GEMENGDE BERIGTEN. HET KAARTSPEL. •stoffen waren aangetast, heeft een kelder, waarin zich (lui zende kazen en vaten boter bevonden, vuur gevat, zoodat het scheen alsof er weder een nieuwe brand was uitge barsten. Groot is de hitte, die de vlammen verspreidden; op -10 ellen afstands is zij zelfs voor de kloeke spuitgasten ondragelijk. Onberekenbaar is de schade, die er is aan- gerigt en waarbij verscheidene assurantiën voor aanzien lijke sommen zijn betrokken. Een geneeslieer te Mainz, de lieer Confeld, heef't bij een zijner patiënten ontdekt, dat liij werkelijk liet hart op de verkeerde plaats heeft en wel op de regterzijde. Zeer vele geneeslieeren uit de nabuurschap hebben een bezoek aan dien lijder afgelegd, om dit zonderlinge verschijnsel waar te nemen. Een Pruissiscli Officier der artillerie is uitvinder van een nieuwe soort van buskruid, dat door zindelijkheid van behandeling en door goedkoopTieid zicli bijzonder aanbe veelt. De uitvinder heeft' voor de mededeeling van zijn geheim groote voordeelen bedongen. Er zijn geruchten in omloop, dat Keizer Napoleon in het kamp van Clialons door de gekroonde hoofden van Rusland, Oostenrijk en Pruisgen zal worden bezocht. In Engeland is eene nieuwe ridderorde ingesteld v oor ambtenaren in Indiii, die zich daar bijzonder onderscheiden; zij lieet de Ster van Indiii. Een zware brand teistert dezer' dagen Engelands hoofd stad en verslindt millioenen scliats. Te Rome werden in de vorige week door baldadigen de borstbeelden van de pausen in een der museums met dassen van de nationale kleuren versierd. De policie kan de daders maar niet ontdekken,.De ziekte van Oostenrijks keizerin schijnt van ernstigen aard te zijn. Het lijk des Sultans van Turkije is met de aan zijne waardigheden gebruikelijke plegtiglieden ter aarde besteld, vooraf werd liet in tegen woordigheid van al zijne treurende weduwen geopend. De ingewanden zijn verbrand en door welriekende kruiden ver vangen. Te Eltcrlein in Saksen zijn 32 woningen met achtergebouwen en schuren in de ascli gelegd; 80 gezin nen zijn van huisvesting beroofd. De rijksveldwachter van Noordwolde heeft proces-verbaal doen opmaken tegen zijne wederhelft, omdat zij de zondagswet overtreden had. Een van beiden is zeker, of tussclien deze eclitgenooten laat de eenstemmigheid der liefde veel te wenschen over, of de man vertoont liet non plus ultra van eerlijkheid in liet uitoefenen zijner betrekking. Uit .Hongarije wordt gemeld, dat de burgemeester A an Pesth, de lieer Rótten- billen, een langdurig verlof heeft aangevraagd tot herstel A-an gezondheid. Dusseldorp telt onder zijne bejaarde ingezetenen eene atouav a*an 105 jarigen ouderdom. Be- rigt.cn uit Italië melden, dat de toestand a an den paus ho peloos is. Te Fünfhaus in Oostenrijk is een knaapje met een dubbel gebithij heeft 64 tanden, tengevolge Avaar- a'an zijn mond niet Aveinig vooruitsteekt. - Jl. maandag is liier te lande de eerste nieuwe haring aangebragt en den koning ten geschenke aangeboden. Te Weenen neemt liet gebruik A an paardenvleesch geweldig toe5000 paarden Avorden er jaarlijks ongeveer geslagt. In diezelfde stad Avordt tegenwoordig een nieu.Ave soort van crinoline ver vaardigd, die bij een plotselingen regen als parapluie kan gebezigd Avorden. Over den oorsprong van het kaartspel is veel gezegd, geschreven en getAvist, zonder dat men eigenlijk nog iets bepaalds en zekers omtrent dcszelfs uitvinden en geboorteplaats aan het, licht heeft ayc- ten te brengen. Pc abt Rille berigt, dat het tegen het laatst der veertiende eenw in Spanje bekend geAveest is, en grondt dit gevoelen op een verbod om met kaarten of dobbelsteenon om geld te spelen, hetwelk men in de statuten van eene door Koning Alphonsus, ten jare 1332 ingestelde ridderorde kan vinden. Pe meeste schrijvers beweren echter en dit inderdaad niet ten onregte dat Frank rijk dcszelfs bakermat is. Pc kronijkschrijvers stellen deszelfs uit vinding ouder de regering van Karei VI, en noemen de kaarten een middel, waardoor men dien ongelukkigen vorst, bij zijne aan vallen van ZAvaarmoedigheid, eenige verstrooijing poogde te ver schaffen. Onder de regering van Karei Vil moet dan ook het Piket-spel zijn ontstaan. Naar hun oordeel, is David Schoppenheef Karei VII; Hartenheer stelt Karei den Groote voor. Omtrent Rui ten- en Klaverenheer weet men niets bepaalds; Avaarschijnlijk zijn deze mede-vertegenwoordigers van tvvee oude koningen van Frank rijk-, Avant immers schijnen de paruiken, het lange haar en de ste ken van die trvee, gelijk mede de bijzonderheid, dat hunne konings mantels op de oude kaartenbladen met leliën gestikt zijn, niet op eenige identiteit met Romeinen of Macedoniërs, wier namen Caesar en Alexanderzij dragen, te duiden. Argiue Klave- renvrouAV is eene Avoordspeling uit Regina, en stelt de Koningin Maria van Anjou, gemalin van Karei V II, voor. Rachel Rui- tenvrouw is de beruchte Agnes Sorel. In Fallus Schoppen vrouw hervindt men de kuische en dappere Jeanne d'Arc; Judithten laatste - Hartenvrouw is de Keizerin van dien naam, de gemalin van Lodewijk den Goede. lahire Harten boer is de bekende veldheer van Karei VII; Hector Ruiten- boer is Hector van Galaiuliko; een ander beroemd krijgsheld van dien tijdOgier Schoppenboer herinnert de helden uit de vertellingen van Karei den Groote, en Lancelot, den niet minder beroemden neef des Konings Artus. De vier boeren, welke de Spanjaarden thans nog de ridders noemen, vertegenwoordigen voor het overige den adel; de negen's, achten en zevens daarentegen zijn de soldaten. De azen beteekenen naar liet Latijnsche rvoord het geld. De zessen tot en met de tweeën de lage kaarten ge noemd ontstonden eerst na Karei VII, en vertegemvoordigden het volk. Zelfs de kleuren in dit spel waren zinnebeeldig: harten of goud Avas namelijk het symbool der dapperheid van de hoofdlieden of soldaten; Schoppen of zwaard beteekende de verdedigings-wape- nen; Klaveren of kracht Avas het beeld der proviandering, en Ruiten zinspeelde op de werpschoten der balista's (stormrammen). Opmerkelijk is het, dat alle spelen zonder onderscheid eene soort van kampstrijd voorstellen, aan welke alle Standen en rangen der menschelijke zamenleving deel nemen. Zoo is, b. v. het Schaakspel niets meer of minder-dan een Avel geordende veldslag; de kaarten zijn voltallige natiën: heeren, vrouwen, ridders, soldaten en volke ren strijden, met en tegen elkander; verdelgen hunne vijanden", ma ken talrijke gevangenenen bedienen 'zich van alle mogelijke midde len van verdediging, als zwaard, stormrammen, geld; terwijl het schrandere leger de proviand al mede niet heelt vergeten. Het stelsel der oude spelen doelt overigens duidelijk op de aristocratie der middeleeuwen. Onder Karei VII kent men nog volstrekt geen volk, dat eerst laat tot de vorstelijke tegenwoordigheid werd toege laten, en dan nog Avel op de laagste trede. Onophoudelijk slaat die geAvapende hoop in het rond, en laat zich om hals brengen, ten einde de souvereinen te beschermen of te verdedigen. In het schaak spel, het geliefkoosde spel in het Oosten, alwaar zich zoo dikwerf lieden uit den laagsten stand en van zeer verdachte' afkomst tot dc hoogste ambten en Avaardigheden weten te verheften kan onder anderen een nietsbeduidende Pion door de vijandelijke gelederen sluipen, en, heeft hij eenmaal .-de linie des konings bereikt-, zich sterk en geducht maken. In Frankrijk daarentegen het land des regts door de gratie Godsbleef de grenspaal altijd onverzettelijk: nooit breekt daar de proletaries door den ijzeren kring zijner maat schappelijke laagte. Te vergeefs onderscheidt hij zich in den strijd nimmermeer gordt hij de schitterende Avapenrusting des ridders aan nooit siert hem de gegallonneerde a'orsten-mantel. Zoo spiegelt zich de aristocratische geest, de geest van verleden tijden, in het oude kaartspel af. Wanneer zullen de democratische volkeren eenmaal niemve spelen uitvinden en invoeren, in Avelke zij hunne zeden en gebruiken, benevens hunne staatkundige organisatiën, waardoor zij zich kenmerkend onderscheiden, zinnebeeldig voorgesteld zien? MAKKTBERIGTEN. ALKMAAR,1 Julij. Ter Veemarkt zijn heden aangevoerd: I Koe f-160; 212 Kalveren 20 a 60; 20-1 Schapen ƒ18 a. 26; 67 Varkens 36 a34 c. perNed. p ROTTERDAM, 1 Julij. Pe aanvoer van Granen was zeer onbeduidend. X ieuwe witte Zeeuw- TaVAve ƒ10 a 11; mindere 7.75 a 10. Boekweit 2J.00 kilo 285 Ovenn. zakmaat 60 p. vl. Nieuwe Inl. Rogge/5,25 a (i.60. Wintel Barst 5,50 a GuOO. Zomer dito/5.40 a 6. Nieuw e lid. Haver 10 i lager; lange 2,70 a 4; korte 4.30 a 5. Nieuwe Zeeuws. Paarden. 5.50 a 7.50, zijnde 20 e. lager. Nieuwe Zeeuws. Blaauwe Krwten voor mesting 7 a 7,50, op de kook onverkoopbaar. Nieuwe Zeeuw s D itte en Bruine Boonen 50 e. lager, zonder koopers: witte f 2 a 0.7-"', bruine ƒ3:: 0. Meekrap rveinig aangeboden. SCHIEDAM. I Julij. Jenever 17,30: Amst. proef/' 1N75. Moutwijn f 12.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3