NIEUWERIEPER COURANT. NEGENTIENDE W JAARGANG. ZONDAG 1 SEPTEMBER. l««il M 70. BINNENLAND. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.30. franco per post1.50. Enkele nonnners„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentln worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, op de Laan aan den Helder, tot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedere» regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 5 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST. HELDER en NIEUWEDIEP, 31 Augustus. Als een bewijs, dat de huwelijke staat alhier nog geens zins in minachting is, kan dienen, dat in de afgeloopen week negen paren in ondertrouw zijn opgenomen. De levering van de ijzeren schipdeur voor het nieuwe maritime dok te Willemsoord is voor 26.956 aanbesteed aan de maatschappij de Atlas te Amsterdam. Heden heeft Zr. Ms. instructie-vaartuig Ternate op nieuw onze haven verlaten om nog veertien dagen op de Zuiderzee te kruisen. Zr. Ms. stoomschip Amstel heeft heden eene proef- togt gedaan, welke aanvankelijk heeft voldaan. Naar men verneemt zal het muziekkorps van het Koninklijk Instituut der Marine alhier, onder leiding van den verdienstelijken kapelmeester L. VV. Weckesser, zich den 13 September a. s. naar Alkmaar begeven, ten einde zich te doen hooren bij de feesten, die aldaar zullen plaats hebben ter gelegenheid van het Congres van den Landbouw. Wij verheugen ons, dat dit korps, even als andere derge lijke, in staat zal gesteld worden zich ook buiten hunne standplaats te doen hooren en hopen, dat dit meer het geval moge wezen, hetgeen voor dit korps een spoor slag zal zijn om zich meer en meer te bekwamen. De berigten omtrent den uitslag der aardappelen-teelt luiden niet zeer bevredigend. Uit de omstreken van Schagen wordt gemeld, dat het gewas aldaar voor het grootste deel slecht en zeer klein van stuk is. Het loof schijnt te vroeg gestorven te zijn, voor nog de knol tot rijpheid gekomen was. Aan den duinkant schijnt de bouw eenigzins beter te zijn geslaagd, hoewel de oogst toch in geenen deele bij die van vorige jaren te vergelijken is. De prijs van de aard appelen is allerwege zeer hoog. De adelborst E. Haitsma Muiier is overgeplaatst van Zr. Ms. brik de Ternate, op de Sindoro, komm. kapt. luit. ter zee J. M. I, Brutel de la Rivière, liggende te Wissingen. Op Dingsdag a. s. zal, in eene vereenigde zitting dei- beide kamers, de vergadering der Staten-Generaal door den minister van Binnenlandsche zaken, in naam des konings, gesloten worden. De minister van Oorlog heeft aan het leger kennis gegeven van de benoeming van Z. K. H. prins Alexander tot 2den luitenant en tot grootkruis der orde van den Nederlandschen leeuw. Te Medemblik heeft jl. Maandag de aangekondigde harddraverij in de beste orde plaats gehad. Zestien paar den dongen naar den prijs. Het feest werd met een fraai vuurwerk besloten. Uit eender Noordhollandsche steden wordt het volgende gemeld: Een koopman in artikelen van weelde, die dagelijks met een hondenwagen in het boerenland ging venten, zou des Zondags met zijne vrouw eene naburige kermis bezoeken. Daar het te warm was om te wandelen en het zonde zou zijn een rijtuig te huren, wijl men zelf gerij had, besloot men met den hondenwagen de reis aan te nemen. De vrouw, netjes opgedirkt, met een gouden hoofdstel op, stapte met hare kinderen in het voertuig en manlief, zwart-gerokt en geheel in kennis-tenue, liep als voerman naast de blaffende honden, als deelden zij in de vreugde van baas en vrouw. Zoo ging men dartel de poort uitmaar wat gebeurt erEen paar amb tenaren aan de poort deden halt maken en callangeerden den voerman, omdat hij zijn wagen gebruikte tot vervoer van per sonen, strijdig met de bestaande keurenterwijl hij met de ambte naren aan het disputeren was, zette hij inmiddels zijn wagen op de brug aan de leuning vastdit berokkende hem eene nieuwe bekeuring, want hij mogt de passage op; de brug niet belemmex-en; inmiddels waren vrij wat nieuwsgierigen toege schoten, om het fijne van de zaak te weten en dol van woede, dat men niet eens met zijne vrouw, op zijn eigen hon denwagen, naar de kermis mogt rijden, reed hij, om spoedig uit het oog en het gedrang te zijn, een der stads-singels op maar nog was hij niet aan het eind zijner wederwaardigheden daar loopt hem wederom een ambtenaar achterop en bekeurt hem ten derden male, omdat hij op afgepaalde wandelwegen reed, mede bij de keure strengelijk verboden. Bij een der kantongeregten moet de man ook voor de drie overtredin- o o gen gecondemneerd zijn. Te 's Gravenhage kregen dezer dagen twee zus ters zulk een hevigen twist, dat de eene de andere, die in gezegende omstandigheden verkeerde, een schop gaf, die haar het leven kostte. Uit 's Gravenhage wordt gemeld: Den 29 dezer had een werkman, werkzaam in de fabriek van de WedA. Sterkman Zn., het ongeluk aan het been getroffen te worden door een zwaar stuk ijzer, met het gevolg, dat het heen moest worden geamputeerd. De ongelukkige is een braaf werkman, met vrouw en vijf kinderen. In de Rotterdamsche diergaarde hebben de leeuw en de leeuwin een jong overgewonnen. Onmiddelijk na de bevalling, werd de kraamvrouw met haar kind afgezonderd en waren zij voor niemand te zien, wijl de leeuwin zoo bevreesd is, dat zij het uit angst en liefde zou dooddrukken. De stille weken zijn nu voorbij, en moeder en kind voor het publiek te zien. Treffend is het, optemerken, hoe mal de ex-vorstin des wouds met hare gezonde vrolijke kleine is, en daarmede speelt. De leeuw-kraamheer zal zijne ge malin en zoon spoedig weer gezelschap mogen houden, en ieder is nieuwsgierig of hij er prijs op stelt en er slag van heeft vader te zijn. Den 28 dezer had op de rivier de Mericede bij Dord-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1