GEMENGDE BERIGTEN. BUITENLAND. Jiijptomleir. Do kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam heeft den 16 dezer een adres gerigt aan den minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij zij opkomt tegen de rigting van den spoorweg door Noord-Holland, beoosten het Noord- Hollandsch Kanaal, als welke zou zijn tegen de wet van 16 Augustus 1860, en voornamelijk, daar de draaibruggen over genoemd kanaal, groote schade zouden opleveren voor den handel, en de geregelde en veilige vaart op dit kanaal ernstig bedreigen. -Te Haarlem heeft jl. Zaturdag eene harddraverij plaats gehad en te Medemblik zal zulks a. s. Maandag plaats hebben. Te Scliagen zal op morgen (Donderdag) dergelijk volks feest, gevolgd door vuurwerk, gehouden worden. In de omstreken van 's Gravenhage woedde jl. Za turdag een zwaar onweder. Te Wassenaar is de bliksem in een molen geslagen, die met de belendende perceelen oen prooi der vlammen is geworden. Een dienstmaagd is door het onweder getroffen en bewusteloos tegen den grond geworpen; ofschoon bijgekomen, is zij evenwel van hare spraak beroofd. - Te Zierikzee is 16 dezer de gouden bruiloft gevierd door een paar, dat, ofschoon tot den behoeftigen stand behoorende, bij de voltrekking des huwelijks evenwel door 4 leden van den raad als getuigen was geadsisteerd en talrijke eerbewijzen van de gansclie stad had ontvangen. Dit huwelijk was namelijk voltrokken op keizer Napoleon's naamdag, hetgeen bovendien medebragt, dat het echtpaar eene gift van 300 frs. van den keizer ontving. De bruidegom had in zijn vroege jeugd zijne voeten door de vorst verlo ren, zoodat hij op houten beenen loopt. Te Vlagtwedde is dezer dagen het kind van een mole naar door een der molenwieken getroffen en doodgeslagen. Men kan zich bij zulk een ongeval de droefheid der ouders voorstellen. Sedert geruimen tijd hebben twee inwoners der gemeente Grathem onder elkander twist gehad over den eigendom van een stuk land. Dit moet eenige dagen geleden zoo hevig zijn toegenomen, dat zij elkander hevige slagen en verwon dingen toebragten, waaraan een derzelve is bezweken. De O 7 officier van justitie, de regter-commissaris en twee deskun digen hebben zich onmiddellijk derwaarts begeven om ter plaats onderzoek en lijkschouwing te doen. Ook vernemen wij dat te Roggel zware mishandelingen en verwondingen zijn toegebragt door M. H. aan een meisje dat verleden Don derdag uit de kerk kwam en zich huiswaarts begaf; na haar herhaalde malen geslagen en op den grond geworpen te hebben, is hij met de knieën op hare borst gaan staan en heeft haar op die wijze nog meerdere slagen toegebragt, ten gevolge waarvan zij meerdere bloedbrakingen heeft gehad en ernstig ziek is. Den 14 dezer is de spoorweg van Luxemburg naar Trier, in bijzijn van Z. K. H. prins Hendrik der Neder landen en van hooge regeringspersonen, uit Pruissen en Luxemburg, zoowel als uit België, plegtstatig geopend. Deze weg wordt voorgedragen als gelegen op den kortsten weg van Londen naar Calcutta. O Het gerucht is verspreid, dat er eerlang eene zamenkomst tnsschen den keizer van Frankrijk en do koningin van Spanje zal plaats hebben. Men schrijft dit toe aan de omstandig heid, dat onderscheidene groote mogendheden eene naauwere toenadering met den ffanschen keizer en zijne politiek hebben afgewezen en deze nu zijn steun in de Staten van den tweeden rang poogt te zoeken. Het medegedeelde, dat Cialdini door het turijnsche ka binet van de franschc regering toestemming had verkre gen om de roovers van Zuid-Italië op pauselijk grondge bied te vervolgen, schijnt van grond ontbloot te zijn. Derhalve moet die generaal het rustig blijven aanzien, dat de plunderaars en roovers, die hij verdrijft en vervolgt, op het grondgebied van den paus eene veilige schuilplaats kunnen vinden. Turkije was in vroeger tijd een rijk, dat bijna niet tot de staten van Europa werd gerekend te behooren. Deze toestand is in de laatste jaren aanmerkelijk gewijzigd. Open gesteld voor de beschaving en de vrijheden van het Westen, treedt het hoe langs hoe meer nader aan de Christelijke natiën. Welligt zal de regering van den tegenwoordigen beheerscher daaraan bovenal zeer bevorderlijk zijn. Behalve zijne heilzame hervormingen in het bestuur des lands, schijnt de groote heer thans voornemens te zijn Parijs en Londen te bezoeken en zich met de beschaving, de zeden en de inrigting der regering bij de Franschen en Engelschen meer vertrouwd te maken. Of nu dit gerucht op goede gronden steunt en zeker heid bevat, is nog eene vraag; maar dit mag men veilig aannemen, dat zulk eene reis den heilzaamsten invloed zou uitoefenen op de welvaart en den bloei van het Turk- sche Rijk. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden te Frankrijk, eene vrouw haar man vermoord had, om haar zoon, zijnde haar eenig kind, van de militie te doen vrijstellen, daar hij door het overlijden zijns vaders de kostwinner zijner moeder werd. Deze vrouw, de weduwe Guesdie, is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De Daily News bevat een brief, waarin wordt opmerk zaam gemaakt, op de draling van België in de erkenning van het koningrijk Italië. De schrijver wijst op het feit, dat Leopold niet meer regt op zijne kroon heeft dan Victor Emanuel op die van Italië, en dat de grieven van Italië tegen Oostenrijk oneindig grooter waren dan die van België tegen Nederland. België schijnt zich ter wille van Victor Emanuel de ontevredenheid van Oostenrijk niet opden hals te willenlialen. Een der Finlandsche dagbladen bevat de volgende mededeeling omtrent het middel op de ijzeren stoomboot Leschii aangewend ter voorkoming van de menigwerf zoo gevaarlijke miswijzing van het kompas op ijzeren schepen of vaartuigen met eene groote hoeveelheid ijzer beladen, enz. Ten einde de deviatie van het kompas te verhoeden is een ronde schijf van week ijzer, ter grootte van den omvang van het compas en ter dikte van een duim op den bodem van bedoeld werktuig gelegd, ten gevolge waarvan de mag netische kracht geconcentreerd wordt. De proeven met der gelijk verbeterd kompas genomen, hebben aan de ver wachting beantwoord. Op een der Orkney eilanden heeft men eene zeer ge- wigtige archeologische ontdekking gemaakt. Men heeft er namelijk een oud grafgesticht gevonden, hetwelk men door een langen onderaardschen gang bereikt op gelijke wijze als het geval is te New-Grange in Ierland. Hetgeen vooral van gewigt mag geheeten worden is het groot aantal ins- criptien in Runenschrift, welke geheel ongeschonden zijn bewaard gebleven. De secretaris der oudheidkundige ver- eeniging, de heer John Stuart, heeft een voorloopig verslag van deze ontdekking openbaar gemaakt. Honger is een scherp zwaard, zegt het spreekwoord. Men zou er bij kunnen voegen, dat dit zwaard ook tot het uittrekken van tanden en kiezen bruikbaar is, daar men onlangs te Londen heeft opgemerkt, dat arme menschen hun gebit verkochten, om er brood voor te koopen. Armoede wat zijt gij vreeselijk! Een blad uit het zuiden van de voormalige Vereenigde Staten geeft de volgende persoons beschrijving van een generaal der noordelijke troepenHij is een lage, walgelijke hond, een verraderlijke schurk, een beruchte dief, die 5 jaar cellulair gevangen zat. Zijne soldaten zijn sabelbeenige, met klompen geschoeide, naar zuurkool riekende, met worst opgestopte bastaarden, schof ten en moordenaars." Bijzonder vleijend is deze karakteri sering juist niet! Een letterzetter maakte dezer dagen eene aardige fout. Ilij moest zetten een berigt, aanvan gende: De kamer van Criminele zaken, en had de lompheid in de plaats te stellen: De kamer van Crinoline zaken! Te Biel (Zwitserland) is een felle brand uitgebarsten, waardoor verscheidene woningen een prooi der vlammen zijn geworden. In Zuid-Italië is een dorp door de roo vers overvallen en verwoest. Drie achtenswaardige inwo ners werden op straat gesleept, ontkleed, gemarteld en met bajonetsteken vermoord. Een ander, die vlugten wilde, werd gekleed in vrouwengewaad en toen levend verbrand. Te Berlijn heeft eene vergadering plaats gehad van 84 onderwijzers in de gymnastiek. Daaronder bevonden zich twee uit Nederland. Te Frankfort is een persoon, die 1600 guldens aan zijn heer ontvreemd had, op den weg dood geschoten gevonden. In Engeland zijn in 1859 25 man nen en 56 vrouwen overleden, die den ouderdom van 100 jaren en daarboven hadden bereikt. De oudste man, op de lijst der overledenen in genoemd jaar voorkomende, was 107, eene vrouw 108 en twee vrouwen 110 jaren. Owle Schild, op Texel. 1G Augustus 1801. Op heden had alhier een ongeluk plaats hetwelk treurige gevolgen kondc gehad hebben. Een der pilaren van den in aanbouw zijnde tempel der Jause- nisten, vader van een talrijk huisgezin, viel door de zoldering van het gebouw, I zonder eenig letsel te bekomen. Wanneer men de colossale hoogte van het 1 gebouw en de waarde van den pilaar in aanmerking neemt dan moet ieder toe» geven dat deze val wel eene bijzondere gelukkige uitkomst heeft opgeleverd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2