en reed tot 10 ure, gedurende welken tijd hij een' afstand aflegde van 11 mijlen; nadat hij tot 2 ure had gerust, begon hij zijn' togt op nieuw en reed tot 8 ure des avonds, afleggende 9 mijlen, waarop hij tot 4 ure van den volgenden morgen rustte. Van' 4 tot 10 ure des ochtends legde hij op nieuw 10 mijlen af en nam vervolgens rust tot 2 ure des namiddags, hervatte den togt daarop en had ten 7 ure 31 min. weder 10 mijlen afgelegd en tevens de wed denschap gewonnen. Ruiter en paard zijn volkomen frisch en ge zond. Groot was het aantal pari's vóór en tegen den graaf. Het schuttersfeest te Ehrenbreitstein is door het volgende hoogst beklagenswaardige voorval gestoord. Het schieten naar den vogel was reeds gestaakt, en een der schutters gaf zijne geladen buks aan een ongeveer 14jarigen knaap te bewaren, daarbij de onverantwoordelijke nalatigheid begaande, van den knaap niet te waarschuwen, dat het wapen geladen was. Een oogenblik later ging er een andere knaap voorbijde eerste legde op dezen aan en trof hem door het hart, zoodat hij oogenblik- dood nederviel. Men schrijft uit FerviersZaturdag avond heeft op het stad huis alhier de proefneming plaats gehad met een nieuw stelsel van verlichting door het gas met steenkolen. Dit bestaat in een zeer eenvoudig toestel, dat gemakkelijk en zonder kosten op al de bekken kan geplaatst worden. De verkregen uitslagen zijn af doende geweestvermits er stellig bewezen isdat dit nieuw stelselmet eene gelijke hoeveelheid gas dubbel zoo veel licht voorbrengt; dus eene spaarzaamheid van 40 tot 50 ten honderd. Deze nieuwe uitvindinggebreveteerdbehoort aan den heer Boschuit Maastrichten is uiterst eenvoudig. Elke der bij de proef aanwezige personen hebben een dier kleine toestellen mede genomen om ten hunnent, op hun gemak, de proef te vernieuwen. - Gisteren middag had een aardig tooneel eene groote volks menigte aan de Nieuwbrug bijeen verzameld. Een persoon, die telkens als hij te veel gedronken heeft, zich van het leven wil bcroovenwas in de Schelde gesprongen. M. Carettedie daar omtrent woont, gelukte hethem gehouden aan wal te brengen. Maar onze Bacchusgasttoen hij het bewustzijn terug gekregen had, in plaats van zijnen redder te danken, sprong nogmaals te water. M. Carette verloor zijnen moed niet en redde den dren keling ten tweeden male; maar toen hij hem aan den kant had gebragtgaf hij den dronkaardom hem tot het verstand terug te roepeneen duchtig pak slaag en leverde hem in handen der policie, om hem in de Mammelokker eene zedeles te geven. Een brief uit Turijn aan het engelsch blad de Times gezonden, bevat eene reeks van geheimzinnige moorden, waarvan dc dader voor het hof van assises van Milaan teregt zal staanEen jonge Mi- lanees, die dienst bij de Alpenjagers genomen had in 1859, was sedert lang als afwezig bij dat korps gemelden men vooronder stelde, dat hij te Yarèse was gedood. Eensklaps verschijnt hij te Milaan terugen voor zijn oude woning gekomen, vraagt hij aan Antonio Boggiahoe het zijne oude moeder ging, die hij alleen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2