ADVERTENTIËN. ZONDERLINGE OPLIGTERÏJ. C A R G A L IJ S T. ook daar weder een uitgestrekt arbeidsveld. Op de pruissisclie spoorwegen zijn waggons van de vierde klasse ingevoerd, tot bezuiniging der kosten voor reizigers, die niet veel te missen hebben. In de vorige week heeft Z. M in een fluweelen étui een exemplaar der medaille, ter vereeuwiging der algemeene liefdadigheid bij de water ramp van 1861, in goud, zilver en brons ontvangen, met eene alphabetische lijst van de namen der inteekenaren op dit schoone werk. De zwarte gezanten van het Siame- sche rijk hebben eene opwachting bij den Heiligen vader gemaakt. De naaldridders en kamerbehangers te 's Iler- togenbosch hebben dezer dagen eene vergadering gehouden, die door een luisterrijk bal werd besloten. N oor het geregtshof van Gelderland heeft plaats gehad de behande ling der zaak van een doofstomme, beschuldigd van feite lijke en gewelddadige aanranding der eerbaarheid van een jong meisje. Aan een tafeltje in de gehoorzaal gezeten, beantwoordde de beschuldigde schriftelijk de hem gedane vragen. Een van de voornaamste kooplieden van Antwerpen ontving voor oenen geruimen tijd een brief uit Londen, waarin men hem op het vriendelijkste verzocht, alle moeite aan te wenden, 0111 eenen jongen Engelse-liman te zoeken, die zoo even eenen rijken bankier ontvlugt was, en zich op een naar België bestemd vaartuig inge scheept had. Het signalement van den vlugteling was er bijgevoegd. Hij zou 12,000, in banknoten gestolen hebben. „Wanneer gij hem vindt, zoo schreef men aan liet Antwerpsche huis, „wees dan zoo goed niets meer te doen, dan hem tot uitkeering der banknoten te dwingen, en heb alsdan de goedheid hem 300 guinjes te geven, opdat hij naar de Indien kan gaan, en men nooit iets van hem hoore." De Antwerpsche koopman had reeds overal onderzoek laten doen, toen hij eens op de beurs een jong mensch zag, wiens ge laat en kleeding juist met de opgegevene beschrijving overeen kwam. Hij ging tot hein, zag dat de jonge man een Engelschman was, en verzocht hem mede te gaan. De vreemdeling draalde, werd dan rood, dan bleek, weende, en eer zij nog aan het huis van den koopman gekomen waren, liad hij reeds alles bekend. Toen hij met den koopman alleen was, viel hij voor hem op de knieën, bad hem niet aan het geregt over te leveren, en gaf hem de 12,000 terug, die nog onaangeroerd in een met het cijfer van den bankier geteekende brieventaseli lagen. De koopman bragt liem op eene ernstige wijze zijn wangedrag onder het oog, maar vervolgens gaf hij hem, overeenkomstig het gedane verzoek, de 300 guinjes, en beloofde hem eerstdaags eene goede gelegenheid naar Bengalen te bezorgen. Hij schreef nu terstond aan den ban kier te Londen, dat hij zijne 12,000 weder gekregen had. Maar het antwoord was, dat men niet wist wat hij bedoelde. Kortom de banknoten waren valsch, maar de 300 guinjes, die de bedrie ger ontvangen had, goed en echt. ALLERLEI. Rollenhagen, een beroemd leeraar te Maagdenburg, geraakte van ketterij verdacht. Er werd een geleerde tot hem gezonden om hem te vragen wat hij geloofde. Hij antwoordde„Ik geloof, dat ik niet regt wijs ben." De geestelijke verzocht hem opregt en zonder scherts te zeggen, wat hij geloofde. Rollenhagen hernam„Ik ge loof, dat gij ook niet regt wijs zijt." De geestelijke hervatte daar entegen, dat hij, Goddank! geloofde nog wijs te zijn. „Ja, ja!„ antwoordde Rollenhagen, „dat zijn juist de ergsten, die wijs willen wezen, en het toch niet zijn." Het gaat met de wijsbegeerte als met de liefde. Als jongelingen vatten wij vuur voor een romanesk meisje. Slechts de tip van haren omslagdoek of mantille tusschen onze vingeren, dan schiet ons als het ware een aetherstroom door de leden tot in het laatste voetknokje. Wij zweren, dat onze engel niet zwaarder weegt dan twintig lood, en iederen dag naauwelijks meer eet dan één vinkje. Wij zuchten als anderen snorken, en zien in de maan, als zij in haar laatste kwar tier is, een paar haken, om er onze wenschen aan op te hangen. Wij kunnen niet begrijpen, hoe een landman met de korenhalmen, ook de lieve korenbloemen zoo onbarmhartig kan laten afmaaijen, en wan neer iemand ons zeide, dat onze gelief de zich met een schotel boonen de maag overladen had, zouden wij hem op eene wonderlijke wijze om de ooren slaan en den gezonken adel der menschelijke natuur bejammeren. Doch van lieverlede krijgt de zaak een ander aanzien; als de baard begint te groeijen, beginnen de wieken der fantasie korter te worden. Het morgenrood verkleurt, de dauwdruppels verdwijnen, de. toovemevels der begoocheling vervliegen, en de vlerken van het romantische veranderen in gewone pennenschachten. Men trouwt eene burgervrouw, die hare honderd vijftig pond weegt, hare behoorlijke portie eet, en in allen gevalle ook wel in staat is, om hare maag met een schotel boonen te overladen. Evenzoo gaat het met de philosophie. Wij beginnen met den hemelschen plato, langs wiens duizelend hoogen ladder, wij, even als de engelen in den droom van Jakob, met aetherische voeten omhoog stijgen. "Vervolgens met de verhevenste hoofdstukken, welke zich in het stelsel van Aristoteles be vinden en eindelijk met de schoonste gedachten, welke Descartes of Rousseau nagelaten hebben. Maar al spoedig wordt het boek toe geslagen en de wereld wordt onze leermeester in menschenkennis. Het kost zekerlijk nog gedurende menig jaar een goed honorarium, maar het geld is toch niet nutteloos verspild; want het nut der gekochte waar blijkt bij eiken stap op den levensweg. Let altoos meer tegen wien, dan van wieii gij spreekt De verdediging van eene slechte zaak is altijd nog slechter dan de zaak zelve. De uitspattingen van onze jeugd zijn wissels, getrokken op onzen ouderdom, betaalbaar met interest, omtrent dertig jaren 11a dato. De wanorde ontbijt met den overvloed, houdt middagmaal met de armoede, avondmaal met de ellende en gaat te bed met den dood. De kritiek gelijkt naar champagne-wijn; niets is heerlijker als hij goed niets ellendiger wanneer hij slecht is. Hoop is een jonge verkwistende erfgenaam en ervaring is zijn bankier; maar zijne wissels worden zelden met betaling vereerd, om dat er dikwijls een zwaar saldo tegen hem is, omdat hij ruim trekt op een kapitaal, waarvan hij nog niet in het bezit is, ten ware dat hij zou sterven. MARKTBERIGTEN. AMSTERDAMden 8 October 1861. 2| pCt. Nederl64 4" 99| 2 Spanje41 3 binnenl471 3 Portugal 1856/185945 5 'i Russen 1828/29 5 i) Obl. 6 Serie941 5 Oostenrijk Metall45 5 National54f§ Al 0 Amsterd69A 1 O koers van het geld Beleening 3, Prolongatie 2t, Disconto 3 pCt. ALKMAAR, 7 October. Vee. 8 Koeijen f 150 a 180, 121 Kalveren f 25 a 65, 480 Scbapen f 10 a 24, 27 vette Varkeus 44 a 50 c. per N. p., 6 magere dito f 10 a 11. HOORN7 October. Granen. Rogge fSa8,50. Tarwe f 11 a 12. Garst f 6 a 7. Haver f4. Witte Erwten f 12 a 13, Groene dito f 16 a 18, Graauwe dito f 10 a 18. Vale dito f 14 a 15. Geele Boonen f 14,50, Bruine dito fl4al5. Paardebooncn f7aS. Zaeex. Mosterdzaad f 20 a 50, Karweizaad f 12. ROTTERDAM, 7 October. Granen. Jar. witte Zeeuws. Tarwe f 11 0 11,75. nieuwe dito f 11 a 12,75. Rogge f 8 a 9. Nieuwe Zeeuws. Winter-Garst f 5.75 a 7, Zomer dito f 6 a 6,75. Nieuwe lange Zeeuws. Haver f 3 a 3,75, korte dito f 3,70 a 4,40. Noord-Brab. Boekweit f 228 a f 235, Vlaams, f 228 a 233. Kleine Erwten f 11,50 a 12, groote dito f 11,50 a 13 Nieuw e Zeeuws. Bruinr Boonen f 12 a 14,75, Vitte dito f 10,50 a 13,75. Paardeb' f 7,50 a 8,75. - Zaden. Nieuw Kanariezaad f10 a 11,50, jarig dito f 6 a 8,50. Vlaamscb Koolzaad 71 a73 p.vl. Finl. Lijnzaad f375. Mekkratonverand. prijs. SCHIEDAM, 8 Octcber. Jenever f 18,25; Amst. proef f 19,50. Moutwijn f 12.75. LONDEN, 7 October. Heden waren ter vee-markt aangevoerd 5790 Runderen, 22,170 Scbapen, 154 Kalveren en 630 Varkens. De prijs der Runderen was 4 sh. 6 d. van Schapen 5 sh., van Kalveren 4 sh. 8 d. en van Varkens 5 sh. per steen. Aangekomen van 29 October ter losplaats HELDER 0111 aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van NEWCASTLE. Leverei, Clark. 108 ch. Steenkolen. W. H. de Heus, te Utrecht. NEWCASTLE. Elbe, Johnson. 123 ch. Steenkolen. Tiedeman Mijnssen, te Amst. NEWCASTLE. NeicBottleEranks. 137 cli. Steenkolen, v. d. Leeuw&Zn.&C.:teRott. NEWCASTLE. Veracity, Spenee. 156 ch. Steenkolen, K. de Goede, te Zijpe. SUNDERLAND.G>m/<?/fo,Stockdale.l60cli.Steenkolen.v.Ylissingcn&Stiiart,teAmst SÜNDERLxAND. BijwaterDodds. 1-11 ch. Steenkolen. v.Ylissingen&Stuart,teAmst. SÜNDERLAND. Gipsy, Dobsen. 351 tons Steenkolen. Hagedoorn Zn., te Amst. SUNDERLAND. Si.Georye,Sanderson. 86 ch. Steenkolen. Wurfbain C te Amst. SL'NDSWALD. Dina, Leegaard. Hout. "Wed. C. Oorver Zn., te Zaandam. CHRISTIANIA. de Vrede. Niess. Hout. Wed. C. Oorver Zn., te Zaandam. Den 5den October 1861, des avonds ten elf ure, beviel mijne geliefde Echtgenoote J O II. T IE M A N van een welgeschapen Zoon. J. G. II. JORDANS, IiOfjemcnthonder Amsterdam, Raamskooi, K°. 225, WAPEN NOORDHOLLAND. Algemeene Kennisgeving. Heden ontsliep zacht en kalm, na een langdurig lijden, mijn geliefde. Zoon O. II. BAKKER, in den nog jeugdigen ouderdom van 26 jaren, diep betreurd door zijne Moeder. Broeders en Zusters. Nieuwcdiep, 5 October 1861. Wed. II. IV. BAKKER, geb. Smit. Hartelijk betuigen de betrekkingen hunnen dank voor de belangstelling aan den zieke en dc laatste eer aan den overledene beloond.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3