BUITENLAND. Hen echtpaar alhier, dat ten vorigeu jare dour de I geboorte van tweelingen werd verrast, heeft in deze week j eene herhaling van die heugelijke gebeurtenis mogen be- i leven. Zij hebben alzoo in ruim vijf jaren zes kinderen j overgewonnen. -.Met genoegen vermelden wij, dat de heer J. H. Polak, nmziek-onderwijzer alhier, dezer dagen van den chef van het. kabinet des konings van Wurtemberg, een zeer vleijend schrijven ontvangen heeft, houdende dankbetuiging en erkenning, uit naam des konings, voor de muziekale compositie, door genoemden componist aangeboden, ter ge legenheid van H.D. SOsten verjaardag. Onze lezers zullen zich herinneren, hoe hem, kort geleden, door H. M. de koningin, voor eene gelijke aanbieding, een vereerend blijk van erkentelijkheid geschonken werd. Naar men verneemt zal eerstdaags, vermoedelijk den 20 dezer, het arsenaal in het fort Erfprins aanbesteed worden. Z. M. brik Ternate is den 3 dezer buiten dienst gesteld. Van het renteloos voorschot, waarmede het gebouw in de Nieu'wstad tot godsdienstige en zedelijke ontwikkeling van het volk is daargesteld, zijn vier aandeelen uitgeloot, zijnde N°. 8, 27, 34 en 37. De eerste volksvoorlezing zal op Vrijdag den 25 October a. s. gehoudea worden. Met het koopvaardijschip Santa--Rosa, kapt. Buikes, zal in den loop dezer maand van hier vertrekken een de tachement suppletie-troepen, bestemd voor het leger in West-Indie, onder komm. van den 2den luit. F. F. G. Richard. De lessen aan de lagere industrieschool alhier zijn, na afloop van het examen voor nieuwe leerlingen, in den loop dezer week aangevangen. In het geheel telt deze inrigting 48 leerlingen, waarvan 11 tot de derde, 15 tot de tweede en 22 tot de eerste cursus belmoren. Z. M. heeft besloten, de te Vlissingen liggende korvet Prins Mciurits der Nederlanden en het te Hellevoetsluis lig gende schroefstoomschip de Linge, met 1 Nov. a. s. in dienst te stellen, met bestemming: de eerste tot het doen van kruistogten en het tweede naar Oost-Indiëhet bevel der eerste is opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee, II. Kern- per, enhet tweede aan den luit.ter zeelstekl.P.M.van der Haak. Voorts worden nog op gezegde bodems geplaatst: op de Prins Maunts: de luit. ter zee 1ste kl. H. P. van Boneval Faurede luits. ter zee 2de kl. jhr. T. L. Brantsen, IV. F. II. Cramer, P. Swaan en L. B. van Maanen; de off. van gez. 1ste kl. J. A. C. von Königslow; de off. van gez. 3de kl. D.Matak Fontein; de off. van adin. 2de kl. W.J.K.van Es; descheepskl. F. A. Frederiks en E. II. W. Wijnmalen. Op het stooins. de Linge: de luits. ter zee 2de kl. N.MacLeod en E.L.Ehnle; de adelb. 1ste kl. Gr. van Herwaarden; de off. van gez. 3de kl. F. J. C. Broers en de off. van adm. 3de kl. J. A. Lagaay. Z. M. heeft vergund aan den luit. ter zee 2de kl. A. F. R. E. baron van Haersolte van den Doorn, het aannemen en dragen der versierselen van ridder met de Zwaarden der Adolfs-Orde, hem geschonken door Z.K. II. den hertog van Nassau, en aan den off.-mach. II. Hardes, het aannemen en dragen der versier selen van ridder 3de kl. van de orde van Stanislaus, hem ge schonken door Z. M. den keizer aller Russen. Z. M. heeft benoemd, tot regter in de arrondisse- ments-regtbank te Alkmaar, Mr. P. van Bemmelen, thans commies bij het departement van Justitie. Van het Oude Schild op Texel wordt ons het volgende gemeld Het was den 29sten der vorige maand voor velen der ge meente alhier een blijde dag. Ons nieuw gebouwd be dehuis voor de Hervormde gemeente, werd des voormiddags door onzen beminden leeraar, ten aanhoore van eene groote, zoo van hier als van elders zaamgevloeide, schare plegtig ingewijd Treffend was de rede, door Z. Eerw. uitgesproken, naar aanleiding van Psalm 46, vs. 2, 3 en 4. God ver- hoore de wenschen en gebeden, die op dezen dag voor den bloei der gemeente en den zegen der evangeliepredi king werden ontboezemd en opgezonden! Op den 23sten September jl. strandde op de VUehors,na bij de Kaap nevens de Eijerlandsche gronden, de Engelsche bark Elisabeth Richard, van Port-Madoc naar Bremen ge- destineerd. Het schip werd later door visscherlieden van de Vliehors afgebragt, en is buiten de Eijerlandsche gronden om, naar binnen gezeild, om bij de Cocksdorp ten anker te komen. Het schip zal nu ballast in krijgen en vervol gens naar Port-Madoc terugkeeren. De stranding van dit schip bewijst op nieuw de nood zakelijkheid van de betonning der Eijerlandsche zeegaten, waarop door den heer Kikkert, na de Pinksterstormen ten vorigen jare, met nadruk werd gewezen. Voor eenigen tijd vernamen wij dan ook, dat aan de opmerkingen van dien heer gevolg zou worden gegeven, door het daarstellen van een vuurtoren op de Eijerlandsche duinen. Maar even- noodig is ook voor de zeevaart de betonning van dat vaarwater. Zelfs hij het ongunstigste weder zou men dan het Eijerlandsche gat kuuuen binnen zeilen, om voor de Gocksdorp het anker te laten vallen,, waar men eene uitmuntende reede vinden kan. De Assurantie-Bode bevat in een zijner jongste nommers een artikel, dat tot opschrift heeft: Levend verbranden." Daarin wordt herinnerd aan de rampen, in den laatsten tijd in dag- en weekbladen vermeld, ontstaan door het vlam vatten van dames-kleeding. Verder deelt het blad mede, dat in de jaren 18521856 alleen in Engeland en Wallis 9998 personen door verbranding den dood vonden, waar van 2181 door het vlam vatten der kleederen. Vrceselijke ervaringen!" zoo laat de schrijver daarop volgen, «want zij, die dus plotseling den ellendigs ten dood stierven, wa ren veelal vrolijk, gezond, te midden der blijdste vreugde Ja, menige schoone bruid werd dus eensklaps en jammerlijk weggerukt, in haar heerlijk en kostbaar trouwgewaad! -- In het zeer lezenswaardig artikel wordt verder vermeld, hoe de wetenschap een middel heeft gevonden, om het vlam vatten der kleederen van vrouwen en meisjes te be- beletten; hoe door koningin Victoria van Engeland de aandacht op eene daartoe strekkende uitvinding is geves tigd en hoe door het tijdschrift de Volksvlijt dit middel in ons land is bekend gemaakt. In het tentoonstellings gebouw der Vereeniging voor Volksvlijt te Amsterdam kun nen de dames proefondervindelijk de aldus bewerkte stoffen van gaas, kant, linnen en andere weelsels leeren kennen. Het stuk brandvrije stof kan men in de vlam eener kaars houden, het verzengt, maar ontvlamt niet en de brand dooft onmiddelijk uit. In de op den 3 dezer te Amsterdam gehouden algemeene jaarlijksche vergadering van liet genootschap tot Bevordering der Genees- en Heelkunde is, onder meer an deren, tot lid benoemd: de heer Dr. J. Haremaker alhier. Aan het provinciaal gouvernement te Haarlem, is in vijf perceelen, aanbesteedHet onderhoud van de vijf sluizen op het Groot Noordhollandsch-Kanaal. Aangenomen het 4de perceel door J. B. Jansen en het 5de perceel door M. Schouten Az., beiden wonende te Nieuwediep. Door den raad der gemeente Alkmaar is een adres gerigt aan de Tweede Kamer, houdende verzoek, om aan den Noordhollandschen spoorweg eene westelijke rigting te geven, en geen acht te slaan op den aandrang, om dien weg beoosten het kanaal te doen aanleggen. De raad dringt zijn verzoek aan, op grond, dat daardoor de bezwaren van overbrugging, stremming der scheepvaart en vermeerdering van kosten worden vermeden; dat zulks in het belang is der landsverdediging en dat aan dien kant van oudsher gelegen is de heerbaan, voor het verkeer van deze provincie. Het Nieuw Dagbl. van 's Gravenhage meldt het volgende: Op de marine-werf te Vlissingen moet dezer dagen weder een brutale diefstal zijn gepleegd. Ben ik wel ingelicht dan komt de zaak hierop neder: Toen men beginnen wilde om de korvet Prins Maurits der Nederlanden op te tuigen, en tot dat einde het benoodigde rondhout te voorschijn haalde, moet het gebleken zijn, dat van een of twee der ra's de buiteneinden waren afgezaagd, zonder twijfel om het zich daarin bevindende koper of metaal magtig te worden. De waarde van het gestolene zal dus welligt niet zoo groot zijn, maar het daardoor bederven van het rondhout, dat eene aanmerkelijke som kost, maakt de zaak meer belangrijk." - Uit Suriname wordt gemeld, dat, na aankomst van het stoomschip Djambi, de équipage van de schoener de Adder op gemeklen bodem zal overgaan. Het stoomvaar- tuig Apeldoorn is aldaar ter reede gestationneerd. Volgens een later ontvangen berigt, is het schroefstoom schip Djambi, komm. kapt. luit. Jansen, den 3 Sept. jl. aldaar ten anker gekomen. Voor eenigen tijd werd door den heer Ricasoli, mi nister-president van het koningrijk Italië, aan keizer Napo leon een plan tot oplossing van het Romeinsche vraagstuk voorgelegd. Thans wordt verzekerd, dat de de keizer dit plan ernstig onderzoeken zal, en dat er hoop bestaat op eene spoedige en vreedzame oplossing van deze aangelegenheid. Al te luide wordt thans door geheel Italië de kreet gehoord: naar Rome!" om den volksgeest nog langer te kunnen O O O bedwingen. Men voorziet dan ook spoedig de terugroeping der fransche troepen uit Rome. Uit Warschau wordt gemeld, dat eerste handelingen van O 7 den nieuw gekozen gemeenteraad vooral daarin zullen be- O staan, dat hij verbetering zal trachten door te drijven in het burgerlijk bestuur. Welligt zou deze maatregel kunnen bijdragen, om de gemoederen in die stad tot meerdere kalmte te brengen. De zamenkomst van keizer Napoleon met Pruissen's koning, die eerlang te Compiëgne wordt verwacht, maakt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2