BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. Aan het K. C. Seminarie te Warmond is benoemd j tot professor in de Kerkelijke Geschiedenis, de wel-eerw. j heer J. W. L. Smit; terwijl de wel-eerw. heer P. W. van Oorte, genoemden professor te Hageveld zal opvolgen. Voor het geregtshof van Noordbraband is voor eenige dagen behandeld de zaak van den veldwachter der gemeente Cu ijk, beschuldigd van moedwilligen manslag. Onder de 22 getuigen die in deze zaak werden gehoord, bevond zich ook de dochter van den beschuldigde, die, ten gevolge van een gomeenzamen omgang met haren minnaar, den versla- gene, zich in gezegende omstandigheden bevond.Er werd door het openbaar Ministerie eene tuchthuisstraf van 15 jaren gerequireerd. De benoemde gouverneur-generaal van Neêrl. Indië, Mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, is met het mail-stoomscliip van Southampton den 17den der vorige maand te Alexandrië aangekomen. Met de aan zijn hoo- gen rang verbonden eerbewijzen, is Z. Exc. aldaar ontvangen en werd hem uitgeleide gedaan. Kurclied-pacha, gouverneur der stad, onderhield zich met hem op de minzaamste wijze. Door een salut van 19 schoten werd Z. Exc. begroet. In een gala-wagen des onderkonings reisde Z. Exc. naar Cairo om van daar den volgenden dag zich te Suez in te schepen en de reis naar Java te vervolgen. Men schrijft uit Pasocroean in Oost-Indië, 31 Julij: Als eene zeldzaamheid kunnen wij mededeelen, dat eer gisteren in het inlandsch zieken-gesticht alhier ter verple ging is opgenomen eene Javaansche vrouw, met name Bok Saidjo, uit de dessa GetaJi, district Kebon Tjandie, in deze residentie, welke vrouw twee buitengewoon blanke kin deren heeft. Zij verklaart, er meer van dezelfde kleur gehad te hebben, die echter overleden zijn. Zij weet hier voor geene oorzaak op te geven, dan dat dit eene speling der natuur is, hebbende nimmer eenige gemeenschap met Europeanen gehad, hetgeen bevestigd wordt, doordien deze geheel Europesche kleur niet eigen is aan kinderen van gemengd ras. Te Kao, op Halmaheira (Oost-Indië), werd onlangs een Alfoersch meisje van 9 of 10 jaar oud door hare ouders levend begraven, omdat zij aangemerkt werd als de eerste pokzieke te zijn geweest. Niettegenstaande hare srnee- kingen en beloften, om naar eene andere plaats te gaan en van niemand hulp te zullen vragen, werd het arme kind gebonden en in den grafkuil geworpen. Dit schijnt meer voor te komen bij Javaansche ouders, daar zij voor deze soort van kinderen den eigeuaardigen naam van Jioelie hebben. De staat van zaken in het buitenland heeft in de jongste dagen zeer weinig verandering ondergaan. De romeinsche O O O qusestie is nog onopgelost: de zamenkomsten van Napoleon met Willem III en van de oostenrijksche keizer met Pruis- sen's koning zijn nog slechts profetiën, het aanstaand be zoek van den koning van Denemarken aan het fransche hof, verscheidene malen reeds verzekerd, wordt nu uit Kopenhagen bepaaldelijk ontleend. Inmiddels komt de annexie van het eiland Sardinië weder ter sprakehet ligt zoo gunstig voor Frankrijk en zoo nabij Corsica, dat reeds in de vorige eeuw aan dat land ten deel viel, zoodat velen zich verzekerd houden, dat Napoleon een begeerig oog op dat eiland heeft geslagen. Thans mengt de bevolking zelve hare stem in de discussie over dit vraagstuk. Het heeft Garibaldi dank gezegd voor zijne verzekering, dat hij geneigd zou zijn in tijd van nood Sardinië bij te staan om zich tegen die annexie te verzetten. Niet onbelangrijk is het berigt uit Hannover, dat de regering aldaar besloten heeft maatregelen te nemen tot eene goede kustverdediging. Zij heeft besloten tot het bouwen van 20 kanonneerbooten en eene uitnoodiging ge zonden naar de Hanzesteden om in dit opzigt gemeen schappelijk te handelen en gezamenlijk daarvoor een toelage uit de kas van den Duitschen Bond aan te vragen. Wat is nu de reden dezer wapening? Yreest men in Ilannover een oorlog? 't Is mogelijk, maar vrij algemeen houdt men het er voor, dat Ilannover het tot stand komen eener Duit- sche vloot daardoor verhinderen wil, omdat Pruissen zich het opperbeheer over die vloot aan zich wil houden. Naij ver en vrees voor te grooten invloed der pruissische re gering mag men veilig voor de oorzaken houden van die onverwachte wapening. Een werkman te Villers-les-Pot.s Frankrijkat des avonds eene pruim, zonder op te merken, dat er eene wesp in zat; bij het inslikken prikte het insect hem in het verhemelte, waardoor dadelijk een gezwel ontstond. Er werd onmiddellijk om een geneesheer gezonden, doch deze kwam te laat, daar de ongelukkige reeds was gestikt. Te Parijs is dezer dagen een nieuwe komeet waar genomen, die drie staarten heeft. Van des avonds half elf' tot 's morgens vier ure was zij in het sterrebeeld Orion zigtbaar. Door een der engelsclie dagbladen wordt den reizigers, die het buitenland bezoeken, den welgemeenden raad ge geven wat meer zorg aan het toilet te besteden. Vooral is deze raadgeving gerigt aan de engelsche dames, die door hunne excentrieke kleeding vaak aan Franschen en Duit- schers ten spot verstrekken. Naar men uit Eismar schrijft, heeft het dragen eener crinoline weder een mensehenleven gekost. Een meisje, door haar vader en haar verloofde vergezeld, bezigtigde eene in de nabijheid gelegen stoommachine, waarmede water werd uitgemaald, toen hare crinoline met de machine in aanraking kwam, met het noodlottig gevolg, dat het meisje hevige wonden bekwam, waaraan zij weldra bezweek. Een verschrikkelijk voorval heeft te Erydtkuhnen, nabij de russische grenzen in Pruissen gelegen, plaats ge had. Twee bejaarde menschen, man en vrouw, waren be schonken en gingen in dien jammerlijken toestand over de rails van den spoorweg wandelen. Daar nadert de trein, die uit Rusland komt, en wie huivert niet! hunne ligchamen werden letterlijk verpletterd. Tot zulke ver schrikkelijke voorvallen kan misbruik van sterken drank zoo ligtelijk leiden 0P E rnomanga, hetzelfde Zuidzee-Eiland, waar in 1839 de zendeling John Williams vermoord werd, zijn nu ook door de inlanders de zendeling Gordin en diens huisvrouw omgebragt. Ten gevolge van het heerschen der mazelen op Ernomanga, hadden de inwoners besloten al de blanken om het leven te brengen, omdat zij hen als de oorzaak dei- ziekte, die vele slagtoffers maakte, aanmerkten. De heer Gordon had hun doel wel eenigzins vermoed, doch hoopte dat de tijd hen tot inkeer brengen zou. Maar den 20 Mei kwamen negen inlanders van Bahill, met zekeren Loya aan hun hoofd, aan zijne woning, en gingen, hem daar niet vindende, naar eene plaats, waar hij met het bouwen van een huis voor den winter bezig was. Terwijl acht dier mannen zich verborgen, bedacht de negende eene list om zijn slagtoffer met zich te lokken, viel hem onderweg aan, en werd weldra door zijne makkers bijgestaan om hem in stukken te houwen. Intussclien snelde een dezer booswichten naar de woning van den ongelukkigen zen deling en bragt daar diens echtgenoot op de moorddadigste wijze om het leven. De beide misvormde lijken werden spoedig daarop gevonden en ter aarde besteld. De beroemde geschiedschrijver F. C. Schlosser, hoogleeraar te Ileidelberg, is in 85jarigen ouderdom aldaar overleden. Te Weenen heeft men een processie gehouden en gebeden voor eene spoedige vereeniging der verschillende nationaliteiten des lands. De hoedenmakers te Berlijn zullen 's konings krooningsfeest luisterrijk maken, door een reusachtigen hoed op een groote staak rond te dragen en daaronder zoovele hoeden te hangen, als er staten in Duitschland zijn. Iedere hoed krijgt de kleur van den staat, dien hij ver tegenwoordigt. Zijn de deelen van Duitschland nog niet onder ééne hoede vereenigt, zij zien zich dan toch onder één hoed gebragt. Zouden de hoedenmakers profeten zijn Blondin, de vermaarde koorddanser, heeft de bewondering van het belangstellend publiek ten top gevoerd. Bij het breken van zijn zwaren balanceerstok, legde hij eene koel bloedigheid aan den dag, die de meestmogelijke tegen woordigheid van geest verried. Tot zijn lof werd door een der aanwezigen gezegd: Blondin heeft ons nooit teleur gesteld," maar een ander antwoordde: «hij deed dit nu, door zijn nek niet te breken!" Een soldaat te Bergen in Henegouwen slikte onlangs een kogel door. De officier van gezondheid verzekerde spoedig, dat hij na het ont vangen van eenige stompen in den rug, den kogel wel weer kwijt raken zou. De ingeslikte kogel werd nu bij opbod onder de verzamelde militairen verkocht. Een officier te Maagdenburg, heeft, 's nachts in zijn logement terugkeerende, in drift zijn bediende een sabelhouw toe- gebragt, die daaraan denzelfden nacht, overleed. De officier heeft zich vrijwillig in arrest begeven. In een Poolsch dorp heeft een grijsaard, 80 jaren oud, een brandstapel opgerigt, zich zeiven daarop geplaatst, het hout in brand gestoken en zoo een einde aan zijn ten einde spoedend leven gemaakt. De onaangenaamheden, die hij in zijn ouden dag ondervond, schijnen hem tot die wanhopige en zeer zonderlinge daad te hebben aangevuurd. Vooruitgang is de leus van dezen tijd. De eene uitvinding volgt de andere met spoed op. In Frankrijk weet men de infan terie zóó in de kleêren te steken, dat de manschappen op het water wandelen en hunne geweren afschieten kunnen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2