BUITENIAND. door. het verleen en van verlof aan die militairen gedurende de geheel e maand September. In plaats van den officier van gez. van Stoclcum, is tot dirigerend officier van gez. te Helvoet-sluisbenoemd de heer II. L. van Oudenhoven. Zondag a. s. zal de Algent. Nationale Tentoonstelling van Nijverheid te Haarlem, des avonds ten G ure worden gesloten. In de vorige week is te Dordrecht een nachtwacht door een persoon op straat aangevallen, kennelijk met het doel om hem van het leven te berooven. Door het aan komen van verschillende personen langs den weg, mislukte déze moordaanslag. Het schijnt, dat de aanvaller zich heeft willen wreken over eene vroegere arrestatie, waarbij die nachtwacht was behulpzaam geweest. Een 22jarig 'meisje uit Delft heeft dezer dagen op eene ongelukkige wijze het leven verloren. Voor pleizier hij hare bloedverwanten te Ticl gelogeerd, stond dat meisje, 14 dagen geleden te strijken, toen haar japon van ligte stof met het vuur in aanraking kwam en eensklaps vlam vatte, waardoor zij, in weerwil van spoedig aangebragte hulp, zoodanig met brandwonden over het geheele ligchaam werd bedekt, dat zij jl. Vrijdag aan de gevolgen over leden is. Uit Batavia zijn de volgende berigten ontvangen: Java is rustig; in het weder is weinig verbetering ge komen. Verscheidene suikerfabrieken werden herhaaldelijk genoodzaakt het werk te staken. Naar Banjermassing zijn versterkingen gezonden Het Neder!schip Agatha Maria, kapt. van Zijp, is bij Tjillatjap gestrand. De gouvernementslading koffij is verloren; het volk behouden. De berigten uit Warschau zwijgen nog niet van de spanning tusschen de russische regering en de bevolking dier stad ontstaan. Het schijnt integendeel of die ongun stige houding tegenover elkander eerder verergert dan ver- O O O O betert. Zoo heeft er in de laatste dagen weder een hotsing tusschen burgers en militairen plaats gehad, waarbij bloed heeft gevloeid. De regering heeft het dan ook noodig O O O O geacht met krachtige middelen, ter beteugeling van wan ordelijkheden, te voorschijn te komen. Intusschen schijnt liet toch ook, dat de benoeming van generaal Gerstenzwey, tot militair gouverneur van Polen, een goeden indruk op de bevolking zal te weeg brengen. Uit Hongarije wordt de verzekering vernomen, dat de houding van den Hongaarschen landdag in den jongsten tijd zoodanig tegen de oostenrijksche regering is ge kant geweest, dat men algemeen zijne spoedige ontbinding voor zeker houdt. De koning van Zweden vermaakt zich op zijn bezoek bij den Franschen keizer. Op het veld van Mars heeft Z. M. eene wapenschouwing over de troepen gehouden. De koning; van Penissen heeft echter voor de beleefde uitnoodiging tot een bezoek aan het fransche hof even beleefd bedankt. Alen schrijft dit bedanken toe aan re denen van gezondheid, hoewel anderen het er voor houden, dat zijne pruissische Majesteit liever niet met zijns zweed- sche Majesteit in aanraking wilde komen, daar zij ge woonlijk nog al uiteenloopende gevoelens koesteren omtrent de Deensch-Holsteinsche qusestie. Te Grossiveigelsdorf bij O els en te Breslau is eene uit gestrekte fabriek van valseh papierengeld ontdekt. De val- sche munters, waaronder eenigen, die niet onaanzienlijke betrekkingen bekleedden, zijn bereids in hechtenis genomen. Bij het turnfeest, door de stad Breslau den 5den dezer aan de universiteit gegeven, zijn, volgens de BreslauerZtg., o. a. genuttigd 18,750 pint Beijersch bier, 475 pond gebraden vleesch, 200 pond ham, 175 pond worst, 3000 metworsten, 1500 stuks gemarineerde haringen, 200 pond haring-salade, 40 pond kaas, 1200 eijeren, 1500 broodjes, 1000 pond brood, 20 pond zout, 10 pond peper, 2500 krakelingen en 440 ramenassen. Men meldt uit Vahre(Averon)Een geval van dol heid heeft deze gemeente in schrik gedompeld. In de eerste dagen der maand Junij, werd Pieter Bousquet, schaap herder, door zijnen hond gebeten. De beet was zeer klein; hij stelde er geen belang in. Maar kort daarop vlugtte de hond en vernam men dat hij, door de velden loopende, schapen en andere honden gebeten had. Zijn meester raadde hem een drank tegen de dolheid te gebruiken, waarvan een boer der omstreken het geheim bezat. Sedert dien tijd deed hij zijn gewone werkzaamheden, toen hij, eenige dagen later, eensklaps allen eetlust verloor en eene algemeene vermoeidheid gevoelde. Hij werkte dien dag niet; des anderen daags vertoonden zich de tee kenen van dolheid: schrik, benaauwdheid in de keel, schuim in den mond, slaken van onzamonhangende kreten, stuip trekkingen bij het zien van natte en schitterende voorwerpen. Hij vlugtte uit de schuur, waar hij sliep, en doorliep de velden, ter prooi aan de ijsselijkste pijnen en het slaken van verschrikkelijke kreten. Zijn zoon, ongeveer twintig jaren oud, gelukte het hem in een oogenblik van kalmte te naderen, en de gendar merie, die gewaarschuwd was, bond hem en bragt hem te huis zonder dat hij tegenstand bood. De aanvallen volgden elkander snel op en hij bezweek 's avonds, den vierden dag zijner ziekte. Men schrijft uit Quêbec (Canada) Er is in onze stad een oud bedelaar overleden, wiens ge schiedenis inderdaad dramatisch is. William Lee, die in Schotland werd geboren, behoorde tot eene rijke en achtbare familie. Na eene klassieke opvoeding ontvangen te hebben, werd hij door een avontuurlijken geest aangedreven en kwam op 18 jarigen leeftijd in de Vereenigde Staten. Hij was verstandig en geleerd, en trad in hoedanigheid van klerk in een groot handelshuis van Boston, en welhaast, dank zij zijn gedrag en zijne werkzaamheid, werd hij een beambte van vertrouwen van dit huis. Lee, die eene vurige liefde voor een arm doch bevallig Bostonsch meisje had opgevat, trouwde met haar, zoodra zijne financiële toestand hem toeliet in de uitgaven van zijn huis houden te voorzien. Na twee jaren met zijne beminnelijke vrouw te hebben doorgebragt, wier liefde de zijne beant woordde, had hij het ongeluk haar te verliezen, en William Lee, die troosteloos was, bragt op het kind van zijn huwelijk al de liefde over, welke hij voor de moeder gevoeld had. De jaren liepen spoedig voorbijhet kind, waarvan wij spreken, was een bevallig meisje op het tijdstip, dat onze Schot zich te Montreal vestigde. De dochter van Lee, welke met hare ligchamelijke gaven de schitterendste geesteshoedanig heden vereenigde, maakte eenen diepen indruk op een jong Engelsch officier van het garnizoen dier stad. Hij sprak haar onophoudelijk van zijne eeuwige liefde. Het jonge meisje stelde vertrouwen in dengene dien zij beminde, en toen de verleider voldaan was, verliet hij haar schandelijk. De Engelsche officier, voor de gevolgen van zijn gedrag vreezende, had zijn ontslag gevraagd, en was naar zijn land vertrokken. De slag was verschrikkelijk: het arme verlatene meisje schonk het leven aaneen kind en stierf eenige urenlater. William Lee, zich beroofd ziende van haar, die het geluk zijns levens uitmaakte, en in den persoon zijner ongelukkige dochter onteerd, zwoer zich te zullen wreken. De man, die tot nu toe eervol geweest was, werd uit haat en wraakzucht een gevaarlijk misdadiger. In zijne woede haatte hij al de Engelschen, liep het platte land af en stak de huizen in brand van de pachters, die hij wist van Engelschen oorsprong te zijn. De schade, door dien brandstichter van een nieuw soort veroorzaakt, was aanzienlijk. In de haven van Quêbec stak hij een stoomboot in brand, die geheel door de. vlammen vernield werd. Te Buffalo werden drie Engelsche gebou wen verbrand. Der Canadasche policie gelukte het eindelijk den schuldige te vatten, en Lee, die voor de jury verscheen, werd tot levenslange opsluiting veroordeeld. In de gevangenis was zijn gedrag aanhoudend voorbeeldig. Wanneer hij het stil zwijgen verbrak, dan was het om over zijne ongelukkige dochter te spreken, en om tranen te storten, over degene, die hij zoo vurig bemind had. Na tien jaren opsluiting werd de gevangene, wiens lot groote sympathie opwekte, in vrijheid gesteld. Helaas! William Lee, was onder het gewigt van wroeging en van wreed zedelijk lijden verouderd. Dewijl hij onbekwaam was geworden te werken, werd hij gedwongen te bedelen, om in zijn treurig bestaan te voorzien. Hij was hoog van gestalte, had een verstandig aanzien en in weerwil zijner lompen, geleek hij in niets naar de gewone bedelaars; hij genoot te Quêbec eene ware populariteit, en zijne verschijning in de voornaamste staten der stad, misto nooit, de sympathie en de nieuwsgierigheid der volksme nigte op te wekken. William Lee was een soort van Chaudruc-Duclos. Hij was trotsch en vernuftig; indien hij een Engelschman her kende, dan weigerde hij met afschuw de aalmoes die deze hem toereikte. Hij wilde niets ontvangen van de landge- nooten van den verleider zijner dochter. De dood heeft een einde aan zijn leven gemaakt. Een kort stondige ongesteldheid heeft hem bijna zonder lijden aan zijne wroeging en ellende ontrokken. De dagbladen hebben bij het aankondigen dier tijding eene algemeene sympathie voor hem uitgedrukt; want de ongelukken van Lee hadden hem tot de misdaad aangedreven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2