IIELDERSCilE en MEÜWEDIEPER (MM JV? 47. DONDERDA 1861. 15 J L X 1,1. NIEUWSTIJDINGEN. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag, door den Boekli. C. BAKKER Bz., te Nieittcediep. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1,30. Franco per post1,50. Enkele nommers0,10. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars en Postdi recteuren. ADVERTENTIES worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur. De Prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0,60. Voor iederen regel meer ƒ0,15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0,35. Bui tengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. NEGENTIENDE JAARGANG. NIEUWEDIEP, 10 Junij. Heden morgen is van hier vertrok ken, Zr. Ms. stoomschip Apeldoorn, Kommandant Hugenholtz, bestemd naar Curagaoook Zr. Ms. instructiebrik TernateKom mandant Luit. ter zee 1ste kl. van Trooijen, is heden van de reede van Texel naar Hoorn vertrokken, en zal vandaar naar Amsterdam stevenen. Z. M. heeft den Vice-admiraal Smit van den BroeckeDirecteur en Kommandant der marine te Vlissingenop zijn verzoek, eer vol ontslagen. NIEWEDIEP, 12 Junij. Gisteren namiddag is alhier aange komen, en aan het hotel den Burg afgestapt, Zijne Exellentie den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, vergezeld van de commissie van den aanleg van staatsspoorwegen. Van hier bege ven zich voornoemde heeren naar Hoorn, vervolgens naar Alk maar', terwijl het doel dezer reis is, het terrein op te nemen, de rigting van den weg van hier naar Alkmaar te bepalen, en ook omtrent de voortzetting van de linie voorbij Alkmaar de noodigc opnemingen te doen. De kaart waarop de te onteigene perseelen binnen deze gemeente zijn aangewezen, is gereed, en zal spoedig ter visie worden gelegd. Men vertrouwt dat het onteigenen weinig tijd zal vorderen en dat eerlang de aanbestedingen zullen kunnen plaats hebben, van het graven van het Bassin en de verdere voorloopige werkzaamheden. - Den 15den dezer maand vertrekt de Landmail naar Oost- Indien over Southampton. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Junij 1861. Ds. Ledeboer Az. op verzoek van Diakenen, jl. Zondag voor de Doopsgezinde Ge meente alhier opgetreden gedacht den overleden leeraar P. Douwes Dekker in eene opzettelijk daaraan gewijde rede, naar aanleiding van Lucas XII vs. 40 aGij dan zijt ook bereid. De spreker kenmerkte dat woord als eensdeels bevattende een wekstem der herinnering, anderdeels eene aanwijzing, hoe eene blijvende en betamende hulde der nagedachtenis te brengen aan den ontslapen Herder en Leeraar. De opkomst was bij die gelegenheid talrijk en de deelneming algemeen op te merken. AMSTERDAM, 12 Junij. Gisteren avond omstreeks 8 ure, vermaakten drie jongelieden zich met zwemmen aan den Westcr- doksdijk. Zich te ver van de wal wagendezonken alle drie in de diepte weg, met dat noodlottig gevolg, dat slechts één gered kon wordenen de beide anderen verdronken. Een dezer beide is dadelijk opgehaald, doch de andere, is heden morgen (Woensdag 11 ure) na aanhoudende moeiten, nog niet opgevischt, Gisteren avondten half elf ure ontstond er brand in de. Nieuwe Waalsche Kerk, die in hevigheid zoodanig toenam, dat het geheele kerkgebouw binnen een uur was uitgebrand. Ook de belendende gebouwen hebben veel schade geleden. De Bestuurderendie juist in het gebouw, eene vergadering hielden, waren ten 10 ure uiteengegaan. ZUTPHEN. De Evang. Luth. Kerkeraad alhier, heeft een zestal geformeerd ter vervanging van Ds. Lublink Weddik, die naar Utrecht is vertrokken, bestaande uit de Predikanten: Statius Muller te SchiedamSchouwenburg te Wildenank Westhoff te MiddelburgPlaat te Ilarlingen, Beudeker te Edam en Martens aan den Helder. Uit het Buitenland deelen wij het volgende mede De belangrijkste staatkundige beschouwingen liepen gedurende de laatste dagen over den dood van Graaf Oavour. Werden ook al door enkele Pransche dagbladen juichtooneu aangeslagen over den, ook in hun oog, gevoeligen slag, aan het idee der Italiaan- sche eenheid toegebragt, zeker is het, dat dit niet onduidelijk aantoont, hoe groot de man was, over wiens verlies de vijanden zijner zaak zóó juichen. Door de Engelsche Ministers werd in het Parlement hulde gebragt aan de groote verdiensten van den overledene. Groote droefheid heeft het berigt van zijn overlijden in geheel Italië teweeggebragt. Overal werden de winkels gesloten. Met diepgeroerde stem en in treffende bewoordingen deelde de Presi dent der Kamer te Turijn aan de Volkvertegenwoordiging de droevige tijding mede. De Kamer besloot hierop gedurende drie dagen gcene Zittingen te houden en twintig dagen lang de tri bunes met rouwfloers te omhangen. De begrafenis heeft met ongemeene plcgtigheid plaats gehad. Bijna de geheele bevolking van Turijn was op de been. Onaf zienbaar was de lijkstoet. De troepen en de Nationale garde stonden geschaard in de stratenwaardoor de begrafenis henen-- trok. Alle Staatsligchamen en hobge Autoriteiten volgden het lijk. Van tijd tot tijd deed zich het geschut hooren, en niet leen waren alle huizen gesloten, maar ze waren zciis met awert >- behangen. De geheele stad was in rouw. ---

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1