NIEUWEDIEPER COURANT M 79. NEGENTIENDE CfiD a JAARGANG. BINNENLAND. DONDERDAG 5 O C TOB ER. iao« EN HELDERSCHE viU'9" het S0?(} Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal franco per post Enkele nommers Men abonneert directeuren. zich bij alle Boekhandelaars en Bost' Adyertkntién worden aangenomen tot Zaturdag ex Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOI, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij heslaan, Brieven en Stukken franco aan don Uitgever. Den 6 deaser vertrekt TRIEST. de O. I. Iwindmail via HELDEll en NIEUWEDIEP, 2 October. Jl. Maandag avond heeft in liet gebouw der Werkinrigting alhier het examen plaats gehad van nieuwe leerlingen voor de Industrieschool, 0111 de lessen dier school in den vol genden winter hij te wonen. 21 Jongelieden hadden zich daartoe aangemeld; 4 daarvan voldeden niet aan de ver- eischten, terwijl 1 als nog niet den ouderdom bereikt heb bende, werd afgewezen. De overige 16 werden toegelaten. In den nacht tnsschen Maandag en Dingsdag jl. lieeft op een vaartuig in de Binnenhaven alhier brand plaats gehad. Zon der de hulp der spuiten werd evenwel verder gevaar voorkomen. De drijvende batterij Nept/mus, die gedurende cenige dagen nabij den Hor-s lieeft gelegen, is gisteren weder in de haven gesleept Zij heeft uitmuntend voldaan; zoowel in het gebruik als zeilschip, als in het uitvoeren van schietoefeningen. Ter vervulling der vacature hij de Doopsgezinde ge meente alhier, zijn de mans-lidmaten dier gemeente opgeroe pen tot het doen eener keuze, uit de proponenten, die zich achtereenvolgens hebben doen hooren. Nadat er een drietal was zamengesteld, bestaande uit de lieerenChiperus, Dijserinck en de Vries, is in eene zamenkomst, jl. Zondag gehouden, met meerderheid van stemmen benoemd de heer Dijserinck, proponent hij de Doopsgezinden, thans wonende te Haarlem. Er waren 26 leden der gemeente opgekomen om aan de stemming deel te nemen; hij de eerste stemming verkreeg de lieer Dijserink. 12, Cuperus 11 en de Vries 2 stemmen, terwijl 1 van onwaarde werd verklaard. Bij de herstemming werden op den heer Dijserink 14 en op den heer Cuperus 12 stemmen uitgebragt. De miliciens der ligting van 1860 alhier in garnizoen, zijn met groot verlof tot hunne haardsteden wedergekeerd; die van de Artillerie jl. Maandag avond, en die van de Infanterie gisteren morgen. Van de laatsten is echter een gedeelte tot aanvulling der ontbrekende vrijwilligers in werkelijke dienst gebleven. Het Engelsche pleizier-vaartuig, dat deze haven heeft be zocht, is Maandag namiddag van hiernaar Antwerpen vertrokken. Heden morgen is van liier naar Hcllevoetsluis ver trokken Zr. Ms. stoomschip Cycloop, met een detachement schepelingen, groot 58 onderofficieren en matrozen, provisio neel bestemd voor het wachtschip aldaar, om nader op verschillende bodems geplaatst te worden. De kapt.-luit. ter zee F. R. Toewater is, naar wij vernemen, benoemd tot chef voor het personeel der Marine in Nederlandsch-Indië. - De engelsche regering heeft aan kapt. Schroot, van de nederlandsche schooner Sircna, van Rotterdam, een ver rekijker aangeboden, als blijk van erkentenis voor de redding van cenige engelsche schipbreukelingen; terwijl eene gelijke aanbieding lieeft plaats gehad aan den kapt. van Ommeren, van de brik Minerva, mede van Rotterdam, voor eene gelijke daad van menschlievendheid. Zr. Ms. stoomschip Sindoro, comm. luit. ter zee 1ste kl. J. M. de Jongh, is den 1 dezer van Vlissingen naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Tndië. Volgens een hij het depart. van Marine ontvangen brief van den kapt.-luit. ter zee J. P. Gr. Muller, comm. van Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, heeft die bodem den llden Ang. jl de Si'monsbaai Kaap de Goede Hoop) ver laten, om zijne reis naar Batavia voort te zetten. Alles was wel aan boord. Bij liet corps Mariniers bestaat in liet volgende jaar gelegenheid voor de plaatsing van 3 jongelingen, tnsschen 15 en 18jarigen ouderdom, om als kadet te worden toegelaten. Het station-eominandement der Marine in de Soeloe zee is overgegaan van den kapt.-luit. ter zee H. C. Klis, comm. van Zr. M. stoomschip het Loo, op den luit. t. zee 1ste kl. Jlir. II. de Koek, comm. van Zr. M.stooms.7?efr/u De engelsche schoener, op de Miehors of Eijerland- sclie gronden gestrand, is afgebragt. en ligt voor de Roggesloot (Eijerland). Dezelve was aangenomen door de schulpvisschers van Cocksdorp, voor de som van ƒ1000. Dc lading, uit leijen-pannen bestaande, is over boord geworpen om het schip te doen vlotten. •-Naar wij vernemen, bestaat hij het corps officieren der marine te Amsterdam liet: plan, om aan den hoog leeraar van Heijnsbergen hij zijn Tösten verjaardag een blijk van hoogachting, te geven, voor de belangrijke dien sten, door hem, wat het onderwijs betreft, aan de Marine bewezen. Tc dien einde wenselit men hem een album aan te bieden, waarin de photographisehe portretten der deel nemers geplaatst zullen zijn. Woensdag 11. is te Dordrecht gevankelijk binnenge bracht de persoon van J. Verschoor, oud 18 jaar, komende van Zuid-Beijerland, alwaar hij door ijver van den te Xu- mansdorp gestationeerde rijksveldwachter ter zake van moed willige brandstichting was aangehouden. Uit wraak te£en zijn meester A. van der Linde, niet wicn hij ongenoegen heeft gehad, was de aangehoudene tot die daad overgegaan. Daartoe had hij zich, van eene brandende pijp en zwavel stokken voorzien, in de schuur zijns meesters hegeven, en de meest brandbare stoffen doen ontvlammen. Bij zijne eerste ondervraging had hij alle schuld ontkend, later tot bekentenis gebragt, beweerde hij door een ander tot de daad te zijn aangezet, doch ook de onwaarheid daarvan aangetoond zijnde, heeft hij de waarheid beleden. Uit liet. een en ander blijkt, dat de beschuldigde in liet bezit is zijner verstandelijke vermogens.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1