GEMENGDE BEMGTEN. tussclienkomst geweest zij en wat de gevolgen hiervan zullen zijn, is nog onbekend. Maar zeker is het wel, dat de fransche staatkunde deze gebeurtenis opgemerkt heeft en er wel hare handelingen naar rigten zal. Men verze kert zelfs, dat het engelsch eskader in de Middellandsche zee niet alleen versterkt wordenmaar dat ook de fransche vloot zich in dc golf van Napcis vertonnen zal. De reis van den koning van Zweden is nog niet uit de herinnering der diplomaten geweken. Men ziet daar thans eene poging in, om na den dood van den tegenwoordigen koning van Denemarken de drie Scandinavische rijken te vereenigen, onder de regering van den koning van Zweden. Deze zou daartoe bij de kabinetten van Frankrijk en En geland om ondersteuning dier plannen hebben gevraagd. Uit Hongarije verneemt men, dat de oostenrijksche re gering blijft volharden bij hare weigering om de vrijheden dier onderdanen toe te staan, die zoo aanhoudend worden begeerd. Ongehoorzaamheid aan den wil der regering wordt O O O zelfs in de mededeeling der ontbinding van den landdag met de uiterste volharding der regering bedreigd. Deze qiuestie is echter hiermede nog niet ten einde, ten minste de houding der vertegenwoordigers des volks inden jong- sten tijd doet vermoeden, dat men zich zoo gemakkelijk niet aan de wenschen der regering onderwerpen en daarin berusten zal. Dezer dagen had te Spa aan de speeltafel een aardig voorval plaats. Gelijk men weet, is het niet zeldzaam, dat jonge lieden daar, vooral des Zondags, de kans met een twee- of vijffranestuk komen wagen. Een jong menscli, die door zijn vader belast was eene som van 50 francs te Spa te betalen, nam deze gelegenheid waar om een stuk van twee franc, dat hij voor eene boodschap had ontvan gen, te verliezen of te vermeerderen. Hij komt de speelzaal binnen, tast in zijn vestzak en werpt een stuk geld op tafel, dat toevallig op de 0 blijft liggen. De roulette wordt in beweging gebragt, en de jongeling wint 35 maal zijn inzet, lieeds wierp de croupier 70 francs op tafel, toen een der aanwezigen bespeurde, dat de inzet niet in een O X 7 tweefrancstuk, maar in een stuk van 50 francs (goud) be stond. De jongeling tastte in den zak en werkelijk had hij door eene vergissing het geld zijns vaders, in plaats van het zijne, ingezet. Dit belette echter niet., dat de croupier hem onmiddellijk de gewonnen som van 1750 francs ter hand stelde. De ontsteltenis van den knaap was echter moeijelijlc te beschrijven, bij maakte zich snel uit de voeten, om zijne huisgenoten zijn onverwacht geluk mede te deelen. Den 25 dezer heeft op den spoorweg van Londen naar Brighton een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Twee treinen, korten tijd na elkander uit laatstgenoemde stad vertrokken, stieten in den tunnel van Clayton, ten gevolge van een misverstand in de beteekenis der seinen, tegen elkander. De schok was verschrikkelijk en weldra hoorde men van alle kanten hartverscheurende kreten. Eenige oogenblikken later kwam men met brandende fakkels aan- loopen, en toen zag men een ijzingwekkend schouwspel. De locomotief van den tweeden trein, had de twee achter ste rijtuigen van den eersten verbrijzeld en een vijftigtal personen lag op den grond. Onder dezen waren 22 reeds lijken, terwijl de overigen meer of minder vreesselijk ver minkt of door het kokend water, dat door de locomotief werd uitgeworpen, verbrand waren. De lijken en gekwets ten werden zoo spoedig mogelijk naar Brighton vervoerd, alwaar de tijding van het ongeluk eene onbeschrijfelijke ontroering te weeg bragt. De toestand van verscheidene gekwetsten is hopeloos. Een verschrikkelijke orkaan heeft voor eenigo dagen in onderscheidene deelen van Zwitserland groote verwoestin gen aangerigt. Booincn werden ontworteld, daken van de huizen gerukt en de velden met liagelsteenen ter grootte van duiveneijeren bedekt. De Memorial de Lille meldt het volgendeZekere Dé- mory, houtzager te Ore/vies, heeft eenige maanden geleden zijn been gebroken, doordat hij uit een luchtballon viel. Dezer dagen zou hij weder opstijgen; eene ontzaggelijke menigte was op de plaats der opstijging aanwezig. Démoiy, die niet dc minste kennis van gasbereiding heeft, werd bij de vulling slechts geholpen door zijne makkers, die er evenveel van wisten als hij en een beambte bij de belas tingen, die wel zeer geringe, doch toch nog eenige kennis van chemie had. Hetzij door de onkunde dezer personen, of door de niet. deugdelijkheid der stoften die men gebruikte, men kon de ballon niet meer dan i gevuld krijgen. De- mory wilde echter opstijgen. Hij klom in het schuitje en steeg eenige ellen op, doch bleef toen aan een uitsteken den balk van een huis haken. Men trok den ballon weder naar beneden en het schuitje werd, daar het voor den niet gevulden ballon te zwaar was, losgemaakt, en een losse plank over den hoepel gelegd, die de touwen uit elkander hield. Nogmaals steeg hij op tut eene hoogte van 6 a i el, toen de plank kantelde en naar beneden viel. Demon bleef met het hoofd omlaag in de touwen hangen, terwijl de ballon steeds hooger steeg. Men twijfelde er niet aan, dat hij naar beneden zou vallen, doch eensklaps zag men hem op den hoepel zitten en zeer koelbloedig met de hand afscheid nemen. Op 4 mijlen afstands van Ore/des daalde hij neder. Men leest in den Hidl-Paeket William Stephenson, kok en hotel meester, woonachtig te IIull, begaf zich onlangs naar St. Petersburg, aan boord eener stoomboot van Huil. Bij zijne aankomst deed de kapitein hein met twee ftes- schen drank aan land gaan. Naauwelijks bad hij rustig on geveer 200 stappen op de kaai afgelegd, toen hij door twee russische policie-agenten werd aangesproken; deze maakten zich meester van den mand, dien hij onder den arm droeg, on derzochten denzelve en toen zij de likeur vonden, namen zij dezelve in beslag en wierpen tien persoon in de gevangenis. Dien dag werd hij in drie verschillende gevangenissen op gesloten; daarna werd hij voor een russischen officier ge bragt, en nadat hij gedurende eenigen tijd bij dezen was ge bleven, zonder dat hem iets gezegd werd, geleidde men hem in eene uitgestrekte kamer, waarin hij den nacht doorbragt. Er waren in die kamer noch bed noch meubelen en hij kreeg niets te eten. Drie dagen en drie nachten bleef hij in die ka mer opgesloten, en kreeg slechts een weinig water, om zijnen dorst te lesschen. Niemand kwam in deze kamer. In den nacht van den vierden dag bragt een van de officieren der gevangenis hem een groot hard stuk brood, zoo zwart als inkt, een weinig zout en eene flescli koud water. Het brood was zoo hard, dat de arme duivel er, in weerwil van zijnen honger, niet kon doorbijten. In den morgen van den vijfden dag werd bij in eene onder- aardsche cel opgesloten, alwaar men hem van zijne kleederen beroofdehij bleef aldaar gedurende drie dagen en drie nach ten, hebbende geen ander voedsel dan zwart brood. Deze O mishandeling deed welhaast uitwerking op het ligchaamsgc- stel van den gevangene; hij werd ziek. Echter werd hij door den kapitein van het vaartuig bezocht, die hem beloofde, in overeenstemming met den consul, zijnen invloed te zullen gebruiken om zijne vrijheid te bekomen. Hij werd insgelijks door verscheidene Engelschen bezocht, en, dank zij hunne tussclienkomst, kreeg hij een weinig witte brood en wat wijn, welke hem ongetwijfeld hebben gered. Gedurende zeventien en een halve dag werd hij van de eene gevangenis naar de andere overgevoerd en op eene barbaar- sche wijze behandeld. Eindelijk werd hij uit de gevangenis gelaten en in vrijheid gesteld, naauwelijks met eenige klee- dingstukken gedekt, zonder schoenen of frak, met een hoed op het hoofd en geen penny in den zak. Hij wendde zich tot den Engelschen consul, die zijnen overtogt naar IIull betaalde, alwaar hij onlangs is aangekomen. De IIull Parket zegt niet, waarin de misdaad van den armen kok bestaat. Te Constantinopel is eene vrouw die 140 jaar oud was, overleden; zij had vier zonen, waarvan de oudste 109jaar is. Zulke voorbeelden van hoogen ouderdom komen meer malen aldaar voor; onlangs iseene vrouw van 146j aar overleden. Te Opijnen is eene struik aardappelen gerooid, waaraan zich 165 stuks bevonden. In een gasthuis te Pesth is een man overleden, die 113 jaren had geleefd. Niet slechts de Poolsche lieeren, ook de dames des lands bc- moeijen zich met de staatkunde. Zij hebben een fraai kussen geborduurd en dit der koningin van Engeland doen aan bieden, als een bewijs hunner dankbaarheid voor sympa thie van het Engelsche Parlement met betrekking tot de Poolsche nationaliteit. Een koopman in oude kleeren te Luik heeft een uitmuntend middel gevonden om oude broeken te verkoopen. Hij koopt buiten dienst gestelde porte-monnaies op, steekt die in de zakken en biedt alzoo de pantalons ter verkoop aan. Ze worden gepast, men steekt de handen in den zak en bemerkt daar een porte- monnaie, ongetwijfeld van den vroegeren eigenaar der broek. Zonder afdingen wordt er gekocht, om, te huis gekomen, te ontwaren hoezeer men zich bedrogen heeft. Te Coevorden is een schilder, die bezig was een molen te verfraaijen, naar beneden gestort en met. ernstige kneu zingen naar huis gedragen. Te Tilburg zijn eenige voorwerpen van waarde ontvreemd. Een jong menscli van 24 jaren wordt van die misdaad verdacht gehouden. Een krankzinnig militair, van hier naar Utrecht vervoerd wordende, is in zijn waanzin tweemaal in het water ge sprongen. en telkens door den fourier Straatman met

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3