BUITENLAND. Het antwoord dor regering op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer, betreffende het beheer der gelden voor den aanleg van staatsspoorwegen en de begrootingen van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1860 en 1861, behelst omtrent den Noordhollandschen spoorweg de volgende bijzonderheden. Uit de door de regering medegedeelde stukken blijkt, dat de rigting van die lijn nog niet is bepaald. De eenige vraag is: zal de weg ten oosten of ten westen van het kanaal worden gelegd? Aan de kamer is de toezegging gedaan, dat geene beslissing zal worden genomen, zonder dat haar de gelegenheid is gegeven zich over die rigting te verklaren, zoodat ook aan die lijn geene werken zullen worden uitgevoerd, dan die voor beide rigtingen noodig zijn. De regering geeft aan de rigting ten oosten van het ka naal de voorkeur; wel zou zij de rigting over Rustenburg voorstaan, in het belang van een voornaam deel der pro vincie; maar, daar het wettelijk voorschrift al te duidelijk den aanleg langs Alkmaar bepaalt, komt deze ombuiging der lijn aan de regering al te aanzienzijk voor, om die te durven aanbevelen. Het eenige bezwaar tegen eene oostelijke rigting is ge legen in de bruggen over het kanaal, die zij alsdan noodig maakt en die voor de scheepvaart belemmering veroorzaken. Maar als om die reden de westelijke rigting wordt gevolgd, dan zal men er later ook niet aan kunnen denken een zij tak van den spoorweg naar de ten oosten van het kanaal gelegen gedeelten van Noordholland aan te leggen. En bovendien, al werd de voorkeur gegeven aan de duinwaart- sche rigting, dan zou men zich toch genoodzaakt zien, bruggen over het kanaal te slaan, ten einde toegang te verschaffen tot de stations van den spoorweg. - De minister van Binnenlandsche Zaken heeft jl. Dings- dag de tentoonstelling van visscherij-gereedschap in de lokalen der Vereeniging voor Volksvlijt te Amsterdam bezocht. Ook heeft Z. E. het in aanbouw zijnde palcis voor Volks vlijt in oogenschouw genomen. De Ilaarlemsche Courant berigt, dat aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken wordt gearbeid aan het wijzi gen der wet op het Armbestuur. Die wet toch doet in vele gemeenten reikhalzend naar verbetering uitzien. Hoofd zakelijk zouden de veranderingen betreffen de regeling van het domicilie van onderstand. Door de N. II. M. zijn bevracht de volgende schepen Terug op Amsterdam: Cornelia, kapt. Witt Mathilde, kapt. Fekkes; Ortelius kapt. Groote; India Paclcet kapt. Diepering. Terug op Rotterdam: Comelis Anthonie, kapt. Reijnders Jannetje, kapt. Blokziel; Johannes Lodewijk, kapt. van der Waal. Terug op Middelburg: Marinus Willem, kapt. van Duijn; Zeepaard, kapt. Tjebbes. Den 8 dezer is te Alkmaar de gedenkdag der verlossing van die stad in 1573, feestelijk en plegtig gevierd. Het teest werd onder anderen door Mw. Bosboom-Toussaint en haren echtgenoot uit 's Hage bijgewoond. Uit Haarlem wordt gemeld, dat de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid zich tot Z. M. den koning heeft gewend, met een adres, houdende ver zoek tot verandering en verbetering in de wet op de patenten. De laatste vergadering, in Julij dezes jaars ge houden, heeft daartoe besloten, wegens ingekomen bezwaren togen die belasting. Ten blijke van de spoedige diensten, die de electro- magnetische telegraaf aan de maatschappij kan bewijzen, kan strekken, dat een reiziger, die te Amsterdam te veel geld had betaald voor zijne doorloopende spoorweg-kaart naar Brussel en dit aan het station te Utrecht had opgege ven, te Rotterdam dit geld weer terug ontving. Terwijl hij van Utrecht naar Rotterdam reisde, had men de zaak te Amsterdam onderzocht en naar Rotterdam geseind, om daar het te veel betaalde terug te geven. - In de residentie heeft zich een huishoudster, die bij eene deftige familie in dienst was, door vergiftiging het leven benomen. Het schijnt, dat zij misbruik had gemaakt van het vertrouwen in haar gesteld bij het finantiëel-beneer van dc huishouding, en dat dit haar heeft geleid tot het volvoeren van die wanhopige daad. De heer W. Schmith, gezagvoerder van het Nederl. stoomschip Batavier, heeft van eenige makelaars in vee te Londen een prachtig geschenk in zilver ontvangen, als bewijs hunner erkentelijkheid voor de goede zorgen, die "hij voor hunne belangen draagt. Met bijzondere plegtigheid zal den 21sten dezer de eerste steen voor de spoorwegbrug te Zutphen door Z. M. den koning worden gelegd. Alle hooge autoriteiten des lands zullen daarbij in gala-kleeding tegenwoordig zijn. Men schrijft uit Vlissingen: Den 8 dezer is alhier gearriveerd Zr. Ms. stooms. Cycloop, komende van Ilelle- voetsluis, met het stoomfr. de. Ruyter, hetwelk hier verder moet worden afgetimmerd en in orde gebragt. De Cycloop is daarna weder naar Hellevoetsluis vertrokken en gisteren namiddag te Nieuwediep geretourneerd. Uit Vissingen wordt gemeld, dat de schooner de Wesp Maandag 11. buiten dienst gesteld en de equipage op het wachtschip aldaar is overgegaan. Te Enschedé is voor eenige dagen een grijsaard, die reeds 80 jaren bereikt heeft, op de jagt gegaan, zonder hond. Hij schoot zes hazen en toen hij naar huis terug keerde, wist hij nog een zevende het licht uit te blazen. Voorwaar een zeldzaam voorbeeld van vlugheid en lig- chaamskracht in den ouderdom. Het belangrijkste nieuws van den dag is de dood des keizers van China, die in 31jarigen ouderdom het tijde lijke met het eeuwige heeft verwisseld. Hij had ruim tien jaren heerschappij gevoerd over het uitgestrekt gebied, hem door zijn vader nagelaten. Moeijelijk zijn de tijds omstandigheden, waarin de nieuwe keizer den troon be klimt. Van de eene zijde bedreigd door de opstandelingen, die het op niets minder dan op zijn kroon en zijn leven hebben gemund, wordt hij aan de andere zijde lastig geval len door de staatkunde der Engelsclien en Fransc.hen, die China aan zijne aloude afzondering van andere natiën wil len ontrukken. Velligt heeft de dood des keizers daarom op dit tijdstip een dubbel gewigt. De koning van Pruissen heeft een bezoek bij keizer Napoleon afgelegd, en is weder naar zijne staten terugge keerd, na alvorens zijne ingenomenheid met de wijze zijner ontvangst te Cornpiegne betuigd en de heeren Walewski en Thouvenel, benevens maarschalk Yaillant, met het groot kruis der orde van den Zwarten Adelaar begiftigd te heb ben. De vraagwat is er nu tusschen beide vorsten ten aanzien van de staatkundige qusestiën besproken? is even wel nog niet opgelost, en het antwoord laat zich nog slechts raden en gissen. Men verzekert, dat de koning gezegd heeft, in geval Frankrijk eischt, dat Oostenrijk Ve netië aan Italië afstaat, de Duitsche vorsten te zullen raad plegen om daarbij eenstemmig te handelen. Aartshertog Karl Ludwig schijnt bestemd om zijn broe der, den keizer van Oostenrijk, bij het krooningsfeest te Koningsbergen te vertegenwoordigen. Bij gebrek van be langrijker aangelegenheden, verdiept men zich thans ook al in gissingen omtrent het gewigt aan die keuze te hechten. Men verwondert zich, dat niet. aartshertog Ferdinand Max met die zending wordt belast, daar deze, opperbevelhebber der Oostenrijksclie marine, thans een belangrijk persoon mag heeten,nu er zooveel voor de Duitsche vloot wordt gedaan. Verleden week hebben te Londen 1147 sterfgevallen en 1818 geboorten plaats gehad. Gedurende de laatst verloopen drie maanden, eindigende 28 Sept., bedroeg het getal sterfgevallen 14,932, zijnde 2000 meer dan in het zelfde kwartaal van 1860. De Observatore Romano bevat een brief van Giacomo Castrucci, die zich heeft bekend gemaakt als den moorde naar van den pauselijken gendarme, voor welk feit Luca- telli is geguillotineerd. Men twijfelt aan de echtheid van dien brief. Hij luidt als volgt: Florence 24 Sept. Ik kan niet van mijne verwondering bekomen, dat ik te Rome wordt aangewezen als de moordenaar van den gendarme. Geloof mij, goede moeder, ik ben geheel onschuldig aan dat feit; ik zweer het u en allen. Stel u gerust en tracht mijnen vader te troosten; zeg hem, dat hij niets behoeft te vreezen, aangezien mijn geweten zuiver is. Een jong rnensch heeft onlangs een aanslag beproefd op het leven der koningin van Griekenland. Hij werd gearresteerd, terwijl zijn aanslag mislukte. Het onderzoek en de behandeling dezer zaak heeft reeds plaats gehad. Aan de mededeeling van meerdere bijzonderheden ontleenen wij het volgende Dousios heeft bij het verhoor buitengewone tegenwoor digheid van geest en onverschrokkenheid doen blijken. Zijne familie had alles in het werk gesteld, om te doen geloo- ven, dat hij gek is; maar zijne bekentenissen en zijne ver dediging hebben dat alles in duigen geworpen. Ik ben zoo dom niet," heeft hij gezegd, medepligtigen te hebben in eene zaak, die, mislukte zij, mij slechts ongelegenheid kon veroorzaken, en zoo ik er had, zou ik ze dan noemen Gij hebt dus eene overbodige vraag gedaan." Op de vraag, of hij niet begreep, welke verfoeijelijke misdaad hij had willen begaan? antwoordde hij verontwaardigd: »Vdór alles mijnheer de procureur, verzoek ik, dat gij de uitdrukking verfoeijelijke misdaad, terugneemt. Mijne daad is alles behalve eene misdaad. Wat u misdaad toeschijnt, mijn heer de procureur, is in mijne oogen eene deugd. Is het eene misdaad zijn land van dwingelandij vrij te maken en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2