HUITEN LAND. tot lid van de commissie voor de staats-spoorwcgen aan vaard heeft, zonder bezwaar van 's Rijks schatkist. Te 's Hertogenbosch had dezer dagen eene hevige vechtpartij tusschen drie burgers plaats. Een hunner werd met een schoenmakersmes zoodanig gewond, dat hij in het gasthuis moest opgenomen worden. Een detachement artillerie was jl. Maandag te Vlis- singen bezig om eenig geschut uit het arsenaal scheep te brengen, toen de ijzeren ringbout boven aan den kaap stander uit elkander sloeg. Een korporaal werd den arm verbrijzeld, een kanonnier werd zwaar, en verscheidene andere ligt gewond. Aan een kaperschip van de Zuidelijke Staten van Noord-Amerika, genaamd de Sumter, is door den gouverneur van Curacao een verblijf aldaar toegestaan. Het berigt daarvan heeft bij de regering te Washington een hoogst onaangenamen indruk teweeg gebragt. Zij zal zich regt- streeks tot onze regering wenden met een formeel beklaff. O O O Het ministerie heeft echter reeds door den nederlandschen gezant zijn leedwezèn over het gebeurde doen betuigen en eene loyale voldoening toegezegd voor het geval, dat het berigt der dagbladen niets anders dan waarheid bevat. Rust en vrede zijn woorden, die in deze dagen in Italië onbekend zijn. De woelingen in het Zuiden, de staatkunde in het Noorden en de romeinsche qiuestie in het midden des lands, doen wel naar rust en vree verlangen, maar ook levendig beseften, dat die gewenschte toestand nog 7 O O geenszins aangebroken is. Frans de tweede houdt steeds in Napels de onlusten in volle beweging, die door generaal Cialdini met de noodige strengheid worden bedwongen. De clericale bladen hangen van de vervolging, die de aan hangers der Bourbonsche dvnastie moeten ondergaan, de O O droevigste tafereelen op. De berigten uit Turijn verzekeren daarentegen, dat de onlusten met gematigdheid bedwongen worden en niets ten O O nadeele van de eenheid van Italië zullen te weeg brengen. Veilig zal men nu mogen aannemen, dat de waarheid in het midden ligt. De minister van Binnenlandsche Zaken van Italië is afgetreden. Wat daarvan de reden zij, is nog een onopgelost raadsel. Ongetwijfeld zijn er wel staatkundige redenen geweest, die in dezen bewogen tijd tot die aftre ding hebben geleid. Dat de romeinsche quaestie wel hare oplossing nadert, dit wordt door verschillende omstandig heden genoegzaam aangeduid. Ook wordt thans gemeld, dat de heer Ricasoli, minister van Binnenl. Zaken, tijde lijk ook met de portefeuille van Buitenl. Zaken belast is, tot na de regeling van het romeinsche vraagstuk. Do presidenten der departementale raden in Frankrijk hebben onlangs allen eene redevoering gehouden bij den aanvang der zittingen. In die redevoeringen zien de en- gelsche bladen, en zeker niet ten onregte, de gedachten, denkbeelden en voornemens der fransche regering door schemeren. De redevoeringen worden nu ernstig nagelezen en beoordeeld. Het is al weer een nieuw bewijs, dat hij, die veel zegt, ook veel te verantwoorden heeft. Berigten uit Duitschland bepalen zich hoofdzakelijk tot de mededeeling van de pogingen tot oprigting eener Duit- sche vloot. In alle oorden van Duitschland wendt men daartoe pogingen aan, ja zelfs de dames blijven niet achter, om ijverig mede te werken. Tusschen de Turken en Montenegrijnen is een oorlog uitgebroken. Bij een eerste treffen der elkaar beoorlogende legers hebben de Montenegrijnen het hazenpad gekozen. Uit België wordt in een der bladen het volgende gemeld: De hoofden van fabrieken kunnen niet te omzigtig zijn in de keuze hunner werklieden, aan wien zij de behan deling der stoomwerktuigen toevertrouwen. Een ontzet- o tende ramp zoude er bijna hebben plaats gegrepen in een fabriek, alleen door schandelijk verzuim van een bediende. Deze had voor eenige oogenblikkcn zijn post verlaten, om in een naburige herberg een borreltje te gaan drinken. Terwijl hij daar was, kwam er iemand bij toeval nabij den stoomketel en men stelle zich zijn schrik voor! de ketel stond gloeijend. Nog een enkel oogenblik en ketel en fabriek waren uit elkander geslagen en wie weet hoeveel menschenlevens door dat onheil vernietigd, hoeveel gezinnen daardoor in rouw en droefheid zouden gedom peld zijn! Waarschijnlijk niet wenschende in zijne uit spanning gestoord te worden, had de geleider, naar men verzekert, de roekeloosheid zoover gedreven van de nood- fluit vast te leggen, waardoor hij zijn verzuim om er zelf bij te blijven door een nog erger euveldaad vermeerderde. Door doelmatige middelen is men er gelukkig in geslaagd de dreigende ramp te vermijden. Geen wonder, dat men- schenvrienden aan den sterken drank den oorlog verklaren! Begeerte naar dat geestrijk vocht deed den werkman zijn taak verzuimen en het leven zijns meesters, diens eigen dommen en het leven van zijne makkers op het spel zetten. Men schrijft uit Lichtervelde (België): Er is alhier een haan gestorven, die liet zeldzame gewigt had van 360 ponden. Zijne doodkist was 3.f voet breed en naar evenredigheid hoog; hare lengte overtrof niet veel de gewone. De kist kon niet door de deur, waardoor men verpligt was den overledene buiten te kisten, en 0 personen droegen het lijk naar buiten, dat niet dan na groote moeite het huis uit kwam. De Memorial de Lille deelt het volgende staaltje van smokkelarij medeDezer dagen lieten twee j ongens een zeer grooten v lieger op. Zij passeerden de Fransch-Belgi- sehe grenzen, zonder dat iemand hierop acht sloeg. Ver scheidene malen werd de vlieger, hetzij op Belgisch, hetzij op Franscli grondgebied, ingehaald en dan weder opgelaten, totdat eindelijk de aandacht van een franschen douane-agent werd opgewekt. Deze liet hein inhalen en het bleek toen dat dé staart van sigaren was gemaakt en ei' in plaats van een kwast een pakje tabak aan gehecht was. Op Belgisch grondgebied werd telkens een sigaren-staart aan den vlieger gehecht, terwijl die op Fransch grondgebied door een rieten werd verwisseld en zoo omgekeerd. Nog verkeerende onder den indruk van het verschrik kelijk ongeluk op den spoorweg van Brighton, verneemt men dat den 2 Sept. 11 eene soortgelijke ramp heeft plaats gehad op den Hampstead Junction Ilailway. Er waren namelijk pleizier- treinen georganiseerd van Londen naar Kew, en de toeloop was zoo groot, dat zich ruim 10,000 passagiers hadden aange meld. De directie besloot daarop, die ontzettende massa in 6 treinen te verdeelen. Een dier treinen, des avonds ten 7 ure van Keio naar Londen, met een spoed van circa 60 mijlen per uur, terugkeerende, kwam aan eene boogbrug (viaduct), alwaar arbeiders bezig waren een goederentrein te verplaatsen, op het oogenblik, dat de pleiziertrein aankwam. De arbeiders hadden den tijd niet, de waggons van de rails af te brengen, terwijl de pleiziertrein onmogelijk kon stoppen. Met een ver vaarlijken schok werden de locomotief en 4 a 5 rijtuigen, waar onder van de eerste klasse, in de diepte geslingerd. De bijzon derheden zijn nog niet in haren geheelen omvang bekend, doch zooveel is zeker, dat er 11 personen gedood en meer dan 100 ten deele ernstig gekwetst zijn. Ongeveer 20 minuten na het ongeluk, kwam een sterk corps politie-agenten van Kentish en Camdentoivn op de plaats des onlieils. Ten 8 ure was het geheel donker en er was geen gaslicht bij de hand. Licht was hier eene eerste behoefte, en het overschot van de nedergeval- len en gebroken waggons werden nu in brand gestoken. Men be hoefde het niet klein te hakken, want het was tot duizende stukken verbrijzeld. Toen nu de stukken ontvlamd waren, vertoonde zich een nog veel ontzettender schouwspel, dan men tot nog toe had aanschouwd. De vlammen vertoonden nu de gewonde mannen, vrouwen en kinderen, die overal verspreid lagen, omringd van kleine groepen, die hun al de mogelijke hulp van het oogenblik verschaften. Daar was de locomotief, op hare zijde haar heeten stoom uitblazende, waggons waren in eene hangende positie en het meest droevig schouwspel was het hoofd van een man en de voeten en armen van een ander, die zigtbaar waren onder den eersten waggon, die van den dijk was gerold. De politie en de andere menschen haastten zich oogenblikkelijk dengenen, die in den waggon waren gebleven, daaruit te halen; doch het is overbodig er bij te voegen, dat alleen levenlooze ligchamen daaruit genomen werden. Het is onbegrijpelijk, dat inen last heeft kunnen geven, een goede rentrein te verplaatsen, op een oogenblik, dat er pleiziertrei- nen konden aankomen, en dat aan deze geen sein werd gegeven van de aanwezigheid van een goederentrein daar ter plaatse. Het is te hopen, dat een gestreng onderzoek ten deze zal wor den ingesteld. Een der gewonden is reeds overleden. Nog eenige anderen verkeeren in wanhopigen toestand. Onder de gewonden bevin den zich een bruidegom en bruid, wier huwelijk den volgenden dag zou worden voltrokken. De toestand der bruid is hopeloos, terwijl de bruidegom in een vreeselijken staat van delirium verkeert, ten gevolge der ondragelijke wondpijn. Als eene bij zonderheid wordt gemeld, dat een zuigeling van 7 maanden, die zich in de armen zijner moeder bevond, niet het minste letsel bekwam, terwijl de moeder ernstig gewond en twee mannen naast haar gedood werden. Als eene bittere ironie van het noodlot mag men het be schouwen, dat de moesten der reizigers, die zich op den ver ongelukten trein bevonden, bloedverwanten en vrienden van spoorweg-beambten waren en dat de togt geschiedde ten be hoeve van de zoodanigen, die door spoorwegrampen ongeluk kig waren geworden. Als een voorbeeld van tegenwoordigheid van geest j en onverschrokkenheid wordt uit Jastrebinsk, gouvernement Petersburg het volgende medegedeeld:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2