BUITENLAND. niet 1 November in dienst gesteld en muil' men zegt zal eerlang ook een stoomschip naar de Zuid-Amerilcaansche wateren gezonden worden, ter vertooning van onze vlag en tot oefening van matrozen en adelborsten. Door Z. NI. zijn bevorderd met ingang van 1 Oct. a. s. tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee O- A. Uhlenbeck; tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee lste ld. H. A. Modder man en tot luit. tet zee lste ld., de luit. ter zee 2de kl. C. A. A. Ainand; en benoemd bij het corps ingen. van denwaterst., tot- ingen. 2de kl. den adsp.ingen.A.J.Brevet. NV oensdag 11. is achter Noordwijkerhout gestrand, een driemastschip, welks naam, enz. nog onbekend is, zonder be manning, zonder masten en zonder booten. De bemanning van welke nog niets bekend is, schijnt hetzelve verlaten te hebben, nademaal de levensbehoeften, op weinig na, zijn medegenomen. Zr. Nis. fregat de Ruiter, op 's li ij les werf te Helle- voetsluis tot een stoomfregat verbouwd, zal te Vlissingen verder voor 's Rijks dienst worden gereed gemaakt. Gedurende het jaar 1860 hebben in de provincie Overijssel 27 branden plaats gehad; in de provincie Limburg heeft men gedurende datzelfde jaar 47 branden gehad. Ook uit Breda wordt thans gemeld, dat de prijzen der aardappelen eene groote daling zullen ondergaan. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat de zeildag van het stoomschip Sindoro, naar Oost-Indië bestemd, is bepaald op den 1 October a. s. Aan de dokhaven van Vissingen hebben zich verzak kingen, vermoedelijk ten gevolge van ontgronding, voorge daan, waartegen de vereisclite maatregelen zijn verordend. De benoemde gouverneur-generaal van Neêrl.-Indië is op zijne reis, ter aanvaarding zijner liooge betrekking, te Gibraltar aangekomen. NIen leest in de Utrechtsche Courant: lil liet nummer van 10 Aug\ dezer courant is uit het Nieiiwediep vermeld, dat de wier-visscherij langs de kusten der Zuiderzee, door het bestuur der domeinen is verpacht voor eene som van 4000 per jaar, terwijl die vkselierij vroeger zoude gegund zijn voor 260, en dat de vraag in liet buitenland naar dat artikel tot die hooge pacht som aanleiding zou hebben gegeven. Dit is in vele opzigten onjuist. Er is niet verpacht de wier-visscherij langs de kusten, maar de maajerij van het op de zeeplaten groeijend wier of zeegras. Het wier of zeegras wordt namelijk op tweederlei wijze in den handel gebragt, het wordt gevischt en gemaaid. Het wier, dat in groote hoeveelheden groeit op verscheidene platen of waarden in de Zuiderzee, voornamelijk in de nabijheid van de eilanden Wieringen, Texel en Terschelling, breekt af, als het overrijp is geworden, alsook bij stormachtig weder, als dit nog niet het geval is; het spoelt dan naar de kusten en wordt daar opgevischt. Deze wier-visscherij wordt daarom, even als andere visscherijen in zee, niet vatbaar geacht voor een eigentlijk gezegde verpachting, alhoewel men aan den staat, als eigenaar van de stranden (art. 577 Burg. Wetb.) bezwaarlijk een zeker regt op de goederen, die daarop aanspoelen, zoude kunnen betwisten, gelijk hem trouwens artt. 550558 Wetb. v. Kooph. ten aanzien van zeevonden reeds toekennen. Maar het is door maaijing, dat het meeste en beste wier in den handel wordt gebragt. Zoolang het zeegras niet is gescheiden van den grond, waar het groeit, behoort het ingevolge artt. 556, 626 en 643 Burgert. Wetb. aan den eigenaar van dien grond, en blij kens art. 576 dus aan den Staat. De Staat, dus uitsluitend het regt hebbende op het op gemelde waarden groeijende zeegras, kan dat regt voor langer of korter tijd overdragen aan anderen, en hierin bestaat nu het regt der wiermaaijerij, dat op den 7 Aug. te Ilelder in het openbaar bij inschrijving is verpacht. Groot verschil bestaat er voorts tusschen het gemaaide engevisclde wier. Het laatste heeft veel minder waarde dan het eerste, daar het bijna altijd veerkracht, droogte en helderheid van kleur, de drie onmisbare vereischten voor goed zeegras, mist; het wordt dan ook alleen binnenslands gebruikt, om in te pakken en in den laatsten tijd ook voor de vervaardiging van proppen voor kanonnen bij de marine en artillerie. Het gemaaide wier, aan welks bereiding veel moeite en zorg moeten worden besteed, heeft daarentegen eene be trekkelijk groote waarde, daar het, behoorlijk bereid, geschikt is tot opvulling van bedden, meubelen, vloerkleeden, enz. Het grootste gedeelte van het op onze platen gemaaid wordende zeegras, dat om zijne uitmuntende kwaliteit zeer in het buitenland gezocht is, wordt uitgevoerd naar België en Frankrijk. Deze uitvoer heeft echter reeds sinds vele jaren plaats gehad; zij kan daarom geen oorzaak zijn van de zooveel vermeerderde opbrengst der wierwaarden (vroeger was de jaarlijksche pachtsom ƒ175, thans 4000). Integendeel is inen in de laatste jaren op de kusten, langs het kanaal van Frank rijk, anders de voornaamste débouché van het Hollandsche zeegras, ook begonnen met het maaijen en bereiden van wier. De aanvrage van dat artikel in het, buitenland is dan ook eerder af- dan toege nomen, maar de eenige oorzaak van de meerdere opbrengst bestaat in de omstandigheid, dat het bestuur der domeinen een einde heeft gemaakt, aan een stelsel van monopolie, dat zeer ten nadeele van dezen tak van nijverheid, gedurende een reeks van jaren, ten aanzien van de wiermaaijerij heeft bestaan, en thans de zaak voor de vrije mededinging heeft opengesteld. De gunstige uitslag moet dus uitsluitend worden toegeschreven aan de toepassing van een hoofdbeginsel der staathuishoudkunde op deze aangelegenheid, en daarom heeft het algemeen er belang bij, dat het dit feit in zijn waarheid leere kennen. Dagblaclenstrijd wekt gewoonlijk al zeer weinig belang op. Dat moge elders zoo zijn, in Frankrijk echter heeft zulk een strijd vaak groote bedoelingen. Niet zelden zijn groote gebeurtenissen er opgevolgd, terwijl de wereld vooraf werd voorbereid om niet al te zeer te worden verrast. De annexie van het eiland Sardinië bij Frankrijk, als eene belooning voor betoonde of nog te betoonen hulp aan bet nieuwe koningrijk Italië, wordt thans door eenige half- olliciëele bladen weder ernstig gesproken Het eene gelooft aan liet bestaan van zulk een plan, liet andere ontkent dit. Ongetwijfeld heeft de fransclie regering met deze schermutseling gewigtige bedoelingen, die eerst door den tijd zullen worden ontraadseld. Een nieuw voorstel tot oplossing der romeinsche quaestie, wekt in hooge mate ieders verwondering. Men beweert, dat er plan zou bestaan den paus ook tot lioofd der Grieksche kerk te verheffen, tegen den afstand van zijne wereldlijke magt. Voor het minst mag dit plan wel zeer ongerijmd worden genoemd. De pans is inmiddels ernstig ziek. Men vreest voor zijnen dood. Te Warschau heeft men 's keizers verjaardag gevierd. NIen had bevel ontvangen om te illumineren op straffe van vijf roebels. Niemand voldeed aan het bevel en bij die enkelen, die liet nog deden, werden de glazen ingeworpen. In de kerken moest een Te Deum worden gezongen, maar in plaats daarvan hief het verzamelde volk het nationale lied aan, dat wij om den belangrijken inhoud hier laten volgen: Heer God, die Polen gedurende zoovele eeuwen met luister, magt en roem bekleed hebt, Gij, die liet met uw vaderlijk schild dektet; die zoolang de plagen hebt afge wend, waaronder liet eindelijk bezweek; Heer, voor uwe altaren neergebogen, smeeken wij U, hergeef ons ons va derland, schenk ons onze vrijheid weder! Heer God, Gij, die later, met onzen ondergang bewogen, de kampvechters voor de heiligste zaak beschermde; Gij, die hun de gelieele wereld tot getuigen van hun moed hebt. gegeven en bun roem zelfs te midden hunner tegenspoeden hebt verhoogd Heer, voor Uwe altaren neergebogen, smeeken wij U, hergeef ons ons vaderland, schenk ons de vrijheid Aveder! Heer God, Gij, wiens regtvaardige en wreekende arm met een oogwenk de scepters en zwaarden van de heeren der wereld verbreekt, de plannen en werken der boozen te niet doet; verlevendig de hoop in onze Poolscbe harten; hergeef ons het vaderland, schenk ons de vrijheid weder! Heilige God, van wien een enkel woord volstaat, om ons in een óogenblik te. doen herleven, verwaardig U het Poolsclie volk aan de handen der dwingelanden te ont rukken, en de geestdrift onzer jongelingschap te zegenen; hergeef ons het vaderland, schenk ons de vrijheid weder! Heilige God, in naam der bloedige wonden van Christus, open het ecu wig licht, voor onze broeders, die voor bet verdrukte volk gestorven zijnneem bet offer onzer tranen en onzer lijkzangen aanhergeef ons liet vaderland, schenk ons de vrijheid weder! Heilige God, gecne eeuw is nog verloopen, sedert de vrijheid van den Poolschen grond ver dween, en om die te herwinnen, heeft ons bloed met stroomen gevloeid; maar, kost bet zoo veel, liet aardsclie vaderland te verliezen, achboe moeten diegenen dan sidderen, die liet eeuwige vaderland derven zullen! Voor Uwe altaren nedergebogen, smeeken wij U, Heer God, hergeef ons bet vaderland, schenk ons de vrijheid weder!" In de vorige week hebben te Londen plaats gehad 1110 sterfgevallen en 1795 geboorten. De Great Eastern, die den lOden dezer van Liverpool naar New-York was vertrokken, is dezer dagen in zeer geiiavenden toestand te Queenstown teruggekeerd. Op om streeks 280 mijlen ten westen van Cape Clear beliep zij Donderdag 11. een lievigen storm, waardoor liare beide rade ren totaal werden weggerukt. Het onderste gedeelte van liet roer (een ijzeren bout van tien duim middellijns) werd mede afgerukt, zoodat het te eenenmale onmogelijk was, liet schip te sturen. Het lag daar als een reusachtige klomp naar alle kanten door de golven geslingerd, van Donderdag avond tot Zondag namiddag, gedurende welken tijd het bolwerk bijna geheel onder water was. Het ameublement der kajuiten en zalen werd geheel verbrijzeld, terwijl liet grootste gedeelte van de passagiersgoederen vernield werden. Eene veestalling, waarin zich twee koeijen bevonden, werd verpletterd en viel de dames-kajuit binnen, tengevolge waar van de twee beesten werden gedood. De passagiers en de equipage verwachtten elk oogenblik dat liet schip zou zin ken en bragten mitsdien een groot gedeelte van bun tijd in gebeden door. Aan 20 of 30 passagiers, waaronder ver scheidene dames, werden beenen, ribben, enz. gebroken, ter wijl velen verwondingen en kneuzingen hebben bekomen. Eindelijk gelukte liet, eene soort van hulproer in gereedheid

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2