BUITENLAND. uithoofde dor bezwaren, omtrent de wettigheid zijner verkie zing, doch is in eene volgende zitting met groote meer derheid herbenoemd. De beraadslagingen over het wetsontwerp betreffende de nationale militie zijn in de jongste zittingen der Tweede Kamer voortgezet. Ook heeft de Minister van Marine aan de verdediging van het ontwerp deelgenomen, ter gelegen heid dat het onderwerp der zee-militie behandeld werd. Door de regering is namelijk voorgesteld een deel der mi liciens voortaan bij de zeedienst in te lijven en het spreekt van zelve, dat deze belangrijke wijziging der thans vige rende verordeningen tot velerlei aan- en opmerkingen en tot uiteenloopende beschouwingen leiden moest. Er werd na langdurige woordenwisselingen besloten, te bepalen, dat een deel van elke ligting voor de dienst ter zee kan wor den bestemd. Het wetsontwerp tot beheer der gelden tot regelino- 1 o cd cd der uitgaven voor den aanleg van Staats-spoorwegen, dienst 18GO en 1861, bevat onderscheidene bepalingen met be trekking tot dit onderwerp. Onder anderen wordt daarbij bepaald, dat bij jaarlijksche begrootingen de uitgaven voor dien aanleg worden vastgesteld, en dat voor den aanleg van een gedeelte van den Noordhollandschen spoorweg, strekkende van hier tot Alkmaar, is geraamd de som van f 1,205,400. Naar wij vernemen is door de afdeeling Helder c. a. der Ilollandsche Maatschappij van Landbouio benoemd tot haren secretaris en penningmeester, de heer C. Boon, Agent der Maatschappij ter bevordering van Landbomv en Land- ontginning in Nederland alhier. Wij vernemen, dat de algemeene brand- en transport assurantie-maatschappij Ultrajectum, te Zeist gevestigd, en die ook alhier een hoofdagentschap heeft, door de Pruissische regerinc voor dat. land geconcessioneerd is. Cd o cd lieden morgen arriveerde op de reede Zr. Ms. In structie-vaartuig Urania, Kommandant Luit. t. zee 1ste kl. D. J. Brouwer. Z. M. heeft den Schout-bij-nacht J. May eervol ontslag verleend uit de betrekking van Adjudant van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden en tot die betrekking benoemd den Kapitein-Luitenant ter zee J. O. H. Arntzenius. Naar men verneemt heeft de behandeling van de oogzieken van Z. M. Fregat Evertsen te Wieringen, een einde genomen, en bevinden zich thans alle die lijders in het Marine-hospitaal alhier. Na afgelegd examen bij 's Rijks marine-hospitaal al hier worden de officieren van gezondheid 3de klasse P. Vlaanderen en II. van Stockum bevorderd respectievelijk tot de 2de klasse. De 23ste algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal den 9flea en 10rlcn dezer te Alkmaar gehouden worden. In de open bare vergadering, die in de Kapelkerk zal plaats hebben, zullen als sprekers optreden de heeren: C. S. Adama van Scheltema, Predikant te Amsterdam, L. C. Lentz, Ev. Luth. Pred. te Amsterdam, J. W. Schubarfc, Officier van gezond heid te Utrecht en anderen. De Ilollandsche Maatschappij van Landbomv zal van 1115 September e. k. te Alkmaar eene tentoonstelling houden van vee, zuivel, tuinvruchten en bloemen. Op morgen (Zondag 7 Julij) wordt de tweede serie feesten te Haarlem geopend met eene bloemen-tentoonstelling in den Haarlemmerhout. De t oezending voor deze tentoon stelling is zeer talrijk geweest en er zijn groote toebereid selen gemaakt, om ook dit deel der feesten met den mees ten luister te vieren. In de maand October a. s. zal te 's Ilage een ver gelijkend examen plaats hebben van onderofficieren, din gende naar de betrekkingen van 2den luitenant-kwartiermeester Cd o en 2den luitenant-administrateur van kleeding en wapening. Men meldt aan de N. Ji. Cl. uit 's Gravenhage, dat door de ongunstige tijding, uit India ontvangen, omtrent den ge zondheidstoestand van den Schout-bij-nacht, Kommandant en Inspecteur van 's Rijks zeemagt, aldaar, hij spoedig zal vervangen worden door den Schout-bij-nacht May, welke per landmail zich derwaarts zal begeven. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat de regering de in art. 12 der wetsvoordragt op de militie gestelde be voegdheid van minderjarigen tot dienstneming, zonder va derlijke toestemming, heeft ingetrokken. -Uit Rotterdam wordt het volgende medegedeeld: Op een avond tegen elf ure, keerde dezer dagen eene va-ouwe lijke dienstbode naar hare dienst terug en viel bij het over gaan eener brug in het water. Met veel inspanning gelukte het aan een tweetal menschenvrienden, die op haar gegil toeschoten, om haar te redden. Uit het water gered, bleek het, dat zij smoordronken was. Met veel moeite bragt men haar naar huis, waartegen zij zich eerst gewelddadig poogde te verzetten, en hare geleiders zelfs de kleederen en een horologieketting aan stukken trok en hen tevens de noodige slagen toedeelde. Het was een ijzingwekkend gezigt eene vrouw zoo tot het peil der mensehheid te zien wegzinken, beneden het redelooze dier, met hare loshan gende haren en verwilderde oogen. Het voorval maakte op allen, die er getuigen van waren, een zeer diepen indruk. Uit Doesburg wordt gemeld, dat bij het Departement van Oorlog het voornemen bestaat om in die stad eene instructie-compagnie voor de artillerie op te rigten, gelijk er dusdanig corps voor de infanterie aanwezig is in het instructie-bataillon te Kampen. Reeds is er door den raad dier gemeente besloten een daartoe aangewezen terrein, aan de stad toebehoorende, kosteloos aan het Rijk af te staan om voor het genoemde doel in te rigten. De commissie van het vijfde groot Nederlandsche Nationale Zangersfeest is met den heer Hallo van Nijme gen overeengekomen, om dat feest den 3, 4 en 5 Augustus a. s. te doen plaats hebben en te vieren op zijn kasteel te Batauwzate. Men schrijft uit Vlissingen, 30 Junij Gisteren ochtend is bewesten Zoutelande op het vaste strand omhoog geslagen de Deensche schooner August, gezagvoerder Massmann, van Kiel met tarwe naar Ant- iv er pen bestemd. Met het uitbrengen van het werpanker werd de jol, bemand door 4 personen van de ekwipage, omvergekanteld. De stuurman zwom naar den wal. Twee ligtmatrozen verloren het leven, van welke een later, bij het afnemen van het getij, aangespoeld en op het kerkhof te Zoutelande is ter aarde besteld. Van de lading is bereids een klein gedeelte geborgen. Cd o cd De jongste tijdingen uit het buitenland bepalen zich hoofdzakelijk of tot geruchten, die meer of minder vrees verwekken, of tot beschouwingen, die een gevolg zijn van staatkundige vraagstukken, die nog altijd op eene voldoende oplossing wachten. De gedachte, wat er zou gebeuren, indien, te midden der verwikkelingen in Italië, de Paus, die nog altijd on gesteld is, eens kwam te overlijden, boezemt vooral te Wee- nen groote bezorgdheid in. Gedurig hebben er in de Pan- o cd cd selijke staten volks-demonstratiën plaats en men verwacht, dat de fransche staatkunde er ijverig aan zal medewerken om Italië's eenheid te bevorderen. Te Warschau is het nog in geenen deele rustig; gedu rig verrijzen er nieuwe legerkampen om de bevolking in toom te houden. Bevredigender zijn de berigten uit Constantinopel. De nieuwe Sultan heeft door zijne eerste maatregelen een goe den indruk te weeg gebragt en dit zal niet nalaten voor cd cd cd het ongelukkige land goede gevolgen te hebben. Keizer Frans Joseph heeft een koninklijk rescript aan zijne Hongaarsche onderdanen uitgevaardigd, waarin de landdag 's Konings lieve en getrouwe onderdanen wordt ge noemd. Liefelijk klinken die woorden voorzeker uit den mond van een vorst, maar de Hongaren, wel verre van zoete, lieve woorden te verlangen, eisehen vrijheden en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2