BUITENLAND. rijen toegang worden verleepd tot bijwoning van die pleg- tiglieid. Voor zooveel de ruimte veroorlooft zullen, op daartoe vooraf te doene aanvrage, .toegangbilletteju worden verleend. De offieleren-inacliinist J. II. Julien en A. Flaes zijn niet den lsten dezer maand respectievelijk gedetacheerd bij s rijks werven te Vlissingen en alhier. De Officier van gezondheid 3de kl. \Y. Littel wordt met 1G Jnlij a. s. ge detacheerd bij 's rijks marine-hospitaal alhier. Zr. Ms. stoomschip Mefapi, Konun. Kapt. Luit. t. zee H. L. de HaeS, is den lödèn Mei jl. in de Swionshhai, (Kaap Je Gitc.dc Hoop) aangekomen en zou den 2'3sfén daaraanvolgende zijne reis naar liet vaderland vervolgen. Aan boord van dien bodem was alles wel. Gisteren is alhier gearriveerd Zr. Ais. instructie-vaar tuig Uranig, Koinui. Luit. t. zee 1ste kl. J. J. Boelen; wij vernemen dat dit vaartuig binnen kort onder bevel v an den Luit. t. zee 1ste kl. zich naar Harlingcn begeven zal, ten einde de adelborsten 2de klasse aldaar aan den wed strijd kunnen deelnemen. Het examen der adspiranten voor adelborsten ode klasse bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, zal den 22sten dezer te 's Hage plaats hebben. Gisteren avond werd aan den noordelijken hemel op gemerkt een heldere komeet, die zijn staart naar het Zuiden had gekeerd. Wanneer deze ster in helderheid nog toeneemt, dan zal zij ongetwijfeld een zeer fraai luchtverschijnsel opleveren. Alen schrijft van Terschelling: Door den gemeenteraad is op deszelfs verzoek eervol ontslagen als secretaris der ge meente de notaris J. Keedoker ïz. en in deszelfs plaats benoemd, zijn zoon D. Keedelcer, waarnemend griffier aldaar. Voor drie jaren werd te Amsterdam de Vennootschap Nederland opgerigt, bestemd tot oprigting van overlevings- kassen. Tengevolge daarvan is ten vorigen jare in diezelfde stad de vennootschap Holland tot stand gekomen, die ten doel ■heeft de belegging van kleinere kapitalen, dan bij de eerstge noemde Alaatschappij kan plaats hebben. Voor de arbeidende en burgerklassen is deze inrigting ten hoogste aan te-bevelen. Iedere week eene kleine som, van eenige centen, besparende, kan men die zeker wel op geene voordeeliger wijze beleggen dan bij deze Vennootschap. Zoo dikwijls wordt er in hopen baar en in 't bijzonder geklaagd over toeneming van armoede, maar ongetwijfeld zou eene meer algemeene deelneming aan zulke heilzaam werkende inrigtingen er veel toe bijdragen, om de welvaart der huisgezinnen te vermeerderen. Aiet ge noegen vernemen wij, dat in deze gemeente een Agentschap crevesti<rd is, en dat zich ook reeds door deelneming aan deze O Q Vennootschap eenige belangstelling in die zaak begint te openbaren. Bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk zijn gedu rende de maand Alei jl. voor de koloniale dienst aange komen en gekleed 170 man. Belangrijk voor ons vaderland is de wet, die in de tegenwoordige dagen, door de Tweede Kamer der Staten- Generaal wordt behandeld: de wet op de nationale militie. De behandeling van het ontwerp wekt in hooge mate de belangstelling der vertegenwoordiging, omdat het hierbij de dierbare regten der ingezetenen geldt. De wet wordt dooi de beide Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog verdedigd. Door verscheidene leden der Kamer werd bij de algemeene beraadslagingen den wcnsch geuit, dat, ter voldoening aan de bepalingen der grondwet, dooi de regering meer door aanwerving van vrijwilligers dan door loting uit de ingezetenen mogt worden getracht een genoegzaam staand leger zamenstellen. In dien zin zijn ook door den heer Thorbecke amendementen op het wets ontwerp voorgesteld, die echter niet aangenomen zijn. Door den kerkeraad der Kemonstrantsch-Gereformeerde Gemeente te Utrecht is, ter vervulling der bestaande va cature een zestal predikanten opgemaakt. Daarop komt ook voor de wel-cerw. zeer gel. heer Dr. J. AV. Bok, predikant te Oude-Wetering. Uit de Gemeente Scliagen schrijft men, dat de uit- bakening van den spoorweg langs die plaats in de jongste dagen eenige wijziging heeft ondergaan, daar de regering nu de rigting oostelijk in plaats van westelijk van den kom van het dorp wil nemen. Alen ziet in die handelwijze 'wel is waar de zucht der regering om Schapen en om streken wel te willen begunstigen, maar men had gehoopt op eene meer westelijke rigting, met het oog op eene aan staande uitbreiding van den kom der Gemeente. Uitsllage word gemeld, dat onze regering binnen kort een wetsontwerp bij de Tweede Kamer zal indienen tot het vervaardigen van een bronzen munt. Tevens zullen alsdan de tegenwoordige centen buiten circulatiè gesteld en behalve lieele en halve centstukken ook nog stukken van twee en een halve cent gemunt worden. Particuliere berigten uit Suriname, hangen een droe vig tafereel op van den staatkundigen en maatschappelijken toestand dier kolonie. Wel is waar zijn daar vele eigena ren van plantages, die er belang bij hebben, dat de eman cipatie der slaven geen voortgang verkrijgt, maar over liet algemeen zou die, zoo lang reeds voorbereidde, maatregel der regering een weldaad zijn, ter bevordering van den bloei des lands. Daarom blijft de herinnering aan het ver blijf en het doel van den heer Metman, die met de zamen- stelling eener nieuwe wetgeving voor de kolonie was be last, nog steeds leven in liet. gemoed der kolonisten; daarom treuren zij nog zoo zeer om het gemis des grooten mans, die voor den bloei van dat land de beste voornemens had opgevat en wilskracht genoeg bezat 0111 daarin niet te ver- flaauwen. Mogen de wenschen der bevolking aldaar door echo heilzaam werkende wetgeving, door een krachtig bestuur en een daaropvolgenden bloei des lands spoedig vervuld worden ook in het belang .van het moederland! Uit het buitenland wordt van de laatste dagen gemeld, 00 dat de nieuwe sultan niet slechts de regering aanvaard, maar zich ook reeds door energieke regeringsmaatregelen gekenmerkt heeft. De voorgenomen hervormingen van zijn broeder wil hij met vaste hand ten uitvoer brengen. Keeds heeft hij plannen beraamd 0111 den liopeloozen toestand van het finantiewezen te doen ophouden. Kostbaar was vooral den vrouwenstoet, die den sultan omgaf; daarom heeft de nieuwe Groote Heer den harem zijns broeders ontbonden, hetgeen voor zijne eigene rust en voor de beurzen zijner belastingbetalende onderdanen voorzeker eene groote wel daad mag genoemd worden. I11 Oostenrijk heerscht nog steeds dezelfde verdeeldheid tusschen de regering, die slechts zeer langzaam aan de uitgedrukte wenschen der vrijheidlievende Hongaren gehoor geeft en de vertegenwoordiging des volks, die daarop steeds luider en heviger blijft aandringen. Men heeft de Oosten- rijksche monarchie wel eens vergeleken met een deken, die uit. verschillende lappen is zamengesteld. Dit wordt in den jongst.cn tijd meer bijzonder openbaar, nu in de wetgevende vergaderingen zoowel als in den boezem van den rijksraad, bij den eisch naar meerdere vrijheden, de verschillende nationaliteiten vaak dreigend tegenover el kander staan. Blijkens de jongste berigten uit Amerika heeft er weder een bloedig treffen plaats gehad tusschen de troepen van het Noorden en Zuiden der Vereenigde Staten. De laatst genoemden hebben bij die gelegenheid 300 man aan ge- sneu velden verloren Overigens is het staatkundig nieuws der laatste dagen weinig belangrijk. Uit Italië verneemt men alleen, dat in het Parlement eene stem zich heeft doen hooren tegen de alliantie met Frankrijk en voor de vereeniging met de Engelsclie politiek. De hevige brand te Londen maakte in deze week het onderwerp van veler gesprekken uit. Verscheidene dagen duurt die ramp reeds en nog is het einde niet nabij. Op nieuw, nadat reeds kelders met olie en andere verf-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2