BINNENLAND. BUITENLAND. vigerende bepalingen. Op oorstel van den lieer Keeringh, werd mededeeling gedaan van cle uitgebreide memorie van toelichting, door den Controleur der plaatselijke belastingen aan de inzending van bovengenoemde concept-verordening toegevoegd. Deze memorie strekte vooral om bet nut aan te toonen van de voorgestelde bepaling om bet vleesch, bij invoer te belasten met 5 cents per pond en van de vaststelling van de teruggave der belasting op 4 cents per pond. De algemeene strekking, de verschillende artikelen en eindelijk ook bet geheele ontwerp werden achtereenvolgens zonder beraad slaging, met algemeene stemmen goedgekeurd. Verder werd bepaald deze verordening, zoo mogelijk, niet 1 Januarij a. s. in werking te doen treden. Wegens liet gevorderde uur werd besloten, de behandeling van voorstellen betrekkelijk de invordering der plaatselijke belasting op bet geslagt, als van te wijden omvang, in eene zitting op den volgenden dag, mede des avonds ten 7 ure, te doen plaats hebben. Nadat mededeeling was gedaan eeaer missive van den advokaat Mr. P. A. de Lange, die bij de eerste verificatie der schuldvorde ringen in het faillissement van den ontslagen gemeente-ontvanger voor de belangen der gemeente was opgetreden. Hierin werd voor- loopig kennis gegeven, dat door den vertegenwoordiger der Crediet- Vereeniging den eisch der gemeente Helder niet was erkend en dat, ten gevolge daarvan, deze zaak eerlang voor den bevoegden regter zal gebragt moeten worden. Hierop werd door den Voorzitter de vergadering tot den volgen den avond verdaagd. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 October. In den nacht tussclien Zondag en Maandag jl. had aan de Hoofdgracht alhier eene vechtpartij plaats, die echter door de tussclienkomst der nachtwachts spoedig werd ge ëindigd. Aanleiding tot deze kloppartij had gegeven een matroos, die schulden gemaakt had en beloofd te voldoen, wanneer hij zijn traktement zou innen, Reeds had hij de ronde schijven ontvangen, maar in plaats daarmede zijne schnldeischeresso te voldoen, ze schandelijk doorgebragt. De teleurgestelde dame riep daarop een paar stevige kerels te hulp, die den schuldenaar zeer gevoelige aanmaningen tot betaling deden toekomen. Dezer dagen heeft aan het Ministerie van Marine plaats gehad de aanbesteding van twee loodsrinkelaars, met beschieting, mastgestel en tuig, welke zijn aangenomen dooi den heer D. J. Albert te Haringen, voor 22,000 per stuk: en twee looclskotters met toehehooren, aangenomen dooi den heer J. Pot te Ridderkerk, voor 16,470 per stuk. Z. M. de koning heeft vóór H. D. vertrek naar Parijs concessie verleend aan den heer J. G. Jager, notaris te Amsterdam, voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, met landaanwinning door inpoldering van het oostelijk en westelijk Y verbonden. Wij kunnen liier nog bijvoegen, dat de Staat 4ipCt. rente, overeen kapitaal van ƒ18,000,000 guarandeert zoolang het werk duurt. De adelborsten 1ste klasse, aangewezen om met 1 Nov. e k. op Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden geplaatst to worden en met dien bodem een instructiereis in de Noordzee en hij de Kanarische Eilanden te doen zijn de volgende: F. IV. Eindig, L. P. baron van Lynden, J. F. F. Bruyn, Jonkh. EI. M. van der Wijck, J. van Herwaarden, E. J. Hoos, J P. J. Lucardie, F. A. J. P. van Alphen, II. W. Steffelaar, A. E. Dronkers, J C. A. Witsel, II. J. de Wal, C. C. A. J. Morean, IV. M. E. Ber- voets, W. C. Böhtlingk, W. C. A. Ziegenhert van Rosenthal, C. H. de Goeje, J. EI. van de Poll, A. II. Dumont, H. E. Oadet, J. II. de Bruyn, P. Zegers Veeckens, F. de Smitli van den Broeke, H. W. F. Riesz, II. de Jongh, G. I. Ficher en L. Backer Overbeek. Men meent dat genoemde korvet in het begin van November den togt. zal beginnen. Naar men verneemt, is aan den heer J. P. Dozij, officier van gez. 3de kl. van het O. I. leger, een verlof toegestaan, om op staatskosten de buitenlandsclie genees kundige instellingen te bezigtigen. Ter bearbeiding van eene wet op de medische politie heeft de minister van Binnenlandsche zaken dezer dagen van de gemeentebesturen mededeeling verzocht van de verschillende verordeningen op de publieke huizen en vrouwen, met opgave van den tijd der in werking treding. De grasgewassen op de Noorderdijken en het regt van wierwasschen, rietsnijden en het regt van vogelarij op en om het eiland Wieringen, hebben bij de jaarlijksche ver pachting, in de vorige week gehouden, ƒ995, dus ƒ347 meer dan het vorige jaar opgehragt. Wij vernemen, dat door de vereeniging Kunst kweekt kennis,'' te Schagerbrug in de Zijpe, op Dingsdag 22 October a. s. eene buitengewone voorstelling met dames zal gehouden worden. Het drama Parasiet, naar het hoogduitsch van Schiller en Fockenbroeh, of de Amsterdamsche Rederijker, een blijspel, zullen hij die gelegenheid worden opgevoerd. Te Delft is in den gemeenteraad ter sprake gebrag liet plan tot oprigting van een standbeeld op de Groote Markt aldaar voor onzen beroemden landgenoot Hugo de Groot. Omtrent den uitslag van den aardappelen-oogst wordt uit Friesland gemeld, dat de zoogenaamde Zeeuivsche Jannen volstrekt niet door de ziekte aangetast zijn. Deze soort aardappelen is afkomstig uit Amerika en voor een paar jaren door iemand uit Zeeland van daar medegebragt. Men leidt uit deze omstandigheid af, dat het nuttig is gedurig vreemde soorten te poten. Door de maréchausée dei' brigade Axel is in liet huis van arrest te Goes overgebragt de persoon van D. W., uit de gemeente Koewacht, verdacht van poging tot moedermoord. Misbruik van sterken drank schijnt de aanleidende oorzaak te zijn geweest. Op Java is liet rustig. Uit Banjermassing niets bij zonders. De aftredende gouverneur-generaal Pahud vertrekt met deze mail naar Nederland. Liberale gevoelens waren tot nog toe in Rusland bestendig uitheemscli. Het keizerlijk woord was daar van oude tijden af wet en regel en wie vrijzinniger dacht, mogt zich verzekerd houden spoedig een verblijf in de gevan genis of in Siberië zich te zien aangewezen. De 19de eeuw schijnt echter bestemd om daar, waar lang duisternis en nacht heeft geheersckt, een helder licht te doen rijzen. Thans wordt verzekerd, dat door geheel het Russische rijk heen de liberale beweging veld wint, tot zelfs in het af gelegen Siberië toe. Reeds heeft de rijksraad die beweging met een ernstigen blik gadegeslagen en de strengste be velen uitgevaardigd om haren voortgang te stuiten. Het bezoek door den koning van Pruissen aan keizer Napoleon gebragt, wordt thans ook door de Oostenrijksche dagbladen besproken. Van de eene zijde verbergen zij geenszins hunne vrees voor de bedoelingen van den Fran- schen keizer, die, zoo wordt verzekerd, in de Rijnstreken zijn invloed door geheime agenten levendig houdt. Van een andere zijde beschouwt men den toestand van Europa en van Frankrijk veel meer geruststellend en houdt men zich verzekerd, dat een en ander eene ernstige bezorgdheid tot ongerijmdheid doet verklaren. De inwendige toestand des Franschen rijks maakt een aanvallenden oorlog geheel onmogelijk; terwijl liet zeker is, dat de mogendheden niet onopgemerkt iedere beweging der Fransche staatkunde gadeslaan en des noods met kracht bedwingen zouden. De Fransche bladen wijden uit over de feesten ter gelenheid van liet bezoek van Z. M. onzen koning aan het Fransche hof. Het liotel de la Paix, dat men op den boulevard des Capucines te Parijs voltooit, heeft zes verdiepingen. Elk der bovendiepingen heeft 104 vensters in liet licht. Hier uit kan men nagaan hoe kolossaal de afmetingen van dit O O gebouw zijn. Uit Frankrijk wordt gemeld, dat te Amiëns onge veer 10,000 werklieden zonder werk zijn, en dat dit te Pijssel wel met 15,000 arbeiders het geval is. Tengevolge hiervan heerscht er in die steden onder de behoeftige klasse eene sterke gisting. Het westelijk gedeelte van Ierland wordt bepaaldelijk door hongersnood bedreigd. Het schijnt zeker, dat van den aardappelen-oogst is vernietigd, zoowel door ziekte als door overstroomingen en dit voedingsmiddel is het voor naamste van de armoedige bevolking van het land. Ook is het koren in die streken zoo schaars, dat liet aanwezige, tot meel gemalen, niet in staat zou zijn langer dan twee maanden de inwoners te voeden. Men heeft dezen toestand aan de regering hekend gemaakt en eene voorziening in den nood dringend aanbevolen. Te Hamburg is voor korten tijd weder een ernstig ongeluk voorgevallen, veroorzaakt dooi- eene crinoline. De vrouw van een tooneeldirecteur bleef op een trap van den schouwburg in de veeren van hare crinoline hangen, viel van 13 trappen, brak liet onderkakebeen en werd aan knie en ruggegraat zwaar gekwetst. OO O O GEMENGDE BER1GTEN. Rusland is sedert de dagen van Peter de Groote zoo weinig op het gebied van nijverheid gevorderd, dat in den jongsten tijd nog 100 werktuigkundigen uit het buitenland voor de dienst der russische spoorwegen zijn geëngageerd. De leus: vooruitgang" is daar vreemd, liet haast u lang zaamveel meer inheemsch. De strijd over de' eenheid van Italië is rijk aan onderscheidene romantische taferec- len. De jongste dagen hebben weder eene treffende liefdes-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2