GEMENGDE BER1GTEN. er veel van eet, nadeelige gevolgen kan hebben. Zekere dame in de straat de Vignes te Parijs, had eene gelei van abrikozen en perziken toebereid, en haar zoontje had zich van de pitten meester gemaakt, die hij, toen zijne moeder uit was, met een hamer openbrak, en den bitteren inhoud daarvan opat. Ilij kreeg hevige buikpijn, en bezweek spoedig. De kroonprins van Hannover is voor eenige dagen aan een groot gevaar ontkomen. Zich bij het eiland Norderney in zee badende, werd hij door den vloed overvallen en in zee voortgesleept, en was reeds op het punt in de golven om te komen, toen het den hem vergezellenden oppasser na veel inspanning gelukte, hem te vatten en met behulp van andere personen op het strand terug te voeren. Allen zijn dooi den koning rijkelijk beloond, en de redder van den prins op staanden voet met de medaille voor redding uit gevaren en met nog eene andere zilveren medaille van verdiensten vereerd. Het Oldenburger Sehulblatt stelde onlangs de vraag: «Welke is de grootste wreedheid?" en liet daarop het antwoord volgenAan een onderwijzer, die vrouw en kinderen en 172 thaler salaris bezit, goeden eetlust te wenschen." Een Amerikaansch dagblad deelt de volgende anec- dote van prins Alfred mede: Een vermaard jockey, die, tijdens het verblijf van den prins van Wallis in Amerika dagelijks 30 paarden a 8 dollars per dag aan den kroon prins leverde, reed onlangs prins Alfred naar den waterval van Montmorency. Onder weg zeide de jockey tot prins Alfred: »Ik heb ook den prins van Wallis hier gereden." Zoo," zeide de prins. Ja, en Z. Iv. H. gaf mij dit gouden horologie." Gij zijt wel gelukkig," hernam prins Alfred, »dat is meer dan hij ooit voor mij gedaan heeft," en hiermede moest de jockey zich tevreden stellen. Als een voorbeeld van ouderliefde, dat allerwege navol ging verdient, wordt uit Parijs gemeld, dat een muziekant bij de franselie troepen in China 22,000 francs aan zijne arme moeder gezonden 'heeft. Het was zijn aandeel in den behaalden buit. Het Handelsblad van Antwerpen noemt den dans van den Franschen keizer op het grastapijt te Vichy de voorbode, is van een doodendans. Het blad laat zich daarover op deze wijze uit: «Terwijl de keizer met zijne soldaten te Vichy danst, timmert en hamert men weer, met ongehoorden spoed aan tien nieuwe gepantserde fregatten; men werpt forten en versterkingen op; men zoekt naar de beste instrumenten, naar juistheids-geweren en kanonnen, kortom, men bouwt een orchest, men stemt de speeltuigen voor een bloedigen dansIn alle zaken ondervindt men tegenwoordig concurrentie, en zelfs de hoogste posten zijn daarvan niet uitgesloten. Keizer The- odorus van Abyssinië heeft in den jongsten tijd, nu er een nieuwe pretendent op den troon zich heeft opgedaan, het lastige der concurrentie in ruime mate ondervonden. Te Breisig en omstreken zijn in den tijd van twee dagen 8000 muizen gevangen en gedood. De keizer van Frankrijk heeft te Vichy een vroegere kennis ontmoet, die Z. M. in de gevangenis te Ilarn wel eens een pakje tabak bezorgd en daarvoor straf ontvangen had. De keizer heeft hem in een goeden tabakswinkel geplaatst. Dat de Oostenrijksche regering geweldig liberaal en goed gezind is om vrijheid van drukken en schrijven toe te staan, blijkt uitnemend in het voorgedragen wetsontwerp op de drukpers. Onder meer andere fraaije bepalingen komt voor, dat de verantwoordelijkheid voor hetgeen in het licht ver schijnt, wordt uitgestrekt tot de 'vertalers van artikelen en tot den bediende des uitgevers, die het dagblad bezorgt. Het is toch ook geen wonder, dat de Hongaren het hoofd opsteken en weigeren zulk eene regering naar de oogen te zien! DE DERWISCHEN. Het woord Derwisch is afkomstig van het Perzische der/cis, dat arm beteekent. He denvischen zijn Mohamedaansche bedelmonniken, en staan onder een opperhoofd, dat eene onbepaalde magt over hen heeft en uitoefent. Hunne voornaamste bezigheid is prediken: zij doen de gelofte van armoede en leven van aalmoezen. Velen hunner slaan die voorschriften echter in den wind en geven zich aan het misbruik van opium over, of gaan zich te buiten in het genot van sterke dranken, of maken zich aan andere uitspattingen en buiten sporigheden schuldig. Zij, die een geregeld leven leiden, zijn gevol- magtigd om vrome oefeningen in eenzame plaatsen te houden, alwaar zij van aalmoezen der vromen en naastbij gelegen dorpen leven. Velen hunner blijven b. v. maanden lang in eene moeijelijke houding, zonder zich eene enkele beweging te veroorloven; en dit is voldoende om zich een grooten naam van heiligheid door het gansche land te verwerven. Doorgaans zijn zij in het bezit van eenige voor alle gezinnen in het algemeen en voor zieken in het bijzonder belangrijke geheimen. Sommige hunner voeren op straat en op openbare plaatsen allerlei kunststukken uit en gaan oor mole naars door. Twee soorten van derwischen onderscheidt men, hui lende en draaijende, welke beide men in alle Mohamedaansche landen vindt. Eiken Donderdag houden zij voor een volstrekten vastendag. Men vindt hen vooral in Turkije en Perzik. In de steden en ten platten lande bezoeken zij getrouwelijk de markten, ten einde de lieden, die hun gehoor willen geven, op brandschatting te stellen: zij slaan alles naauwkeurig gade en sporen alle mogelijke geheimen op, ten einde zich door list of verraad of op eenige andere wijze te verrijken. De bedevaarten van Mekka trekken altijd een aantal der wischen, die, in lompen gekleed en onder het masker van de be- klagelijkste armoede, menigwerf groote schatten bij zich dragen. Zij houden zich binnen de moskeeënin de huizen en paleizen der grooten, zoowel als op alle openbare plaatsen op. Door het op bij geloof gegrondde aanzien, dat zij genieten, weten zij zich overal toegang te verschaffen, tot zelfs in hetgeen bij den Oosterling zijn heiligdom is den harem. Het hoofdklooster dier monniken is te Koniah in Klein-Azië, vanwaar zij zich naar alle oorden ver spreiden. Meestal dragen zij eene soort van spits hoofddeksel, en hebben een staf in de hand; aan hun linker arm hangt eene uitge holde kalabas, waar zij de door hen opgezamelde levensmiddelen in bergen; aan hun gordel hangen altijd een aantal rozenkransen en amuletteneene kleine kokosnotendopom kotfij uit te drinken eene zak met tabak en bikgereedschap. Ook ziet men er doorgaans een groote dolk in blinken; een lange tabberd, een bedelzak, bene vens een schapen- of tijgerhuid voltooijen eindelijk het geheel. Aldus opgetooid, trekken zij van de eene plaats naar de andere en geven voor, de menschen door allerlei tooverwoorden en teekenen, tegen den giftigen beet van slangen of scorpioenen of andere onheilen en kwalen te kunnen vrijwaren. De opperhoofden der derwischen doen hunne roude en houden zich bij de rijken en grooten op, die hen ten allen tijde gastvrij ontvangen. Zij blijven gemeenlijk zoo langtotdat men zich geneigd verklaart hen kwijt te willen rakendoch dan ziet men zich nog verpligt, wil men hen tot den aftogt bewegen, hun eene soort van vergoeding te betalen. Eischen zij wat veel, zoodat hun gastheer er bezwaar in ziet, dan slaan zij hun verblijf vlak over zijne deur op, en blijven daar maanden lang soms wel jaren zonder die plek te verlaten, voor en aleer zij ten volle voldaan zijn. De ge wone derwischen kiezenop het voetspoor van hunne opperhoofden hun verblijf in karavanséra's, koffijhuizen of winkels, bij slagers of bakkers; overal teren zij ruim en betalen nooit, terwijl zij nog bo vendien bij hun vertrek de gewone aalmoes eischen. Met dergelijke privilegiën trekken zij alle Mahomedaansche landen door, en keeren, rijkelijk met goud en zilver beladen, naar hun vaderland terug. VERSCHEIDEN HEDEN. Een onder-officier werd eens ingekwartierd bij een boer, waar hij een zeer goed onthaal vond. Desniettegenstaande was hij ge stadig ontevreden, en gaf hij zijn wrevelig gemoed eindelijk lucht in een hevigen uitval, waarbij hij zijn sabel met veel beweging op tafel smeet, in de gedachte van de huisgenooten daardoor schrik te. zullen aanjagen. De boer liet zich daardoor niet van zijn stuk bren gen, maar liep naar den stal, haalde een hooivork, en legde, die insgelijks op de tafel. Wat beteekent dat, boer? snaauwde hem dc soldaat toe. Wel, zei de landman, mij dunkt, dat gij bij zulk een groot mes toch ook een groote vork noodig hebt. Men heeft vele berekeningen gemaakt op het gebruik van den t ijd door den mensch, wanneer hij op zekeren ouderdom gekomen is. Uit al die berekeningen is men tot eene vaste -telling gekomen, dat een man van 50 jaren oud, van gewone gezondheid, een geregeld leven en met een burgerlijk fortuintje, de 18,350 dagen, die hij geleefd heeft, be steedt, op de volgende wijze: Aan den slaap of de nachtrust 6,083 dagen. Aan ziekten en onpasselijkheden 550 Aan de eettafel 1,533 Aan den arbeid 5,532 Aan de wandeling 761 Aan vermaken, jagen, reizen, spel. enz. 3,803 Hij zal verbruikt hebben Aan brood ongeveer 27,080 pond. Aan groenten, vruchten, eijeren 4,675 Aan wijn, bier, water en jenever .31,180 Tranen zijn eene wissching der natuur voor de oogenhet oog ziet veel helderder, als het op die wijze gewasschen is. Geld in den zak kan u vertrouwen schenken en kundigheden mogen tl versieren: in den nood kunnen ze u beiden van groote dienst- zijn MAEKTBERIGTEN. AMSTERDAM, den 16 Augustus 1861. 21 pCt. Nederl63f 4 99 2 Spanje421 8 binnenl 3 Portugal 1856/1859461 5 Russen 1828/29 101 5 Obl. 6 Serie94| 5 Oostenrijk Metall46T9C 5 National55 ,s,; 5 Amsterd691:,,; KOERS VAN HET GELD: Beleening 3, Prolongatie 21, Disconto 3 pCt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3