uit dreigend doodsgevaar en om dit te toonen door een ibnds bijeen te brengen, ter uitrusting van een kanonneer boot voor de te scheppen Pruissiscli-Duitsclie vloot! OT11E1 ©IMïi 'VMS&iL Wanneer men een probaat middel wil hebben tot berei ding van den steen der wijzen, lette men op het volgende voor schrift. De steen heeft namelijk dezen vorm en deze teekenen "O I L I D A G P S I T I M O bediddt Ora L D A G P S T M Labora Da Accepe Gaude dat wil zeggen Bid. Arbeid. Geef of deel gaarne mede. Neem, versmaadt niet wat de Voorzienigheid of de men- schelijke liefde u bieden. Verheug u met dat wat God u geeft. Duld. Hoop. Zwijg of spreek niet ontijdig. Gedenk te sterven. ii Patere ii Spera u Tace ii ii Memento mori Men drage dezen steen steeds in den zak, en betrachte hetgeen hij voorschrijft. Die dit doet zal zoo gelukkig worden als de mensch maar immer zijn kan, en zich kun nen beroemen, dat hij den steen der wijzen heeft gevonden door tusschenkomst van een menschenvriend. Siiellieicl van eenige Dieven. De adelaar vliegt in eene minuut 5626 parijsche voeten ver; dit is in een uur 20 fransche of ongeveer 15 duitsche mijlen, en elke andere groote vogel kan eveneens in twee dagen 250 mijlen afleggen. Hendrik de Tweede, Koning van Frankrijk, hield eens bij Fontaincbleau eene valkenjagt; de eene valk vloog weg en werd, 24 uren later, op het eiland Malta gevangen. Men berekende toen, dat hij in dezen tijd wel 270 duitsche mijlen, dus in een uur 12duitsche mijlen had afgelegd. De vlugste visch kan in eenen dag niet verder dan mijl voortzwemmen en dit is mede eene reden, waarom men de jaarlijkselie groote togten der haringen van de Yszee en de zuidelijkste gedeelten van den Oceaan in twijfel trekt. De slak legt in 5 minuten eenen weg van 1| voet af; zij zou dus op ééne duitsche mijl omtrent 53 dagen door brengen. De mier doet dien afstand in bijna even zooveel seconden. De kameel legt in eenen dag 12 tot 15 mij len af. Het rendier over de 38 mijlen. Van het paard kan men met regt zeggen, dat het zoo snel als de wind is, want de voorbeelden zijn in het ge heel niet zeldzaam, dat een engelscli paard, bij de wed rennen, in eene seconde tot 88 engelsche voeten geloopen heelt, terwijl daarentegen de wind eene zeer groote kracht moet hehben, wanneer hij in dien tijd denzelfden afstand wil afleggen. Bij een engelschen wedren, waarin het engelsche paard Flambletonian, tot 16 malen toe, overwinnaar bleef, werden door hetzelve 5 engelsche mijlen in 8 minuten afgelegd, hetgeen 25,635 voet, of 2000 meer dan eene duitsche mijl bedraagt. DE D O O I) ld Z E ld. De reiziger Russegger geeft, in zijne reisbeschrijving desaangaande een belangwekkend berigt, waaruit wij het navolgende ontleenen: Rondom de Doode Zee is de grond geheel en al door zoutach tige zelfstandigheden doortrokken en kennelijk van den zeegrond, die eenmaal eene ontzaggelijke uitgestrektheid moet hebben ingeno men. In de onmiddellijke nabijheid van het meer houdt alle groeikracht ten eenenmale open ontdekt men geen spoor van eon- ehylicn meer, doch vindt integendeel veel duighout, en ontwaart hier en daar in liet zand een stukje asphalt. In de lengte die om streeks 20 uren zal bedragen - kan men de Doode Zee niet over zien want het aan den oostelijken oever zeer vooruitspringend schier eiland Em-Mesrach belemmert het uitzigt ten Zuiden. Ilaar grootste breedte bij Birl-et-el-CIial.il meet ongeveer drie uren. Het gezigt dier door hooge, naakte, steile, bergen, die. zich aan den Oostelijken oever tot bijna 3000 voet boven den grond des meers verheffen, en de watervlakte insluiten, maakt een diepen indruk. Het water is uiterst helderheeft een sterk bitter-zouten smaaken is zoo scherp, dat liet, op eene gewonde plaats gebragt, niet alleen de hevigste pijn veroorzaakt, maar zelfs op de onbeleedigde huid een sterke jeuking te weeg brengt. Het bevat salpeter, talk- en kalk aarde, chloor, zwavelzuur, enz., Deszelfs specifiek gewigt is ongelijk veel zwaarder, dan dat van het water uit de Middellandsche of lloodc Zee. Dat het menschelijk ligcliaambij zulk eene ongemeene zoutachtige gehalte en zulk een aanmerkelijk specifiek gewigt, niet dan zeer moeijelijk zinken en er geen visch in leven kan, is zeer natuurlijk. Dit laatste is echter tot dusverre nog alles behalve be wezen, daar er zich op de ganscho oppervlakte der Doode Zee geen enkele boot vertoont. Maar dat de asphalt er hoopsgewijs aan wezig is, dat er gecne vogels over dit water vliegen', dat er zich ia deszelfs onmiddellijke nabijheid geene dieren ol' plantengroei voor doen; dat de zee zelve geheel en al door vulkanische rotsgevaarten omringd is, zijn kindersprookjes. Even zoo is het onwaar, dat de omtrek der Doode Zee zoo afzigtelijk is: de omstreken van Suez en sommige partijen van Alexaudriii verwekken ongelijk veel onaan genamer indrukken. Voor de overige heeft het uitgestrekte water vlak volstrekt geen uitstrooming, maar houdt de verdamping tus- schen den weinig beteekenenden toeloop vrij wel het. evenwigt. llalydllmik De dagbladen hebben gemeld, dat de generaal Goyon tot den minister van Oorlog de Mérode te Itume gezegd zou hebben, toen zij zamen eene hevige woordenwisseling hadden: „ik zou u in het aangezigt geslagen hebben, als ik uwen geestelijken stand niet ont zag; houd het er voor als gedaan." liet schijnt, dat. de Mérode zich dit woord heeft laten welgevallen. Een ander geestelijke wist op iets dergelijks beter te antwoorden. Deze had in een gezelschap zich wat veel praats veroorloofd; een militair, er zich aan erge rende schreef hem: „Ik heb u gisteren avond gehoord; waart gij geen geestelijke, ik had u uitgedaagdhoud u dus voor uitge daagd." Hij antwoordde: „Wel zegt gij, dat ik om het geeste lijk karakter dat ik bekleed, niet kan worden uitgedaagdware het anders, dan had ik de uitdaging aangenomen en u doodgeschoten; houd u dus voor doodgeschoten." Jnjgcxonrirn. Aan de Redactie der IIeldersche en NlELWEDIEPER COURANT. Mijnheer de Redacteur Ingevolge liet. door u mij gedaan verzoek, ben ik volgaarne bereid u te magtigen tot liet noemen van mijnen naam, na Dingsdag a. s., als schrijver en inzender van de advertentie geteekend G-., voorko mende in uwe Courant van Zondag LI.: onder deze uitdrukkelijke conditie: dat ook de schrijver en inzender, of schrijvers en in zenders van het artikel: HOERAH! ÏÏOERAHeindigende met de woorden: Hoe dommer hoe onbeschaamder! u gelijke en schriftelijke magtiging geven, opdat geene onschuldigen langer beticht blijven als schrijvers en inzenders van bovengenoemde advertentie, en om van de wetenschap, wie daarvan de regte schrijvers zijn, zoodanig gebruik te kunnen maken, als ik zal noodig oordeelen. .Met alle achting, UEd. Ru:. Br., Helder, 9 Aug. 1861. G. CORRESPONDENTIE. I)c Redactie van de IIeldersche en Nieuioedieper Courant berigt aan II. H. inzenders van Advertentiën en te plaatsen Stukken, die de strekking hebben oin te voldoen aan personele vceten, dat deze niet geplaatst worden, tenzij voorzien van de hanpteekening des inzenders. Ilct stuk: Wat v;il die aap?" is ter zijde gelegd, om redenen, die de steller gemakkelijk kan nagaan. Iemand, die niet ongenegen zou zijn de vacante betrekking van doodgraver in deze gemeente te vervullen, doch die niet genoeg op de hoogte is van hetgeen vereischt wordt, wil men zich tot die betrekking benoemd zien, neemt hij dezen de vrijheid, liet geachte bestuur der plaats met bescheidenheid te verzoeken in dit blad aan hem mede te deelcn bijv. of de sollicitant-doodgraver zich dan zou moeten onderwerpen aan een vergelijkend examenzoo ja, welke vakken men dan doorloopcn zal, builen de lagere meetkunde, de leer der inhoudsmaten en de aardrijkskunde, daar genoemde sollicitant het er zeker voor houdt, dat de kennis van de drie opgenoemde vakken zeker voor den goed gcöriënteerden doodgraver vereischt wordt. Verder neemt hij de vrijheid te vragen, of bij ge legenheid van kermis de doodgraver verschoond zal zijn lijken 1e accepteren, daar hij zich herinnert, dat, tijdens de laatste kermis, men een lijk aan den doodgraver ter acceptatie gepresenteerd heeft, waarop men het volgende antwoord ontving: „Ga jelui maar weer heen, op kermis nemen we geeu lijken aan," wclke laatste gunstige beschikking hem, sollicitant, dan ook zeer conveniëren zou. Hopende, op een en ander het geachte antwoord te mogen ontvangen, heeft hij de eer met de meeste onderscheiding te zijn, enz. ~™3iaatmvtbki:«c!th;x. AMSTERDAM, Jen 9 Augustus 1861. 2 5 pCt. Ncderl64 4" i. ii 99 T' t I l' 2 n Spanje42 3 ii ii binnenl479'. 3 ii Portugal 1856/185946 p 5 ii Russen 1828/29 101^ 5 n ii Obl. 6 Serie94 5 n Oostenrijk Metall'gfv 5 'I 'i National5>f» 5 ii Amsterd69' KOERS VAX HET GEL1): Beleening 3, Prolongatie 2 j, Disconto 3 jiCt. bCHAGEN, S Augustus. Vee. 10 Melk-Koeijen f 70 a 120, 30 vette gelde dito f 150 a 200, 0 Vaarson f 50 a GO, 8 nuchtere Kalveren f 5 a 7. 240 magere .Schapen f 0 a 12. 3GO vette dito f 15 a 22, 97 Lammeren f 8 a 11, 8 magere Varkens f b a 1G, 30 Biggen f4 a S, Konijnen 20 a 35 c., Kippen 25 a 50 e., Eenden 20 a 40 e. Boter fl per N.p. Eij er en. Kippen- 1' 2,20 a 2,25. Luiden- f 2.20 a 2.40 per 100 stuks. DORDRECHT, 8 Augustus. Granen. Nieuwe Tarwe f 7,80 a 11. Jarige Zeeuws, en Inl. Rogge f G a 6,70, nieuwe dito f6,70 e 7,30. Nieuwe VVinter-Garst f5,70, nieuwe Zeeuws, en Vlaams, dito f 5 a 6.30, oude Zomer dito f5 a 5,80. Bergen-op-Zoomschc Boekweit f 225. Zaden. Best Ovcrm. en Zceuwseh Koolzaad sak maat. 65 a 69 p. vl., Elakk. cu af\N Overm. en Zceuwseh 65 a 62 p. vl., gestort Zeeuwsch 65 a 66 en een half p. vl., 9 vats op Sept. en Oet. 61 p. vl. genoteerd. 114 ponds Taganrog Lijnzaad 1" 350. Ordin. Kanariezaad f 6,50 a 7. Olie. Raap- vlieg, f 39,25. op lever, en Najaar op f 39,50 gehouden. Lijn- vlieg, f 33. Koeken als voren. SCHIEDAM, 9 Augustus. Jenever f 17,Amst. proef f 18,52. Moutwijn f 11.50.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3