BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. recht eon droevig ongeluk plaats, liet oudste dochtertje van den schipper van Broekhoven, van 's Hertogenbosch ruim 1-1 jaar oud, werd, door het breken van den staanden dirk, waaraan de giek bevestigd was, door deze zoodanig op het hoofd getroffen, dat zij onmiddellijk dood bleef. De feesten wisselen zich dezen zomer zoozeer af, en volgen elkaar zoo spoedig op, dat het bijna tijd wordt, dat herfst en winter eenige verademing komen schenken. Thans viert men te Utrecht weer het feest van de Vereeni- ging van het Metalen Kruis. De roemrijke dagen van 1830 en 1831 worden thans, nu dertig jaren daarover zijn heen- gevloden, feestelijk herdacht. Dan heer Burlage, die zich jegens het vaderland en vooral ook ten opzigte dezer Ver- eeniging zoo verdienstelijk heeft gemaakt, werd bij deze ge legenheid een prachtig zilveren vaas met deksel aangeboden. Een gepaste inscriptie versiert dit kostbaar geschenk. Vriendschappelijke bijeenkomsten, feestmaaltijd, muziek der Utrechtsclie schutterij, welsprekende toasten en fraai zomer weder, dit alles droeg niet weinig bij, om het genot van het feest te verhoogen. Te Vreeland is in de afgeloopen week een knaapje, dat zich met visschen bezig hield, in de rivier de Vecht gevallen en jammerlijk verdronken. Op het schuttersfeest te Arnhemdezer dagen gehou den, heeft onder anderen de heer S. Keizer van Texel, twee prijzen behaald. Te Maastricht is gevankelijk binnengebragt eene vrouw uit Beek, verdacht van poging tot vergiftiging door middel van meel, dat met rattenkruid vermengd was. Eene vrouw en een kind, die daarvan hadden gebruikt, werden ongesteld, doch zijn, na eenige dagen ziekte, aan het gevaar ontsnapt. Schaars is het nieuws uit het buitenland, dat zich, bij gebrek aan groote en gewigtige gebeurtenissen, tot geheel ondergeschikte aangelegenheden blijft bepalen. Uit Frank rijk berigt men de teleurstelling, ondervonden wegens het niet houden eener begeerig verwachte redevoering van O O O keizer Napoleon te Bordeaux. De Franschen, die zich zoo zeer met fraaije redevoeringen weten te vreden te stellen, hebben in de jongste dagen daarvan een ruim genot ge smaakt in het lezen der openings-redevoeringen door de voorzitters der 88 departementale raden. Thans wordt weder het gerucht verspreid, dat de fran- sche keizer te Straatsburg een bezoek van den koning van Pruissen ontvangen zal. Het tijdstip wanneer schijnt even wel nog niet vastgesteld te zijn. Het besluit der oostenrijksche regering tot ontbinding van den hongaarsclien landdag wordt, zoowel buiten als binnen 's lands, scherp beoordeeld. In den rijksraad zijn door een paar leden de regten der Hongaren met warmte verdedigd. De rijksraad moest zelfs aan het slot van de rede des hoeren Smolka deze woorden hooren: De ledige banken van het huis zijn een votum van wantrouwen te gen het ministerie." Ongetwijfeld zal deze cordate verde diging van de vrijheden der Hongaren een blijvenden indruk te weeg brengen en weerklinken door het geheele land. De jongste berigten uit Noord-Amerika doen een flaauwe hoop ontstaan op een naderend einde van den strijd al daar. Dat oorlog voeren een zeer dure zaak is, daarvan is men thans in de i Vereenigde Staten volkomen overtuigd. In de Noordelijke Staten toch zijn de dagelijksche uitga ven tot 250,000 gerezen. Op die wijze zal zich spoedig een dreigend gebrek aan geld openbaren. En, terwijl de handel gevoelige slagen heeft en daardoor de nadeeligste gevolgen over het geheele land worden verspreid, zal men de ster des vredes voorzeker met blij gejuich begroeten. Men schrijft uit Bergen in Henegouiven: Het hof van assises alhier heeft dezer dagen in behandeling genomen de zaak van Maria Massart, arbeidster in de kolenmijnen, oud 23 jaren, woonachtig te Montigny sur Sambre, be schuldigd van het vermoorden van haar kind, met voorbe dachten rade. Na het ongelukkig schepsel aan den rand van een verlaten koolput gebragt te hebben, had zij het ontkleed en in den afgrond geworpen. Eerst wierp zij de schuld op haren minnaar, die daarop in verzekerde bewa ring werd gesteld, doch later kwam hare verschrikkelijke misdaad helder aan het licht en bekende zij die. De ge tuigen hebben aandoenlijke bijzonderheden medegedeeld, betreffende de beschuldigde en over de barbaarschheid, waarmede zij haar kind heeft behandeld. Verscheidene malen liet zij tegen haar rampzalig kind bedreigingen hooren, die de toehoorders deden sidderen. De officier van justitie schil derde in roerende bewoordingen de onmenschelijke wreed heid der vrouw, der moeder, die een ganschen dag besteedde om te overleggen, hoe zij haar kind zou dooden, die de diepte van den afgrond ging meten, voor zij haar kind daarin nederwierp, die zich niet bekreunde om het kermen van het wicht, dat zij eenmaal onder het hart had gedra gen! Zij werd tot de doodstraf verwezen. Toen zij hare veroordeeling hoorde uitspreken, hief zij luide kreten aan, maar helaas! niet wegens berouw, maar uit wraak en verzet. De gendarmes bragten haar met geweld uit de gehoorzaal. En toen zij in het rijtuig werd gebragt, om naar de ge vangenis terug te keeren, beleedigde zij nog eene vrouw, die getuigenis tegen haar had afgelegd. O O O O O De belgische bladen deelen dit berigt mede, als een voor beeld van hardnekkige boosheid: gelukkig een zeldzaam O 7 O O voorbeeld bij de teedere kunne! De berlijnsche bladen bevatteden dezer dagen eene groote advertentie van zekeren A. Sclimidt, meester schoen maker, waarin deze den majoor buiten dienst en lid van het heerenhuis, v. Senfft-Pilsach, openlijk opeischt zijne thans 20jarige dochter, die zich zonder zijn verlof en tegen ha ren wil bij hem bevindt, onverwijld terug te geven. Sclimidt beschuldigt ook den generaal-superintendant Bücliel van medepligtigheid in de ontvoering zijner dochter. Dingsdag 1.1., terwijl op de Golzlieimer heide te Keulen groote paradewas, stoof een onderofficier naar den com- manderenden generaal, wierp met de woorden: "Adieu excellentie! thans sterft een braaf onderofficier!" een brief op den grond, riep zijne kameraden vaarwel toe, en schoot de lading van een pistool in zijn mond af. Ofschoon hij nog levend naar het hospitaal werd gebragt, bestaat er toch geene hoop op zijne redding. Een arrest van 8 dagen was de oorzaak van deze wanhopige daad. De inwoners van het stadje JDudelsheim hebben dezer dagen bij de inwijding der nieuwe synagoge een prijselijk voorbeeld van godsdienstige verdraagzaamheid gegeven, doordien de voornaamsten hunner even als de geestelijkheid, die plegtigheid hebben bijgewoond, nadat zij reeds vroeger, bij het bouwen der kerk, door het verstrekken van vele hulpmiddelen, aan de Israëlietische gemeente eenige dui- zende guldens hadden bespaard, die echter vroeger ook tot den bouw eener protestantsche kerk hadden bijgedragen. Men verneemt, dat de beroemde geschiedschrijver John Lothrop Motley benoemd is tot gezant der Vereen. Stat. van N. Amerika bij het hof te Weenen. Voor eenige maanden had te Samarang eene open bare uitbesteding plaats voor het vervoer van 17 molen- steenen naar Banjoe Biroe, 10 uren gaans van Samarang gelegen. Niettegenstaande zich verscheidene mededingers hadden opgedaan, bleek het, dat de minste inschrijver p. m. ƒ50,000, de hoogste zelfs ƒ100,000 vorderde. Het gouver nement dit te hoog vindende, heeft nu het voornemen om dat transport onder leiding van een Artillerie-officier, bij gestaan door de noodige manschappen, koelies en trekbees ten te laten verrigten. Het laat zich echter aanzien, dat er maanden zullen verloopen, alvorens die steenen hunne bestemming zullen bereikt hebben, hetgeen langs een spoor weg in een of twee uren kon geschieden. Inkwartiering te ontvangen, ten gevolge van achter stallige belasting, is hier te lande in het geheel geen aan gename zaak. In Hongarije daarentegen denkt men in deze dagen daarover geheel anders. Een inwoner vanPesth heeft eenige militairen te logeren gekregen en ze met veel welwillend heid ontvangen. De kosten, die hij gemaakt heeft om hen goed te onthalen, bedragen 10 maal meer dan de verschul digde belasting. Graaf Szechenyi heeft 75 lanciers ten zijnen laste gekregen, die hij met hunne paarden eene uitmuntende behandeling doet ondergaan. -Een boek drukkersknecht te Parijs heeft 100,000 francs uit eene loterij getrokken. Ilij vindt nu meer genoegen in het geld tellen, dan in het letterzetten en heeft dus zijne be trekking vaarwel gezegd. Prins Albert van Engeland heeft met vrouw en kroost zijnen 42sten verjaardag ge vierd. De onderkoning van Egypte heeft in een diep gevoeld gebrek aan geld voorzien, door een leening van 60 mil- lioen francs te sluiten. De hofdames van de keizerin van Frankrijk hebben, onder de leiding van een hunner vrienden, een fraaije roman geschreven. In den laatsten tijd is veel gezegd en gedaan om eene overbevolking tegen te gaan. Nergens evenwel weet men zulke afdoende maatregelen te nemen als in China, waar in één veldslag 20,000 opstandelingen zijn gedood! In Amsterdam wor den geregeld iederen avond openbare voorlezingen der courant-artikelen gehouden, gevolgd door een gemeenzaam onderhoud. Wat zal men daar knap worden in de poli tiek De laatste berigten uit de zuid- en ooster-afdeeling van Borneo gewagen nog steeds van voortduring der vijan delijkheden. De fransche minister van Oorlog is voor-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2