M #0 ZOND Ad OCTOBER. EN NEGENTIENDE JAARGANG. BINNENLAND. GEMEENTERAAD. HILDERSCHE i»« i NIEUWEDIEPER COURANT. y\\U»Sci> hef Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30. M franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adveiitentién worden aangenomen tot Zaturdag ch Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOV, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den l itgever. Oen 8 dezer vertrekt de O. I. ^Landmail via MARSËILLË. In de zitting van den Gemeenteraad, gehouden Vrijdag 4 Oct. jl. was de heer Strootman afwezig. De vergadering werd voorgezeten door den Burgemeester; de Notulen der vorige zitting werden gelezen en goedgekeurd. Er werd gelezen eene missive van den heer Mr. N. H. de Lange, curator in het faillissement van Jan Zussen, waarbij hij uitnoodigt de belangen der gemeente Helderbij de eerste verificatie der schuld vorderingen, die den 7 October a. s. te Alkmaar zal gehouden wor den, te doen vertegenwoordigen. De Voorzitter stelt voor, dat de raad hem magtige, om in deze voor de belangen der gemeente op te treden. Dit voorstel werd aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat hij aan den advokaat Mr. P. A. de Lange te Alkmaar volmagt zal geven, om in dezen in zijnen naam te handelen. Er wordt mededeeling gedaan, dat de uitgeschreven geldleening, groot 160,000, tegen 4J pCt. rente, niet is volgeteekend. Ten gevolge daarvan wordt een nieuw plan voor die leening ter tafel gebragt, waarbij wordt voorgesteld, die leening in twee seriën te splitsen, ieder groot 80,000, tegen eene rente van 5 pCt.terwijl inschrijvingen tegen 4|- pCt. de voorkeur zullen hebben. De stor tingen der inschrijvingen voor de eerste serie worden daarbij voor gesteld te zullen plaats hebben, op 1 Jan. en 1 Julij 1862, telkens 50 pCt. Omtrent de inschrijving van de tweede serie stelt de com missie alleen voor, die te doen plaats hebben op een door den raad nader te bepalen tijdstip. De heeren Zur Mühlen en Graat vragen inlichting, omtrent de wijze van uitschrijving dezer leening, waarop door den Voorzitter wordt geantwoord, dat er ééne leening wordt bedoeld, in twee seriën verdeeld; door den heer Boomsma wordt hierop gezegd, dat, mogt de tweede serie niet noodig zijn, deze ook niet zal worden uitge schreven. Hierop wordt de algemeene strekking van het ontwerp goedgekeurd. Bij de behandeling van art. 2, werd door den heer Graat aan gemerkt, dat de bezwaren tegen de eerste uitschrijving der leening niet zoozeer de lage interessen, als wel de wijze van storting be troffen. Genoemde heer stelt daarom voor, geen hoogere interest dan 4^ pCt. te bepalen, daar ook van 's rijkswege geene hoogere rente dan 4 pCt. wordt verstrekt. Nadat door den Voorzitter was aangemerkt, dat gemeente-effecten niet zoo algemeen gangbaar zijn als de effecten des Rijks en de heer Reeringh op het min wenschelijke van tijdverlies had gewezen, werd het artikel in stem ming gebragt en met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren: Graat, de Lange, Zur Miihlen en Verweijde. Op voorstel van deu heer Boomsma wordt besloten, om de stor tingen in plaats van den lsteu, den 15den der maand te doen plaatshebben. Door den heer de Lange wordt daarop aangemerkt, dat het in het belang der gemeente zou zijn, wanneer de storting in eens plaats hadhij gelooft, dat de leening alsdan zelfs tegen een interest van 4.j pCt. zou kunnen doorgaan. Tengevolge hiervan wordt, op voorstel van den heer Boomsma, besloten, de storting uitsluitend te bepalen op 1 April 1862. Nadat de overige artikelen, zonder beraadslaging, waren goedge keurd, werd het geheele ontwerp in stemming gebragt. en met. 18 tegen 1 stem. die van den hëer Graat, aangenomen. Er wordt gelezen eene missive van den commissaris des konings in deze provincie, begeleidende eene resolutie van Z. E. den minister van Binnenlandsehe Zaken, betreffende de vraag, of de gemeenteraad de bevoegdheid bezit, om aan een uitgever eener courant, het voeren van het gemeente-wapen toe te staan of te weigeren. Z. E. geeft, ten gevolge van bekomen inlichting van zijn ambtgenoot van J ustitie, te kennen, dat de gemeenteraad zulk eene bevoegdheid niet bezit. Hierop ontstaat eenige discussie tusschen de heeren Reeringh, de Breuk en den Voorzitter. De eerste zegt, dat uit de resolutie blijkt, dat ook bij eene provincie de vraag over het voeren van het wapen zich heeft voorgedaan; de heer de Breuk zegt, dat hij vroeger reeds de zienswijze, in de resolutie vervat, heeft uitgedrukt; waarop de heer Reeringh antwoordt, dat de lieer de Breuk daarin verder dan andere raadsleden gezien heeft. De Voorzitter, be tuigende, dat het zijn voorstel geweest is, zekerheid in deze te verkrijgen, stelt voor, den adressant te antwoorden in den zin van 's ministers schrijvenwaarop de heer Reeringh voorstelt, er bij te voegen, dat dit de zienswijze der ministers is. Een request, van eenige bewoners van de afscheidingsteeg in de Nieuwstad alhier, om bestrating en verlichting, wordt in handen gesteld der commissie voor de onderhoudswerken. In handen van B. en W., met de commissie van rapporteurs over de begrooting, wordt gesteld een verzoek van de nachtwachts der gemeente, om verhooging hunner jaarwedden. De heer de Breuk stelde voor, het personeel der nachtwachts, te gering voor deze uitgebreide gemeente, te vermeerderen; waarop door den Voorzitter werd geantwoord, dat het dagelijksch bestuur reeds tot eene ver meerdering met 2 nachtwachts had besloten. Een request van bewoners van het Land, achter de Nieuwe kerk, om betere verlichting hij avond van den openbaren weg, werd, als ongezegeld, ter zijde gelegd. Op voorstel van den heer Reeringh, wordt besloten, de regeling van het belastingstelsel niet te doen wachten tot de behandeling der begrooting, maar die in eene afzonderlijke vergadering te doen plaats hebben, uithoofde van het belangrijke dezer zaak. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 October. Naar wij vernemen, zullen op a. s. Donderdag, den 10 dezer, des avonds ten 7 ure, en vervolgens om de 14 dagen, in de Herst. Luthersche kerk, de historische voordragten weder aanvangen. De eerste reeks zal bevatten: Tafereden uit het leven van Lorenzo de Afedicis en van Savanaroladie te Florence de omwenteling leidde, als hervormer en profeet optrad en zijn bedrijvige loopbaan op denbrandstapel eindigde. Bij die voordragten zullen alle zitplaatsen vrij beschikbaar zijn. Op de tusschenliggende Donderdagen zullen, des avonds ten 7i ure, te beginnen op Donderdag den 17 dezer, in de consistorie-kamer, jongélings-bijeenkomsten gehouden worden, waarin, bij gemeenschappelijk onderhoud, stukken uit den Bijbel gelezen worden, alsmede onderwerpen uit de bijbelsche, kerkelijke en algemeene geschiedenis ter sprake znllen komen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1