GEMENGDE BERIGTEN. regten. En betoonen zij zich door eendragt sterk, dan is het wel zeker, dat hun die eisch wel voor een tijd lang geweigerd, maar onmogelijk op den duur onthouden wor den kan. Een bontwerker te Kralcau, had in Januarij van het vorige jaar den hoogsten prijs 250,000 fl. gewonnen bij de uitloting van de Oostenrijkse/ie Credit-Anstalt. Om in het dadelijk bezit van zijn schat te komen, betaalde onze man, Rzikowskv genaamd, 11,000 fl. disconto. Zoodra was hij niet in het bezit van zijn vermogen, of zijn geluk was verdwe nen. Hij droomde van niets dan van roovers en dieven; hij had rust noch duur; om zijnen schat in veiligheid te brengen, kocht hij eene geldkist, welke hij voor aller oog verborg onder een groote pels, in den duisters ten hoek van eene hecht gemetselden kelder. Van den avond tot den och tend en van den ochtend tot den avond bezocht Rzikowsky zijn bergplaatsje om het genot te smaken van zijne klin kende florijnen te beschouwen. Hij genoot dat genoegen zoo ruim, dat hij van overspanning ziek werd, en dezer da gen bevrijdde de typhus hem van zijn mammon en van al den angst, welken hij hem had veroorzaakt. Keizer Napoleon heeft aan de Siamesche gezanten verzocht om hem twee witte olifanten te zenden. Zij ant woordden, dat zij aan het verlangen van Z. M. gevolg zou den geven en dat zij hoopten, dat die olifanten ontvangen en behandeld zouden worden, zoo als betaamt voor de vertegenwoordigers der Godheid." De grootste brand te Londen, voor die van het jaar 1660, had plaats in het jaar 1086 op dezelfde plek waar thans het vuur nog gloeit. De vlammen verkregen destijds zulk een om vang en verbreidden zich met zooveel snelheid, dat vele men- schen ingesloten werden en meer dan 3000 in den Teems het leven verloren bij de poging om de vlammen te ontvlugten. Dezer dagen werd in Exeterhall eene monstervergade- O O ring gehouden, met het doel, om den ontvlugten slaaf An- O O O derson bij zijn bezoek te Londen te verwelkomen. De zaal was opgepropt met nieuwsgierigen en Anderson werd bij zijn binnentreden door de aanwezigen met luide vreug dekreten begroet. Nadat door eenige der aanwezigen warme redevoeringen waren gehouden, waarvan die van den slaaf zeiven de belangrijkste was, werd door de vergadering eene commissie gevormd tot het bijeenbrengen van gelden, ten voordeele van Anderson. Oproer en moord aan boord. Voor eenigen tijd is er in volle zee, aan boord van het Amerikaansche vaartuig George Parkill, een opstand van de matrozen tegen den kapitein uit gebroken, hetwelk bloedige gevolgen heeft gehad. Zoodra dit schip van Liverpool vertrokken was, legde de bemanning slechte inzigten aan den dag, en in twee of drie gevallen hadden de officieren geweld moeten gebruiken om hunne bevelen te doen uitvoeren. De tuchtiging deed den slechten wil der ekwipagie nog toenemen, en het oogenblik was nabij dat de verbittering op do hevigste wijze zou uitbarsten. De kapitein van de George Parkill was vooral het voor werp van den haat zijner matrozen. Zij hadden zijnen dood j gezworen; zij wachtten enkel op eene gelegenheid om hun moorddadig voornemen ten uitvoer te brengen. Op zekeren dag, dat de zee zeer stormachtig was, gaf de kapitein aan zijne matrozen bevel om het een of ander te verrigten. Zij weigerden te gehoorzamen. Woedend door die weigering, waardoor zijn vaartuig in gevaar gebragt werd, sloeg de kapitein een der matrozen met een koord, denkende van door deze bestraffing zijne manschappen tot hunnen pligt te doen wederkeeren; die tuchtiging was in tegendeel het teeken tot een algemeenen opstand. De kapitein, die zeer sterk en dapper was, van alle kanten aangerand wordende, wederstond den aanval zeer moedig. Met een stuk hout gewapend, gelukte het hem twee of drie zijner vijanden neder te slaan. De stuurman kwam hem ter hulp, alsook de ekwipagiemeester. De over winning scheen, dank aan de krachtdadigheid dergenen die zich verdedigden, een oogenblik twijfelachtig. De worste ling nam van weerszijden een nog meer wanhopend karak- 1 j ter; doch welhaast viel de kapitein, in de borst door een messteek getroffen. De stuurman werd zoo zwaar gewond, i dat het hem onmogelijk was den strijd voort te zetten, en de ekwipagiemeester was genoodzaakt zich op genade over te geven. De kapitein, wiens wonde doodelijk was, blies, na een uur in den smartelijksten doodstrijd gelegen te hebben, den laatsten adem uit. De stuurman is na lang smartelijk lijden van zijne wonden hersteld. De oproerige matrozen, ongetwijfeld denkende van in Engeland, gemakkelijker dan in de Vereenigde Staten aan de straf' hunner misdaad te ontsnappen, dwongen den ekwipagie meester om naar Liverpool te stevenen. De Engelsche politie werd, bij de aankomst van de George Parkill aldaar, welhaast van het gebeurde onderrigt en de schuldigen werden zonder uitstel in hechtenis genomen. Zij werden aan de Amerikaansche overheden uitgeleverd en in de maand Mei laatstleden verschenen zij te New- York voor de regtbank der Vereenigde Staten. Men had noodig geoordeeld enkel drie der voornaamste opperhoofden van den opstand te vervolgen. Een ander beschuldigde trad als getuige van den Staat in de zaak op. Al de hierboven aangehaalde feiten werden door de be schuldigden zelf bevestigd; enkel legden zij hun gedrag uit, als zijnde dit het resultaat der brutale behandelingen, die zij van hunnen overste moesten ondervinden. Eindelijk tot het uiterste gebragt, hadden zij zich verdedigd en gewroken. De advokaat der beschuldigden heeft een zonderling argu ment ten hunnen voordeele bijgebragt. Hij heeft gezegd, dat de George Parkill aan de haven van Charleston toebehoorde, en dat de kapitein van dit vaartuig een hevige afscheider was. De kapitein had inderdaad de vlag van Zuid-Carolina doen wapperen. De verdediger ziet niet in, waarom de bonds-justitie zich zoo gevoelig moet toonen wanneer er slechts van den dood eens oproerlings, van eenen vijand der republiek kwestie is. Dit zoo gezegd vaderlandsche argument had maar weinig bijval. De jury heeft, na eene beraadslaging van ongeveer 20 minuten, de beschuldigden pligtig aan doodstraf verklaard. Het vonnis is nog niet bekend. De doodstraf is de eenige straf, welke ten gevolge van het verdict des jurvs kan uitgesproken worden. Te Rome hebben weder opschuddingen plaats gehad; ter gelegenheid van een vuurwerk riep het volk luide: «leve Yictor EmmanuelHet zuiden van Italië wordt nog steeds door rooverbenden verontrust. De nieuwe op perrabbijn van Krakau heeft aan de jeugdige vrouwen het dragen van crinolines verboden, terwijl zij met dit kleeding- stuk niet meer tot de godsdienstoefeningen zullen worden toegelaten.De president der Vereenigde Staten is voor nemens 500,000 nieuwe manschappen onder de wapenen te j brengen, in den oorlog tegen het zuiden. Het leven van Garibaldi, zoo menigmalen reeds door groote gevaren fe- C W C kenmerkt, wordt in den jongsten tijd door eene zamenzwe- ring, om het dien dapperen generaal te ontnemen, weder ern stig bedreigd. Frankrijk, Engeland, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en eenige staten van minderen rang hebben Victor Emmanuel reeds als koning van Italië er kend. Te Zara Oostenrijkis een 74jarig grijsaard over leden, die voorgaf dat hij Lodewijk XVII van Frankrijk was. De Italiaansche regering heeft, ten einde op alle even tualiteiten voorbereid te zijn, 500,000 ponden buskruid en eene groote menigte geweren doen aankoopen. De Si amesche gezanten zijn dezer dagen bij den franschen keizer ten gehoore toegelaten. Met vele buigingen en het kruipen op de knieën overhandigde het hoofd van het gezantschap de koninklijke brieven. De keizer en de keizerin waren bewogen met de verlegenheid der arme gezanten en met de groote moeite, die het van hen vorderde om naar landsgebruik deze plegtigheid te vervullen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3