BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. den dezer dagen teregt vijf personen, houders en iioude- ressen van publieke buizen, beschuldigd van het opnemen van meisjes beneden 21 jaren. Het Openbaar Ministerie eischte tegen de beschuldigden eene gevangenisstraf van drie maanden. Een arbeider te Oosterlittens (Friesland) heeft met zijne vrouw, die hem op het land het middagmaal kwam be zorgen, zulk een lievigen twist gekregen, dat zij handgemeen geraakten. De vrouw kreeg daarbij zulk een hevigen slag in de zijde, dat zij, te huis gekomen, ontijdig bevallen is. De man is in verzekerde bewaring gesteld. O O Haast u langzaam," die gulden spreuk, die eenmaal keizer Augustus tot regel voor zijne daden en handelingen verstrekte, wordt thans ook door keizer Napoleon vlijtig beoefend. Omtrent het romeinsche vraagstuk en de ont ruiming van Rome door de fransche troepen brengt de keizer die spreuk vlijtig in praktijk. Volgens sommigen weet de keizer niet regt, hoe die zaak tot een goed einde te bren gen en van daar dat talmen, waarover de wereld zich zoozeer verwondert. Anderen gelooven daarentegen, dat de keizer een vast plan voor oogen en dat zijn uitstellen van de ontknooping niets anders ten doel heeft dan langza merhand de openbare meening te bewerken in het belang der italiaansche eenheid. De laatste meening is niet on waarschijnlijk, als men bedenkt, dat, ten aanzien van den koning van Napels, niet anders door de fransche regering gehandeld is. Maar eenstemmig is het oordeel, dat deze aangelegen- O O heid spoedig tot een goed einde moet gebragt worden, want de tegenwoordige toestand is op den duur onhoud baar. Al te duidelijk laat zich de volksgeest in Italië hooren en dwingt tot eene bepaalde oplossing. Te Warschau is dezer dagen door 's keizers stedehouder de staatsraad van Polen geopend. Bij die gelegenheid hield hij eene redevoering die meer door hetgeen gezwe gen dan door hetgeen gezegd werd opmerkelijk is. Als ter loops gewaagde de spreker van de gisting die in de gemoederen der landzaten heersclit en men mogt niets ver nemen van 's keizers beginselen en bedoelingen bij het tegengaan der beweging, het zal echter niet moeijelijk zijn naar de bedoeling van die stilzwijgendheid te raden. De Oostenrijksche regering is zeer beleefd en welwillend. Zij maakt nu een geschrift gereed, dat, in vier landtalen gedrukt, het volk moet bekend maken met de wijze redenen die der regering hebben doen besluiten tot de ontbinding van den Hongaardschen Landdag. Het behoeft niet gezegd te worden, dat in dit geschrift het volk behoorlijk wordt gevleid en de bedoelingen der regering op de smakelijkste wijze worden medegedeeld. Of de Hongaren, steeds door hunne vrijheidszucht beroemd, nu het hoofd zullen buigen voor zulke woorden vol zoetigheid, ditisnog eene ernstige vraag. Men leest in een Belgisch dagblad: »De Hollandsche dagbladen kondigen een geval af, dat by onze noorderburen veel stof tot lachen en spotterny geeft. Verbeeld u dat zekere minister, M. Dirk van Goesland, gepen- sionneerd is met 275 gulden dus zoo wat 75 cents per dag. Staen de ministers in Nederland dan gelyk in pensioen, met eenen veldwachter in België? zal men vragen. Ze zyn daer al even zoo duer om houden als hiernraer het pensioen wordt naer den tijd berekend en dewvl M. Dirk van Goesland juist drv weken den ministerfrak droeg en hj pensioen vroeg voor bewezene diensten, heeft men hem wel 75 cents per dag moeten toetellcn. En verbeeld u dat die centenpikker millioenen bezit! Heel Neerland lacht met dat ministers-pensioen, maer M. Dirk van Goesland strykt de 75 cents per dag binnen, trekt bedaerd aen zyne lange pvp en zegt hebben is hebben en krygen is de kunst." Eene opmerkelijke bedriegerij is bij het ministerie van Oorlog in België aan het licht gekomen. Eenige mindere ambtenaren hadden namelijk zich gelden zoeken te verschaften van ouders, wier zonen in dienst waren en van wien zij wisten, dat zij spoedig met verlof zouden gezonden worden. Zij gaven dan voor, dat, door hun in vloed alleen, dat verlof zou worden verstrekt. Gevangenis straf van 1 jaar en van 6 maanden is het loon geweest der beambten, die zich aan zulk eene schandelijke bedriegerij hadden schuldig gemaakt. Te Seraing, nabij de stad Luik, had onlangs in een kolenmijn eene instorting plaats, waardoor twee meisjes, ieder ongeveer 1000 weken oud, in groot gevaar verkeerden van levend begraven te worden. Eenige jonge werklieden, niet verre van de plaats des onlieils aanwezig, spoedden zich ijlings ter hulp en hadden het geluk, om, met groote in spanning, beide menschenlevens van een anders wissen dood te redden. Zeiven liepen zij meermalen gevaar om het slagtoffer hunner menschlievendheid te worden. Al wordt hunne borst ook door geen eeremetaal versierd, de dank baarheid der geredden en van hunne betrekkingen zal hen, zoowel als de goedkeuring van hun eigen gemoed, voor zeker eene streelende zelfvoldoening schenken Voor eenigen tijd verscheen voor den regter te St. Etienne (Frankrijk) een grijsaard van 104 jaren, om een aanklagt in te dienen tegen zijn achterkleinzoon, die hem een som van 1200 francs schuldig was en weigerde te O O betalen. De oude man was in den nacht van een verwijderd dorp komen wandelen, aan den arm zijner dochter leunende, die zelve reeds 80 zomers geteld heeft. -Men leest in den Tliimes: De koning van Pruissen werd in Frankrijk ontvangen met het half-officiële vlugschrift de Rijn en de Weichsel. Nooit te voren werd een aanzien lijke vreemde gast ontvangen met de verzekering, dat men niet voornemens is hem te clooden of te bestelen, gelijk Frankrijk thans doet. Hoe laag moet zijn eigen regering in zijne oogen gezonken zijn, als zij het noodig acht een bevrienden souverein te ontvangen, met de verzekering, dat Frankrijk geene begeerte koestert om den Rijn te ne men. Frankrijk is gelijk de leeuw in de fabel, die de woudbewoners tracht te overreden, hem in zijn spelonk te komen bezoeken en niet te schrikken bij het zien van den opeengestapelden hoop beenderen bij den ingang. Frankrijk zegt nu tot den koning van Pruissen: »stel u gerust; wij zullen den Rijn niet nemen zoo lang onze belangen dit niet eischenmaar ons belang eischt onmiddellijk een ge deelte van uw grondgebied en ziedaar waarom wij het zullen nemen. - De Evangelische Kirchenzeitung bevat een lezenswaardig artikel, gewijd aan den grooten duitschen staatsman en geleerde Dr. Friedrich Julius Stahl, dezer dagen overleden en wiens lijk met groote plegtigheid den 17 Augustus jl. te Berlijn werd ter aarde besteld. De overledene was hoogleeraar aan de akademie te Berlijn en lid van het Heerenhuis en verwierf zich een beroemden naam als uit stekend redenaar en groot geleerde op staatsregterlijk en kerkelijk gebied. Hij was steeds het hoofd eener partij, die door zijne onmisbare begaafdheden een grooten invloed had. Zelfs in het buitenland was zijn naam met roem bekend. -Een der oostenrijksche bladen heeft het volgende zonderlinge middel uitgevonden, om abonnenten te lokken. Het biedt hun namelijk, bij wijze van premie, aan, hun de brooden, welke bij de bakkers 32 kreutzer kosten, tegen 30 kr. te leveren. Door eiken dag één brood te nemen, zou men zoodoende den abonnementsprijs bijna geheel uitzuinigen. Te Madrid heeft zich een zonderling incident voor gedaan. Het dagblad las Novedades is in beslag genomen, omdat het ten aanzien eener politieke kwestie zoo voor- zigtig is geweest van te zwijgen. Tot nog toe was de genoemde maatregel wel toegepast op de dagbladen, die zich over de eene of andere kwestie naar hunne over tuiging uitlieten, maar dat nu ook het stilzwijgen als een delict zou worden aangemerkt, dit had zeker niemand kunnen verwachten. Dat men nu nog zegge, dat zwijgen niet kan verbeterd woiclen Op het paleis der Tuileriën te Parijs is het plafond van een der zalen, die gesloopt moest worden, plotseling ingestort. De verscheurde behangsels, die nu weder het licht aanschouwden, vertoonden de zinnebeelden van de republiek, het koningschap en het keizerrijk. Voorzeker geldt daar wel de waarheid: de uitersten raken elkander! In de engelsche fabrieksteden zijn de zes werkdagen der week tot drie gedicimeerd. Jammer dat die vermeerdering van den rusttijd een gevolg is van stilstand in den handel, door den amerikaanschen oorlog veroorzaakt. Voor standers van een goed glas wijn zullen wel den gunstigen uitslag van den wijnoogst in Portugal met genoegen ver nemen. De heer Leigh, lord-luitenant van Monmoutshire, is aan vergiftiging overleden. Zijn knecht had hem een verkeerd fleschje met medicijnen gegeven, dat voor uitwen dig gebruik bestemd en met vergift vermengd was. Te Dublin heeft een wedren te voet plaats gehad. Een Ier kampte tegen een Indiaan, waarbij de laatste over winnaar bleef. Versmaders van het eerlijkheids-gebod hebben zich op den spoortrein van Karlsruhe, uit een verzegelden waggon, van een geldkistje met 4 a 5000 gulden weten meester te maken. De policie heeft niet de eer de daders te kennen! Het leger van het Zuiden der Vereenigde Staten telt 100000 strijdbare mannen. Nadere berigten van het oostelijk gedeelte van Java hangen droe vige tafereelen op van de verwoestingen, door overstroo mingen veroorzaakt. De nederlandsche liefdadigheid vindt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2