PUBLIEKE VERKOOPIMx. DE SCHAT. ADVERTENTIES. INBOEDEL, SHX1T333K2 MTTSXEK. tan het vreesselijk onheil op de lijn van Versailles. Daarenboven was de ver houding in de eerste jaren het ongunstigste daar men toen nog weinig onder vinding had. Gedurende het jaar 1858 is er op den spoorweg niet één rei ziger noch in Frankrijk noch in Pruissen omgekomen. In Engeland zijn er in dat zelfde jaar slechts 8 dooden op de 30,000,000 reizigers geweest. Blijkens een overzigt van de Keizerlijke diligencen-dienstenhebben deze van 184656 vervoerd 7,109,298 reizigerswaarvan 20 door ongelukken zijn ge dood en 238 gekwetst; dus één doode op 355,463 en één gekwetste op 29,872 reizigers. Volgens deze opgave heeft dus de reiziger per diligence 12,5 maal meer gevaar van om te komen of gekwetst te worden dan hij, die per spoortrein reist. Op eenen winteravond hij het gezellig vuur gezeten, werd in eenen familie kring eene akelige schatgravers-geschiedenis verhaald. Ieders haren rezen ten berge, maar een klein meisje zat onophoudelijk te lagchen. «Waarom lacht gij toch?» vraagde de moeder. «Weet gij wel wat een schat is?» «Welzeker» antwoordde 'tkleine meisje, «dat is de kanonnier van de keukenmeid. Als hij bij haar komt, dan zegt zij altijd: mijn schat, zijt ge daar?» ONMOGELIJKHEID. Alles is mogelijk, zeggen de menschen, en echter zijn er zooveel dingen die. onmogelijk zijn. Men oordeele. Het isbij voorbeeld, onmogelijk Met een' heeten aardappel in den mond een air' uit la Juive te zingen. De quadrille des lanciers te dansen als men het pootje heeft. Uit eigen mond den juisten ouderdom van eene vrouw te weten te komen zoolang zij niet boven de 60 jaar is. Zonder tegenzin zijne schulden te betalen. Altoos de waarheid te spreken, zonder ons zeiven moedwillig te benadeelen. Het hart cener vrouw te doorgronden. Fatsoenlijk mensch te zijn, zonder schulden te hebben. Bene coquette vrouw, die boven de dertig is, te doen gelooven, dat de mensch met elke 365 dagen een jaar ouder wordt. imT&UtiLssr V&SJ hsïï ©«EIK» Februarij is de gelukkigste van alle maandenomdat zij twee dagen heeft waarop de menschen geene zotheden kunnen begaan en waarop men niet ge maand kan worden, namelijk, den 30 en 31. Bij licht beschouwd, is de wereld zeer donker. Er zijn gewoonlijk 365 hondsdagen in het jaar. Eene dame moet nimmer een witten zakdoek in de hand houden, omdat haar dit den schijn geeft van te willen kapituleren. De waarlijk vrome man zal steeds voorbereid zijn op den dood van degenen die hem iets kunnen doen erven. De mensch voedt zich met droog brood, roggebrood, aardappelen en een slok jenever, of ook wel met schilpadsoep, ganzenlever-pastijoesterschampagne enz. De eerste heeten levensmiddelen, en moeten kontant betaald worden. De laatsten noemt men lekkernijenen blijft men schuldig. De eerste 25 jaren van het huwelijksleven zijn de vette achterdeelen, waaruit de sappige beefsteaks gesneden worden van het aardsche genot. De anderen zijn taai en hard; men kan ze kloppen, zoo veel men wil, men zal er reuk noch smaak aan vinden. Het brekende hart eener jonge vrouw heeft veel overeenkomst met de schaal van een kreeft, welke op zekeren tijd afgeworpen wordtom plaats voor eene nieuwe te makenZulke harten zijn honderdvoudige schaaldieren. Welke ringen draagt men niet aan den vinger? De haringen. Welke rol neemt ieder tooneelspeler gaarne aan? Eene rol geld. Welke stand wordt het hoogste geschat? Het verstand. Wat is, in den hoogsten graad, onregt en toch geene zonde? Den linker handschoen aan de regterhand te trekken. China staat voor iedereen opendoch niet alleen voor Europeanen en Ame- rikanea, maar even goed voor de Chinezen, om hun vaderland te verlaten en zoo mogelijk in de andere werelddeelen l'ortuin te maken. Het kan ligt ge beuren, dat Europa in een niet verwijderd tijdstip, door Chinezen overstroomd wordt. Dc Chinezen zijn listig, hebzuchtig, lui, vleijend en geduldig, en zij zullen in ons Europadat, volgens hen, bij hun vaderland zoo achteruit staat, voorzeker goede zaken doen. Voor dat hunne kooplieden zich echter vertoonen, zullen wij waarschijnlijk eerst de Chinesche kunstenaren lecren kennen. Een Eransch officier, die dezer dagen uit China teruggekeerd is, verzekert, dat een der beroemdste komponis- ten uit dat landLu Ling, reeds schikkingen gemaakt heeft, ten einde Europa te bezoeken, met het doel, om onder de Europeanen de ware grondregels der Chinesche muziek te verspreiden. Hij wil tot dat einde een geheel orkest van Chinesche muzikanten, en wel de kundigsten uit geheel Eekingmedebrengen, en ons zijne schoonste kompositiën, benevens die van Fo Hi, hun eersten Keizer die ten tijde van Noach leefde, en die van Pscheng Fo Tfiden Rossini der Chinezenwelke voor ongeveer twee honderd jaren geleefd heeft, doen hooren. De Chinesche toonladder heeft geene overeenkomst met de onze, welke laatste voor Chinesche ooren geene waarde heeft. Toen Amyst, een tamelijk goed mu zikanthun Fransche en Italiaansche raelodiën wilde laten hooren, zeiden de Chinezen hem op zeer beleefde wijze: «Lieve Mandarijn uit de andere wereld, uwe melodiën zijn niet voor onze ooren gemaakt, en onze ooren evenmin voor uwe melodiën geschikt. Onze muziek dringt tot in ons hart en doet onze ziel aande uwe komt ons als een hol geraas voor. De hedendaagsche Chinezen deelen diezelfde denkwijze nog geheel en al; het is in het oogvallenddat Lu Ling niet op het denkbeeld komt, dat onze ooren eveneens voor zijne muziek wel niet gemaakt konden zijn. De Chinesche Keizer Tsaï Yu, die zelf een groot muzikant was, vatte het denkbeeld op, ten einde de meetkunstige verhouding van de twaalf toonen der toonladders naauwkeurig te beschouwen, om twaalf klokken te laten gieten, die te zamen eene monsterladder, naar welke het geheele land zich moest rigten, vormen zouden. Er werden stellen van deze toonladder-klokken gegoten, die in de openbare gebouwen geplaatst werden, en naar welke alle instrumenten, die men in het rijk vervaardigde, gestemd moesten worden. Toenmaals heerschte in China de volmaaktste harmonie. Tegen het einde van de dynastie der Tangs toen de opstanden der Nya-la-cha-u en der Chefle-ming plaats vonden, nam de Keizer de vlugt; de opstandelingen plunderden zijne paleizen, vernielden zijne instrumenten, en namen de monster toonladders weg. Daarom staan alle muziek-instrumenten die nu in China ver vaardigd worden, in waarde verre beneden die, welke men er voor de be doelde opstanden vervaardigde. Ook zijn de instrumenten uit dien tijd in China even zoo gezocht, als in Europa de Amati-Garnerius- en Stradivarius-violen. De Chinezen hebben acht geluidgevende ligchamen, waaruit zij instrumenteu vervaardigen: metaal, steen, hout, zijde, uitgeholde kalebassen, bamboesriet, gebrande aarde en dierenhuiden. Deze acht stoffen komen in alle Chinesche orkesten voor onder den vorm van blaas- of strijkinstrumenten, of van zulke, die tegen elkander geslagen worden. Men vindt bij hen tschah of toonen, tfi of violen met zeven snaren, niong-teoe, eene soort van harp met snaren van ge sponnen zijde, bisen, eene soort van ei van gebrande aarde, waarin zich vijf gaten bevinden en die een mondstuk hebben, cleng, eene soort van instrument, dat tevens het orgel en den doedelzak vervangt. Na hetgeen wij daarover vernomen hebben, gelooven wij niet, dat die mn- ziek eenigzins in onzen smaak zal vallen, en het staat zeer te bezien, of het M. Lu Ling wel aan te raden is Eeking te verlaten, om ons op zijne concerten te vergasten. Eene enkele maal uit nieuwsgierigheid, zou men er komen; maar de Chinesehe koinponist zou er voorzeker de reiskosten niet uithalen. (OM CONTANT GELD). Op Donderdag, den 20ste,n Junij 1861, des voormiddags ten 10 Ure, ten huize van J. BLOEMKOLK, staande aan de Koop vaarders Binnenhaven, Gemeente HELDER, ten overstaan van den Deurwaarder H. P. LIOTARTvan EENEN NETTEN en WEL ONDERHOUDEN waaronder EEN MAGHONMHOETEN KABINET ORGEL, vervaardigd, voor 63 muzijkstiikken, Een Eikenhouten Linnenkasteen Canapéeen Ladetafel Stoelen met Paardenharen- en andere Zittingen en Fauteuils, Maghonyhouten Ronde en Vierkante Kamer- en Koffijhuistafels een Toonbank en Buffet, verschillende Twee- en Eenmans Ledi kanten met Behangsel, Spiegels en Schilderijen, gemaakte 1 rou- wen-KleederenRaamgordijnen, Gazpijpen cn Gazornamcnten een groot Kookfournuis. voorts Koper-, IJzer-Tin-, Blik-, Porcelein-, Glas- en Aardewerk cn verdere roerende goederende. Alles Daags vóór de Verkoopdag te bezigtijen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3