AANBESTEDING. BINNENLAND. BUITENLAND. de woningen der ingezetenen, zelfs tegen hun wil binnen te treden, ter handhaving van het bepaalde in deze verordening. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Noordholland, volgens hun berigt van 25 Julij 1861, N°. 9, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5dcn Augustus 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Voorzitter. L. VERIIEY, Secretaris. Op Vrijdag den 13 September 1861, des namiddags ten één ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed Met veranderen van een gedeelte der VERHISBKiTIIG op de Rerh- graeht tut .8 KH. JEN ME IS. Het Bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der O gemeente. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Opzigter, door wien op Woensdag vóór de besteding, des voormid dags ten elf ure, aanwijzing in loco zal worden gedaan. Helder, den 29 Augustus 1861. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, A. BOOMSMA, Wethouder, bij afwezen van den Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Men 31 dezer vertrekt de O. 1. liandinail via SOETMAMPTON. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 Augustus. Naar wij vernemen zijn de heeren de Leeuw, dijk graaf van de Anna Paulowna Polder en Cohen Stuart van Alkmaar, benoemd tot leden van de commissie voor de onteigening binnen deze gemeente en hebben deze heeren t reeds hunne taak aanvaard, zoodat wij ons vleijen mogen, dat wij spoedig de spade in den grond zullen zien steken, om de werkzaamheden te beginnen, dat bij de naderende winter voor den werkenden stand, zeker een groote uitkomst zal zijn. Gisteren morgen is in de Nieuwstraat, de kleerma ker II. Keizer plotseling overleden; eene uitstorting van bloed in de longen is de oorzaak van zijnen dood. De onge lukkige laat eene bedroefde weduwe met acht kinderen na. De heer K., wonende aan de Loodsgracht alhier, be merkte gisteren morgen tot zijn grooten schrik, dat het linnen van zijne bleek, in den verloopen nacht, zoodanig de begeerlijkheid der bezoekers van zijn erf had gaande ge maakt, dat ze het met zich hadden genomen. Gelukkig vernam hij weldra, dat de nacht-policie inmiddels de ver moedelijke dader in hechtenis genomen had. De verjaardag van 's konings tweeden zoon werdjl. Zondag alhier gevierd. De kolonel-kommandant van het 1ste regiment ves ting-artillerie bevindt zich alhier, ter inspectie van de drie compagnien van dat wapen alhier in garnizoen. De examens, ter verkrijging der acten van hoofd- en hulponderwijzers zullen plaats hebben op Woensdag 9 October en volgende dagen. De proef met liet stuk geschut uit de Luiksche fa briek, in de vorige week op het strand van Texel genomen, heeft duidelijk getoond, dat de stukken van dat jaartal als hoogst gevaarlijk zijn af te keuren. Voorzien van ijzeren banden is het evenwel bij het lossen vaneen gesprongen. Z. M. heeft benoemd tot lid en voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten en lid van de commissie voor de staatsspoorwegen den heer J. P. de Bordes en tot lid der commissie voor de staatsspoorwegen den heer Mr. P. P. van Bosse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalden equipagemeester der Marine al hier, A. C. van Braam Houckgeest, op zijn verzoek, eervol ontheven van die betrekking en in zijne plaats benoemd den gepens. kapt. ter zee W. II. Dittloff Tjassens; den schout-bij-nacht J. May, thans non-actief, benoemd tot kommandant en inspecteur der zeemagt in Oost-Indië, ter vervanging van den schout-bij-nacht G. Vogelpoot. - Men schrijft van Texel, dd. 27 Aug. Onze schooljeugd viert heden feest. Gisteren werd de geachte onderwijzer W. Brouwer, ter gelegenheid zijner 62ste verjaring, met een sierlijk geschenk in zilver vereerd, en thans valt hun, in de school, een vrolijk en gul onthaal ten deel. Ongeveer 200 kinderen waren deelgenoten van dit feest, daar zij zich, onder de leiding van den hulponderwijzer R. v. d. Wint, onder het zingen van vele liederen, niet weinig vermaakt hebben. De harddraverij en het vuurwerk te Schagen, in de vorige week gehouden, zijn in de beste orde afgeloopen. Het volgende ongeluk heeft eergisteren plaats gehad. Nabij Alkmaar kwamen eene Italiaansche en eene Noordsche brik met elkaar in aanraking, waartussclien zich de vlet,terman B. Obbes van Amsterdam met zijn sloep bevond. Genoemde persoon trachtte zich te redden door aan een der beide schepen naar boven te klimmen, doch werd totaal verpletterd. Den 25 dezer heeft in de nabijheid van Alkmaar een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Van eene in het kanaal liggende visscherspink, waarop zich eenige Markers met hunne gezinnen bevonden, begaven zich een man met vier vrouwen en vier zeer jeugdige kinderen in een bootje, om voor de hunnen liet noodige uit de stad te halen. Op de terugreis sloeg het bootje, dat door twee personen aan eene lijn werd voortgetrokken, om, doordien het aan de passerende trekschuit, komende van Schagen, bleef vastzit ten, en van de zich daarin bevindende negen personen hadden slechts twee tegenwoordigheid van geest zich aan O O het bootje vast te klemmen, met het gelukkig gevolg, dat zij en vier der drenkelingen door de trekschuit gered en ter verpleging naar het gasthuis te Alkmaar werden over- gebragt. Twee der vrouwen en een kindje vonden hun dood in de diepte; de lijken der vrouwen werden onmiddellijk opgehaald, doch met het kindje is dit nog niet mogen ge lukken. Moeder en kind hebben op eene zoo ellendige wijze het leven verloren, na nog kort te voren deel te hebben genomen aan de dartelheid der kermis te dezer stede, terwijl de andere vrouw moeder van vijf jeugdige kinderen was, die het gemis nog niet kunnen beseffen. Het is niet te beschrijven, welk een indr uk de jammerkre ten maakten op hen, die deze, verre van de plaats des ongeluks, in de luchtruimte hoorden weergalmen, van den echtgenoot om zijne gade, van den broeder om zijne zuster en van den vader om zijn kroost schreijende; wij willen liefst dat jammertooneel met stilzwijgen voorbijgaan. Den 3 en 4 September zal te Hoorn het zesde con gres der provinciale vereeniging van rederijkerskamers in Noordholland worden gehouden. Ook de kamer Olympia alhier zal daar worden vertegenwoordigd en het eerste nommer van het programma, bestaande in de voordragt van het dramatisch tafereel Dwang en Vrijheid, door de afgevaardigden dier kamer worden vervuld. Door den gemeenteraad van Hensbroek (10de school district van Noordholland) is, na gehouden vergelijkend examen, benoemd tot hoofdonderwijzer der openbare school aldaar: de heer C. Visser, thans eerste hulponderwijzer bij een der openbare scholen der gemeente Helder. In den vroegen morgen van 26 dezer kwam te Rot terdam de heer R. met zijne zuster van een bal te huis, en wilde het gaslicht in de binnenkamer ontsteken, waartoe zij zich van een brandenden lucifer, in het voorhuis ontstoken, wilden bedienen. Door een lek in eene der gaspijpen was de binnenkamer met gas gevuld, dat eensklaps ontvlamde, waardoor beiden ernstige brandwonden bekwamen. De eerstgenoemde verkeert in zulk een toestand, dat men hem naar het ziekenhuis heeft moeten vervoeren. De brand door deze ontploffing ontstaan, heeft men zonder hulp der ter stond aangerukte brandspuiten meester kunnen worden. Den 24 Augustus heeft de zeekrijgsraad, aan boord vad Zr. Ms. wachtschip te Ilellevoetsluis, vonnis gewezen in de zaak van den matroos W., hem schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde misdrijf van manslag en hem veroordeeld tot de straffe des doods. De jongste berigten uit Java luiden bevredigend. Het schip Vriendentrouw, kapt. Grevelink, van Be- zo Ad e naar Nederland, heeft in de nabijheid van Pamanoekan op een klip gestooten; 1800 balen koffij zijn over boord geworpen om het schip vlot te brengen; men zou de ver dere lading moeten lossen om te repareren. De zaak van de italiaansche eenheid is, gedurende den tijd, dat zij aanhangig en voor de europesche diplomatie een voorwerp is van aanhoudende zorgen, al verscheidene malen van karakter veranderd. Zou dit nu alleen zijn om voor eentoonigheid te vrijwaren, of zou zulks door het be lang veroorzaakt worden? Niet moeijelijk is het hier te beslissen, als men thans weer verneemt, dat een engelsch eskader op de Napelsclie reede geankerd is en 800 man bij Castellamare heeft ontscheept. Wat de oorzaak van deze

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2