NIEUWEDIEPER COURANT. en binnenland! NEGENTIENDE JAARGANG. M 64. ZONDAG II AUGUSTUS. 1801. HELOERSCHE viUigcn het Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag des morgens ten acht uredoor A. A. BAK K E R Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers«0.10. Men abonneert zieli bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentièn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 13 dezer vertrekt de WEST-IÏDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Augustus. Ten vervolge op liet berigt, voorkomende in de Neder- landsche Stacits-Courant van den 3den dezer, wordt thans ter algemecne kennis gebragt, dat de gelegenheid tot ver zending van brieven met den Indischen landpost in de rigting van Singapore, Penang en China, en bepaaldelijk ook naar Nederlandsch Indie, twee malen in de maand, van nu af aan kan gerekend worden voor goed hersteld te zijn. De laatste dagen van verzending, berekend op het vertrek uit Amsterdam, 's Gravenhage, enz., zijn weder over Southampton den lst.en en 17den; over Triest, den Oden en 22sten, en over Marseille den 9den en 25sten van elke maand, de thans loo- pende maand Augustus daaronder begrepen. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn de volgende 5 schepen bevracht; voor Amsterdam Louise, kapt. BuijsBatavia, kapt. PrangeYstroom, kapt. Hansen. Voor Rotterdam: Watergeus, kapt. Kramer. Voor Schie dam Nederwaard, kapt. Kwakkelstein. De beroemde fransclie letterkundige en dichter Victor Hugo heeft dezer dagen Amsterdam en Haarlem bezocht. Dr. J. J. van Oosterzee, predikant te Rotterdam, is door het historisch theologisch genootschap te Leipzig tot lid benoemd. In den loop dezer week heeft de Broederschap der Notarissen in Nederland hare jaarlijksche vergadering ge houden in het gebouw Musis Sacrum te Arnhem. Het verslag van het onderzoekin de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over het wetsontwerp betreffende het beheer der gelden, bestemd voor den aanleg van staatsspoorwegen en begrooting van uitgaven voor dien aanleg, dienst 1860 en 1861, behelst, wat den Noord-IIol- landschen spoorweg betreft, o. a. de volgende bijzonderheden: Ter tegemoetkoming aan de wenschen en verlangens van de bevolking in het arrondissement Hoorn, heeft de Rege ring een onderzoek ingesteld omtrent de wenschelijklieid om te Rustenburg, in plaats van te Alkmaar, een hoofd station aan te leggen, met zijtakken naar Hoorn en Alkmaar en eene verbinding met Amsterdam langs den oostelijken kant der Zaanstreek. Dit zou echter eene al te groote afwijking van de bestaande bepalingen ten gevolge, hebben. En zelfs naar het oordeel der leden, is eene oostelijke rig ting van den weg, al wordt ook juist niet het punt Rus tenburg daarvoor gekozen, wegens de dubbele overbrugging van het Noordhollandsch Kanaal, sterk te ontraden. Omtrent de tweede sectie der Noordhollandsche lijn schijnt bij de Regering evenzeer nog twijfel te bestaan, of die rigting over de Zaanstreek (westzijde), of over Haarlem de voorkeur verdient. Naar veler oordeel werd het echter noodig geoordeeld, reeds bij het vaststellen van de rigting der eerste sectie niet zonder een vast plan omtrent die der tweede te werk te gaan. Jl. Woensdag is door de troepen der residentie ip de Maliebaan eene parade in groot tenue gehouden, bij welke gelegenheid de heer E. Dunkier, nieuw benoemd directeur van het muziekcorps van het regiment Grena diers en Jagers, met den rang van tweeden luitenant, als zoodanig den eed afgelegd heeft en geïnstalleerd is. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat de belgische regering; er werk van maakt om de zaak, betreffende de o o wateraftappingen van de Maas tot een goed einde te bren gen. Haar gezant te 's Hage, bijgestaan door nog twee personen, voert daarover met onze regering de noodige onderhandelingen. -Te Schiedam is voor eenige dagen, door het breken van een der tuitouwen, boven den in aanbouw zijnde toren aan de Nieuwe haven, een steen, duizende ponden wegende, door al het steigerwerk heen gevallen. Hij heeft in den val een man medegesleept, aan wiens levensbehoud men dien ten gevolge twijfelt. Volgens de Arnh. Cour. loopt te 's Gravenhage het ge rucht, dat in den loop dezer maand met veel plegtigheid de eerste steen der landhoofden voor de Ysselbrugte Zutphen zal worden gelegd, in bijzijn van de Ministers, den Com missaris des Konings en andere autoriteiten. Waarschijnlijk zou de nieuw benoemde Gouverneur-Generaal van Neêr- landsch-Indië, de heer Sloet van den lleele, uitgenoodigd worden tot het leggen van den eersten steen. Men schrijft uit HarderwijkAan boord van het schip Louisa Christina, gezagvoerder J. F. ten Harmsen, zal den 21 September a. s. te Nieuwediep embarqueren een deta chement koloniale militairen, ter sterkte van 50 man, be stemd voor het leger in West-Indië, hetwelk denzelfden dag van het koloniaal werfdepot aldaar naar het Nieuwediep zal vertrekken. Het kommando over dit detachement is opgedragen aan den 2den luit. der artillerie van het W. I. leger P. J. Andriessen, terwijl het tot medegeleide zal hebben de 2de luits. der infanterie van dat leger, P. A. Bechtold, M. C. van Voorn, E. ten Broeke, L. Stumpf en J. L. B. E. Fellegen. Onlangs werd uit het kamp van Millingen gemeld, dat de opperbevelhebber geheel onverwacht alarm liet bla zen, even alsof er een vijand in aantogt Mas. Wel bleek hieruit hoe vlug en geoefend onze troepen waren, om ter stond gereed te zijn en zich in goede orde tc scharen, maar ook hoezeer dronkaards daarin bij hunne nuchtere makkers afsteken. Twee cavalleristen toch, die te veel jenever hadden geproefd, m'erden zoo ontsteld op het hooren van het alarm-signaal, dat zij hij het bestijgen van hunne

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1